Kaliscy Strażacy świętowali. Otrzymali odznaczenia i awanse [zdjęcia, wideo]

2022-05-23 16:00:00 BK

23 maja w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Tegoroczne obchody Dnia Strażaka są tym bardziej wyjątkowe, ponieważ przypadają w rocznicę 30 –lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej jako formacji mundurowej.

Uroczystość odbyła się na placu przed Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu z udziałem zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczyli również funkcjonariusze KM PSP w Kaliszu oraz druhowie z jednostek OSP z terenu m. Kalisza i powiatu kaliskiego.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza; Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, gminnych, powiatowych, służb mundurowych.

Uroczystość otworzył Komendant Miejski PSP w Kaliszu Bryg. mgr inż. Tomasz Polak. 

- Zarówno dla mnie jak pozostałych strażaków jest to niewątpliwie ogromny zaszczyt. Państwa obecność stanowi swojego rodzaju kredyt zaufania i próbę przyjaźni, mimo wszystko pokazując siłę wspólnoty ludzi dla których wspólna dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców jest wartością nadrzędną. Za to serdecznie dziś Państwu dziękuję - mówił Bryg. mgr inż. Tomasz Polak. - Wszyscy zdążyliśmy zauważyć, że działania strażaków nie opierają się tylko na gaszeniu pożarów. Nieustająca walka z pandemią covid, pomoc chorym i potrzebującym, usuwanie skutków anomalii pogodowych, ale też nowe wyzwanie jak udzielanie wsparcia obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Działaliśmy i działamy w wielu nowych obszarach zawsze z pełnym zaangażowanie. Niemożliwe by to było bez druhów ochotników, którzy nigdy nie odmówili pomocy. 

- W ciągu minionych trzydziestu lat strażacy podejmowali działania ratownicze, dzięki którym likwidowane są wszelkie zagrożenia dla życia, zdrowia i mienia, również te niezwiązane stricte z niebezpieczeństwem pożarowym. Służba, którą pełnią Państwo z tak ogromnym zaangażowaniem, zasługuje na najwyższe uznanie. Gratuluję w imieniu całego kaliskiego samorządu – mówił prezydent Krystian Kinastowski. - Składam gartulacje także wszystkim strażakom, którzy dziś otrzymają odznaczenia. Po raz pierwszy będę miał przyjemność wręczyć nagrody osobom, które dzięki swym postawom wyróżniają się w działaniach ratowniczych prowadzonych w ramach ochrony przeciwpożarowej. Wyrazy uznania kieruję również w stronę druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych. Państwa wytężona, nierzadko trudna i niebezpieczna praca, codziennie przyczynia się do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Zapewniam, że doceniamy to i szanujemy. Proszę przyjąć podziękowania i życzenia zdrowia, pomyślności oraz wytrwałości.

W trakcie uroczystości nadano odznaczenia i stopnie służbowe, które zostały wręczone przez Zastępcę Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP bryg. Roberta Natunewicza oraz Komendanta Miejskiego PSP w Kaliszu st. bryg. Tomasza Polaka. Podczas trwania uroczystości wręczone zostały również decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego druhom weteranom, za ich służbę na rzecz drugiego człowieka oraz Prezydent Miasta Kalisza wręczył decyzje o przyznaniu nagród dla wyróżniających się strażaków z terenu miasta Kalisza.

W trakcie apelu został również poświęconym nowy pojazd dla Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kalisz. Jest to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault z zabudową z firmy Stolarczyk, auto zostało zakupione ze środków finansowych pochodzących z wpływów uzyskanych ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia w wysokości: 610 000 zł, Funduszu wsparcia - 200 000 zł oraz środków budżetowych - 1 800 zł. Następnie zaproszeni goście wygłosili przemówienia, w których dziękowali wszystkim funkcjonariuszom, pracownikom oraz druhom za ich codzienną służbę, a także za zaangażowanie podczas realizacji zadań.

AWANSE

OFICERSKIE

na stopień starszego kapitana

kpt. Knop Damian

 

ASPIRANCKIE

na stopień starszego aspiranta

- asp. Robert Piorunowski

- asp. Mateusz Wawrzyniak 

na stopień aspiranta

- mł. asp. Balcerzyk Łukasz

- mł. asp. Kubat Piotr

- mł. asp. Kucharski Patryk

- mł. asp. Łuszczek Wiktor

- mł. asp. Pietura Przemysław

- mł. asp. Raszewski Rafał 

 

PODOFICERSKIE

na stopień starszego ogniomistrza

ogn. Nijak Tomasz 

na stopień ogniomistrza

- mł. ogn. Bocheński Marcin

- mł. ogn. Jasiński Tomasz

- mł. ogn. Krawczyk Przemysław

- mł. ogn. Kucharski Maciej

- mł. ogn. Napierała Dawid

- mł. ogn. Nogaj Dariusz

- mł. ogn. Przepiórka Rafał

- mł. ogn. Radziemski Krzystzof

- mł. ogn. Stępień Michał

- mł. ogn. Wieczorek Paweł 

na stopień młodszego ogniomistrza

- st. sekc. Balcerczyk Michał 

 na stopień starszego sekcyjnego

- sekc. Bednarek Dominik

- sekc. Walczak Jacek

- sekc. Wolarz Emil 

na stopień sekcyjnego

- st. str. Bartczak Jacek

- st. str. Jasiński Bartosz

- st. str. Kąkol Paweł

- st. str. Kobyłka Karol

- st. str. Lisiecki Adam

- st. str. Matczak Damian

- st. str. Owczarek Maciej

- st. str. Trzciński Tomasz 

na stopień starszego strażaka

- str. Kaczmarek Katarzyna

- str. Słodkowska Margarita

 

ODZNACZENIA

 

BRĄZOWA ODZNAKA "ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ"

- st. kpt. Knop Damian

- mł. kpt. Kozelan Kamil

- st. ogn. Zaradzki Arkadiusz

- mł. kpt. Żurawski Piotr 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować