Kaliscy nauczyciele będą strajkować? Blisko 90 procent jest za

2019-03-19 11:30:00 BK

8 kwietnia w całej Polsce ruszą strajki nauczycieli. Potrwają do odwołania.Związkowcy walczą o podwyżkę w wysokości 1000 zł dla każdego nauczyciela i pracownika niepedagogicznego szkoły. Czy w akcję zaangażuje się Kalisz?

- W prawie wszystkich szkołach w Polsce przeprowadzono referendum strajkowe. W Kaliszu z nieoficjalnych informacji około 90 procent nauczycieli jest za strajkiem. 8 kwietnia może rozpocząć się strajk generalny w kaliskich szkołach podstawowych – mówi Barbara Oliwiecka z Koalicji Obywatelskiej. - My jako Koalicja Obywatelska popieramy nauczycieli, dlatego, że popieramy uczniów i mówimy wyraźnie, że to co się wydarzyło w polskich szkołach to największa tragedia od momentu powstania wolnej Polski. Ten strajk może być największym strajkiem ponieważ mamy w tej chwili pół miliona nauczycieli w całej Polsce. Ten strajk ma pokazać, że jeśli ktoś następnym razem podniesie polityczną rękę na szkołę musi liczyć się z konsekwencjami.

Oficjalne wyniki referendum strajkowego poznamy pod koniec marca. Referenda muszą zostać przeprowadzone do poniedziałku, 25 marca. Podczas strajku nauczyciele będą obecni w szkołach natomiast nie będą prowadzili zajęć i sprawować opieki nad uczniami. Dużym problemem są zbliżające się egzaminy gimnazjalne oraz maturalne, które mogą zostać zablokowane.

- W szkołach odbywają się w tej chwili referenda. Część wyników spływa już do Wydziału Edukacji. Z tego co trendy pokazują w całej Polsce, blisko 90 procent szkół opowiada się za formą strajku – informuje wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Dzieci dostają rykoszetem od wielu lat. Kiedy troska o dzieci jest najważniejsza, reformy wprowadza się stopniowo. W Finlandii wprowadzenie reformy szkolnictwa trwało 30 lat. Gdyby intencją Pani Zalewskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości była troska o dzieci, ta reforma byłaby wprowadzana stopniowo od pierwszego rocznika szkoły podstawowej. Ta deforma została wprowadzona właściwie w 2 lata. Takich zmian na żywym organizmie nie przeprowadza się w tak krótkim czasie – mówi Barbara Oliwiecka.

Gimnazjaliści rozpoczynają testy 10 kwietnia i piszą je do 12 kwietnia. Strajk ma rozpocząć się na dwa dni przed startem tego egzaminu. Ósme klasy będą natomiast zdawać egzaminy od 15 do 17 kwietnia. Nie wykluczone, że problem dotyczył będzie również matury.

Osoby biorące udział w referendum będą odpowiadać na pytanie: “Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podniesienie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?”.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ