Kultura

Kaliscy artyści docenieni. Stypendia kulturalne oficjalnie wręczone [zdjęcia, wideo]

2024-06-19 11:00:00 red.

To był ważny dzień dla kultury i artystów w naszym mieście. 18 czerwca, w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, odbyło się wręczenie Stypendiów Kulturalnych Prezydenta Miasta Kalisza.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Sześciu twórców odebrało z rąk wiceprezydenta Grzegorza Kulawinka Stypendia Kulturalne Prezydenta Miasta Kalisza 2024. 

Dofinansowanie, dzięki któremu lokalni twórcy mogą realizować projekty kulturalne w takich dziedzinach jak m.in. literatura, muzyka, sztuki wizualne, taniec, teatr i film, czy animacja i edukacja kulturalna, zostały przyznane po raz trzeci. Uroczystość uświetniły występy uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera: Wojciecha Zielińskiego, Macieja Milczarka, Adama Wójtowicza, Mileny Hylewskiej, Oliwii Mądry i Anastazji Drytkiewicz.

Poniżej prezentujemy sylwetki tegorocznych stypendystów i przedsięwzięcia, które zrealizują w ramach przyznanych grantów.


Adam Kupaj

Aktor, scenarzysta, reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na kierunku: aktorstwo. Współpracował z uznanymi polskimi reżyserami filmowymi i teatralnymi, m.in.: Janem Holoubkiem, Władysławem Pasikowskim, Remigiuszem Brzykiem, Marcinem Liberem, Mikołajem Grabowskim i wieloma innymi oraz Teatrem im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem IMKA w Warszawie, Teatrem Szwalnia w Łodzi, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Domem Literatury w Łodzi, czy Filharmonią Łódzką.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: animacja i edukacja kulturalna, zrealizuje projekt pod nazwą: „Lekcja z Herbertem”. Będzie to innowacyjna forma lekcji literatury, skoncentrowana wokół życia i twórczości jednego z najważniejszych polskich poetów – Zbigniewa Herberta, którego 100-lecie urodzin oraz 50-lecie zbioru wierszy „Pan Cogito” obchodzimy w 2024 roku. "Lekcja z Herbertem" to 45 minut monodramu.


Jarosław Gryguć

Absolwent Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, ilustrator książkowy, plakacista, projektant graficzny i pisarz. Ilustruje książki dla dzieci i młodzieży, głównie o tematyce historycznej. Współpracuje też z placówkami naukowymi, przygotowując dla nich rysunkowe rekonstrukcje obiektów archeologicznych, a także muzeami, opracowując graficznie materiały popularnonaukowe, promocyjne i edukacyjne. Współpracował m.in. z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Domem Powstańca Wielkopolskiego, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Polską Akademią Nauk, Instytutem Archeologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Archidiecezją Gnieźnieńską, Narodowym Centrum Kultury oraz Klastrem Turystycznym (Szlak Piastowski w Wielkopolsce).

W ramach stypendium kulturalnego prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: inne działania kulturalne, zrealizuje projekt pod nazwą: Kalisz w czasach Piastów. Projekt obejmuje przygotowanie materiałów popularnonaukowych i edukacyjnych, poświęconych średniowiecznej historii Kalisza.

Opracowanych zostanie około 50 oryginalnych ilustracji edukacyjnych, rekonstrukcji grodu, średniowiecznych świątyń, zabytków oraz wyobrażeń postaci wydarzeń historycznych, związanych z Kaliszem. Projekt zakłada stworzenie wystawy posterowej dla dzieci i rodziców oraz książeczki edukacyjnej dla dzieci (projekt łączący sztuki plastyczne, edukację i popularyzację wiedzy o zabytkach lokalnych).


Łukasz Glapka

Urodził się w Kaliszu, gdzie mieszka i pracuje. Działania artystyczne pod pseudonimem giper_lab & Baltazar Karafka realizuje w sferze obrazu i dźwięku. W 2017 roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku za film „Laboratorium”. Jest współautorem i montażystą m.in. ścieżki dźwiękowej do spektaklu "Nitka", prezentowanego w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w ramach otwartego przewodu doktorskiego Anny Wytych-Wierzgacz oraz ścieżki dźwiękowej do wystawy Bogny Rząd "Genesis", prezentowanej w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu. Jest laureatem Kaliskiego Bienalle Sztuki "A - K u m u l a c j e" 2021 i 2023.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: literatura, zrealizuje projekt pod nazwą: Reżyseria i wydanie na CD słuchowiska muzycznego, na podstawie tekstu Kazimierza Przerwy Tetmajera pod tytułem „Melancholia”. Zwieńczeniem projektu artystycznego będzie premierowe odsłuchanie fragmentów „Melancholii”, zorganizowane we współpracy z kaliskimi instytucjami kultury: Galerią Sztuki im. Jana Tarasina oraz Miejską Biblioteką Publiczną.


Piotr Józefiak

Urodzony w Kaliszu artysta, który szybko zdobył międzynarodowe uznanie, łącząc różne gatunki muzyczne i zdobywając miliony odtworzeń na różnych platformach. Prowadzi działalność artystyczną pod pseudonimem „Madkid”, komponuje muzykę elektroniczną oraz filmową.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza zrealizuje projekt pod nazwą: "Space opera" - skomponowanie utworów do albumu z muzyką elektroniczną inspirowaną muzyką science fiction oraz wizualizacja jej przy użyciu grafiki 3D.


Cezary Molka

Nauczyciel gry na gitarze, lider zespołu "Experiment", kompozytor muzyki i autor tekstów, laureat nagród w przeglądach muzycznych (nagrody indywidualne/dla zespołu). Utwory zespołu "Experiment" można usłyszeć na antenie m.in. Antyradia, Radia Afera, Radia Centrum.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: muzyka, zrealizuje projekt pod nazwą: Realizacja nagrania muzycznego – skomponowanie czterech autorskich kompozycji oraz ich publikacja.


Krzysztof Niegowski

Kaliszanin, organista, dyrygent chóralny oraz czynnie działający kompozytor, specjalizujący się w muzyce chóralnej oraz kantatowo–oratoryjnej. Wśród jego twórczości warto wymienić "Tryptyk Rzymski" do słów Jana Pawła II na solistów, chór i orkiestrę – jedne z nielicznych, jeśli nie jedyne opracowanie całości tego utworu na duży skład orkiestrowy. Jego kompozycje na chór dziecięcy od 2013 r. wykorzystywane są jako utwory obowiązkowe na Ogólnopolskim Konkursie Chórów a cappellla Dzieci i Młodzieży w Bydgoszczy. Kompozycje Krzysztofa Niegowskiego, oprócz krajów Europy, były wykonywane w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Brazylii, Chinach i na Filipinach. Utwór „Septem Sidera” powstał do słów Mikołaja Kopernika. Jemu dedykowane było też wykonane w Nowojorskim Carnegie Hall w 2023 roku. Warto podkreślić, iż w tym roku Krzysztof Niegowski obchodzi 35-lecie pracy artystycznej.

W ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza w dziedzinie: muzyka, zrealizuje projekt pod nazwą: Skomponowanie i wykonanie trzech utworów na kwintet smyczkowy, fortepian, chór, skrzypce solo i śpiew solo ku upamiętnieniu trzech osób związanych historycznie z Kaliszem: Mieszka III Starego, błogosławioną Jolentę oraz Księcia Kaliskiego Bolesława Pobożnego.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować