Społeczne

Kaliscy strażacy na kursie na ratownika wysokościowego

2021-11-25 18:30:00 mł. kpt. Andrzej Bartoszewski

W dniach od 12 do 20 listopada 2021 roku w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP w Krakowie odbył się kurs na ratownika wysokościowego. Uczestniczyło w nim 3 strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Kaliszu. Kurs składał się z cyklu szkoleń o charakterze teoretycznym i praktycznym.

Zdjęcia: JRG1
Zdjęcia: JRG1

Zajęcia teoretyczne obejmowały zagadnienia m.in. z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy oraz technik udzielania pomocy poszkodowanym uwięzionym w trudno dostępnych miejscach np. na wysokości. Wiedzę zdobytą na zajęciach teoretycznych strażacy mogli wykorzystać podczas zajęć w terenie. Ratownicy ćwiczyli techniki wydobywania poszkodowanych ze studni, kanałów oraz innych miejsc, do których dostęp z różnych powodów był utrudniony. Ponadto kształtowali umiejętności z zakresu przeprowadzania akcji ratunkowych z udziałem poszkodowanych z urazami na obiektach sztucznych: takich jak żurawie, kominy i płaskie dachy budynków oraz naturalnych takich jak: tereny skaliste, jaskinie i strome zbocza.

Kurs zakończył się egzaminem, który strażacy z Kalisza zdali, uzyskując tytuł ratownika wysokościowego. Pozytywny wynik egzaminu pozwoli im zasilić szeregi Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego Kalisz, a zdobyta wiedza podczas kursu z pewnością posłuży im podczas codziennej pracy.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ