Kultura
Już w sobotę ruszają Juwenalia! Co będzie się działo?
Przed nami Andrutalia 2026, czyli kaliskie Juwenalia organizowane przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz Samorząd Studencki Uniwersytetu Kaliskiego. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 30 maja i połączy tradycyjny przemarsz studentów z częścią koncertową, przygotowaną z myślą o społeczności akademickiej, mieszkańcach Kalisza oraz wszystkich sympatykach studenckiego świętowania.
Andrutalia to inicjatywa, która na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń akademickich i kulturalnych miasta. Nazwa wydarzenia nawiązuje do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kalisza – andrutów kaliskich – podkreślając lokalny charakter przedsięwzięcia oraz jego związek z miastem. Wydarzenie stanowi okazję do integracji środowiska akademickiego, promocji aktywności studenckiej oraz wspólnego przeżywania jednego z najważniejszych momentów w życiu społeczności uniwersyteckiej.
Obchody rozpoczną się uroczystym Przemarszem Studentów, który wyruszy o godz. 14.00 z placu za rektoratem Uniwersytetu Kaliskiego. Uczestnicy przejdą ulicami miasta w kierunku ratusza, gdzie nastąpi symboliczne przekazanie studentom kluczy do bram miasta. Zachęcamy uczestników do przygotowania transparentów, banerów oraz strojów, które pozwolą zaprezentować energię i kreatywność kaliskiej społeczności akademickiej.
Wieczorna część wydarzenia upłynie pod znakiem muzyki. Na scenie wystąpią: PlanBe, Zui, Martin Bakfly, Madkid, Furie, Rewers, The Roof Cats oraz Silence Breakers. Program koncertowy został przygotowany w taki sposób, aby połączyć różne brzmienia i stworzyć przestrzeń zarówno do wspólnej zabawy, jak i prezentacji artystycznej różnorodności.
Wydarzenie wspierają partnerzy: Miasto Kalisz, Samorząd Województwa Wielkopolskiego, EKO, Społem PSS, Firma Kołton, Piekarnia “Olszyna”.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)
Wdzięczny Zespół Calisia.pl