Kultura

Już w sobotę ruszają 61. Kaliskie Spotkania Teatralne!

2021-09-15 17:30:00 red za Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Katarzyna Herman, Danuta Stenka, Jan Englert, Mirosław Zbrojewicz, Bartosz Bielenia, Jacek Braciak, Grzegorz Małecki… W tym roku na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych o Grand Prix powalczy 69 aktorów i aktorek z całej Polski. Sześćdziesiąta pierwsza edycja jedynego polskiego konkursu aktorstwa potrwa od 18 do 25 września na deskach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

61. Kaliskie Spotkania Teatralne
61. Kaliskie Spotkania Teatralne

Co w repertuarze?

61. edycję Festiwalu w sobotę, 18 września, zainauguruje sztuka “Fatalista” (reż. Wojciech Urbański), autorstwa Tadeusza Słobodzianka, laureata m.in. nagrody Nike. W spektaklu Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, w którym romanse bohemy artystycznej lat trzydziestych splatają się z losami świata, zagrają m. in. Magdalena Czerwińska, Robert T. Majewski, Grzegorz Małecki czy Anna Moskal.

Drugiego dnia widzowie będą mieli okazję zobaczyć dwa przedstawienia: “Kruka z Tower” w reż. Aldony Figury, również z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, oraz “Norę” w reż. Radosława Rychcika z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. “Kruk z Tower”, z gwiazdorską rolą Katarzyny Herman i fenomenalnym Konradem Szymańskim, opowiada o skomplikowanych relacjach matki i jej nastoletniego syna, który po śmierci ojca zagłębia się w przestrzeni Internetu. Rewelacyjny i mądry współczesny dramat przyniosły znakomity spektakl, który z całkiem odmiennych perspektyw mogą przeżyć i dorośli, i młodzież. Prawdziwa pokoleniowa bomba teatralna. “Nora”, autorstwa wybitnego norweskiego dramatopisarza Henrika Ibsena, to historia jak byśmy dziś powiedzieli perfekcyjnej gospodyni domowej, która postanawia sprzeciwić się narzuconym rolom społecznym. Misterne kreacje tworzą: Dorota Androsz, znany kaliskiej publiczności Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Katarzyna Kaźmierczak i Cezary Rybiński.

Kolejnego dnia Teatr Współczesny w Warszawie dwukrotnie zaprosi widzów na spektakl “Wstyd” Marka Modzelewskiego w reż. Wojciecha Malajkata, mogący poszczycić się prawdziwie gwiazdorską obsadą. Zobaczymy w nim Izę Kunę, Agnieszkę Suchorę, Jacka Braciaka i Mariusza Jakusa. Co ciekawe, spektakl ponownie znalazł się w repertuarze KST – w zeszłym roku pokazy zostały w ostatniej chwili odwołane ze względu na niespodziewaną kwarantannę jednego z wykonawców. Przedstawienie na Scenie Kameralnej zostanie zagrane dwa razy (o godz. 17.00 i 20.00), aby zapewnić miejsca dla wszystkich zainteresowanych widzów. Tego samego dnia o godz. 18.00 w Kinie Centrum odbędzie się przedpremierowy pokaz nagradzanej komedii “Biały potok” w reżyserii Michała Grzybowskiego, wieloletniego aktora kaliskiego teatru. W głównych rolach występują Marcin Dorociński, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki oraz kilkoro aktorów Teatru Bogusławskiego z Agnieszką Dulębą-Kaszą na czele.

We wtorek, 21 września godz. o 18.00 na Scenie Kameralnej “Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie w reż. Anny Gryszkówny. Agnieszka Przepiórska wcieli się w rolę Zuzanny Ginczanki – polskiej poetki żydowskiego pochodzenia, pięknej i utalentowanej ikony przedwojennego świata artystycznego. Tego samego dnia o godz. 19.30 na Dużej Scenie Teatr Narodowy w Warszawie zaprezentuje “Sonatę jesienną” na podstawie słynnego filmu Ingmara Bergmana z 1978 roku. Intymny dramat w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego opowiada historię światowej sławy pianistki, która po wielu latach nieobecności odwiedza córkę na norweskiej prowincji. Na Dużej Scenie zagrają: Danuta Stenka, Zuzanna Saporznikow oraz Jan Englert.

Półmetek festiwalu to kolejne dwa przedstawienia. O godz. 18.00 na Scenie Kameralnej wzruszająca i emocjonalna “Bea” w reż. Andrzeja Bubienia z Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu – Aleksandra Bogulewska zagra żywiołową, pełną humoru postać młodej dziewczyny, która mierzy się z nieuleczalną chorobą, zaś jej opiekunem jest ktoś, kogo nigdy byśmy o taką rolę nie podejrzewali. O godz. 20.45, również na Scenie Kameralnej, nowość na KST – pierwszy w historii konkursowy spektakl improwizowany – “Kryminał improwizowany” z Teatru Komedii Impro z Łodzi.  Spektakl nie opiera się na gotowym scenariuszu, a jedynie na luźnej strukturze – to wybory publiczności kreują świat, nadają role aktorom, a nawet wyznaczają wszystkie elementy przestępstwa. Istny rollercoaster dla wykonawców i – dosłownie – niepowtarzalna frajda dla widzów.

W czwartkowe popołudnie zespół Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie zagra “Tramwaj zwany pożądaniem” Tennessee Williamsa w reż. Kuby Kowalskiego. W kultowym dramacie, rozsławionym legendarną ekranizacją z 1951 roku (z Vivian Leigh i Marlonem Brando w rolach głównych), poznajemy neurotyczną Blanche Dubois, która składa wizytę u młodszej siostry, Stelli, oraz jej męża Stanleya, co prowadzi do wybuchowego zderzenia dwóch światów. Intrygująca inscenizacja, pełna zaskoczeń i nieoczywistych rozwiązań scenicznych w wykonaniu świetnego zespołu. Wieczorem na Scenie Kameralnej spektakl z Teatru Nowego Proxima w Krakowie pt. “Dług” przygotowany przez jedną z gwiazd współczesnej reżyserii, Jana Klatę. Czwórka aktorów – Bartosz Bielenia (znany m.in. z kapitalnej roli w filmie „Boże ciało”),Monika Frajczyk, Maja Pankiewicz i Marcin Czarnik – w energetycznym i eklektycznym widowisku zmierzą się ze zjawiskiem długu, jego historią i wpływem na dzieje całej ludzkości.

W piątek na deskach Dużej Sceny “Król Lear” Szekspira w reż. Anny Augustynowicz. Spektakl jest koprodukcją Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W tytułowej roli zobaczymy Mirosława Zbrojewicza. Ascetyczną, skupioną realizację klasycznego dramatu szekspirowskiego wyróżnia fakt, że prócz tytułowej roli grają w niej same kobiety. Późnym wieczorem zagrają gospodarze – w konkursie wezmą udział Izabela Wierzbicka, Wojciech Masacz i Michał Wierzbicki w spektaklu “Czytanie ścian” na podstawie opowiadania Mariusza Szczygła w reż. Rudolfa Zioło.

Ostatniego dnia organizatorzy zaproszą na aż trzy przedstawienia. “On wrócił” Timura Vermesa (reż Robert Talarczyk) z Teatru Śląskiego w Katowicach, czyli tragikomedię o powrocie Adolfa Hitlera do współczesnego świata z brawurową rolą Artura Święsa. “Planeta Małp” Jarosława Murawskiego z wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, eksplorująca alternatywną wersję rozwoju ludzkości… (reż. Marcin Liber). Oczekiwanie na werdykt jury i zakończenie Festiwalu ubarwi ponowny, pozakonkursowy występ łódzkiego Teatru Komedii Impro w składającym się z kolażu zabawnych gier scenicznych spektaklu “IMPRO BANG!”.

Czteroosobowe jury jak co roku, przyzna nagrody dla najlepszych aktorek i aktorów w kilku kategoriach – Grand Prix, indywidualne nagrody aktorskie, nagroda za wybitną rolę epizodyczną, dla młodej aktorki i młodego aktora oraz wyróżnienia aktorskie. Werdykt poznamy w sobotę, 25 września około godz. 22.30.

Wydarzenia towarzyszące

Każdego dnia po spektaklach widzowie będą mieli okazję wziąć udział w spotkaniach z artystami, które odbywać się będą w namiocie festiwalowym obok głównego gmachu Teatru. Spotkania poprowadzi Hubert Michalak, teatrolog, dramatopisarz, a jednocześnie instruktor i pedagog teatralny. Po rozmowach z twórcami Teatr Bogusławskiego zaprasza do Klubu Festiwalowego, mieszczącego się w bufecie teatralnym, gdzie codziennie około godz. 22-23 będą miały miejsce koncerty na żywo pod szyldem “Nocna muzyka”.

Festiwalowi jak co roku towarzyszyć będą także wydarzenia, organizowane przez zaprzyjaźnione instytucje kultury. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza na wystawę prac Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego pod tytułem “Polska Szkoła Kolażu”, na której będziemy mogli podziwiać efekty pracy kilkudniowej rezydencji artystów, wykorzystujących przestrzeń Galerii w charakterze pracowni artystycznej. Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień zaprasza natomiast na wystawę plakatów teatralnych Stasysa Eidrigevičiusa, litewsko-polskiego artysty, związanego z naszym krajem od lat 70., który działa na polu plakatu, ilustracji, rysunku, pasteli, malarstwa i fotografii. Eidrigevičius w swoim dorobku ma realizację prac na zamówienie teatrów z całego kraju, a także dla scen niemieckich i francuskich. Wystawa potrwa od 17 września do 17 października 2021 r.

 

Tańsze bilety dla osób z certyfikatem szczepienia

Ze względu na obecne wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, widownia Teatru może być zapełniona w 75%, przy czym osoby zaszczepione nie wliczają się w limit. Aby w pełni wykorzystać teatralną widownię, a jednocześnie wynagrodzić widzom trud okazywania dodatkowych dokumentów, bilety będą dostępne w dwóch pulach – w standardowej cenie oraz w obniżonej, przeznaczonej dla osób z certyfikatem szczepienia. Certyfikat (wydrukowany lub elektroniczny) trzeba będzie okazać przed wejściem na spektakl. Uwaga: w przypadku braku certyfikatu, widzowie z biletami zniżkowymi nie zostaną wpuszczeni na widownię.

Na “Planetę małp”,  “IMPRO BANG!” oraz uroczyste ogłoszenie werdyktu obowiązuje jeden wspólny bilet, dostępny tylko w Kasie Teatru.  W Kasie będzie można także nabyć wejściówki na spektakle, sprzedawane na 15 minut przed rozpoczęciem przedstawień – dostępność będzie uzależniona od liczby wolnych foteli. Od 24 sierpnia Kasa będzie czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.00–14.00, 15.00–19.00, w sobotę w godz. 15.00–19.00, oraz w niedziele na 2 godziny przed spektaklem.

Więcej informacji na temat Festiwalu na stronie kaliskie.org oraz teatr.kalisz.pl.

 

 

epertuar 61. Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej

Sobota 18.09.2021

 • 18.00 Duża Scena

Tadeusz Słobodzianek „Fatalista" reż. Wojciech Urbański

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

Niedziela 19.09.2021

 • 17.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Andriej Iwanow „Kruk z tower" reż. Aldona Figura

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

 

 • 19.00 Duża Scena

Henrik Ibsen „Nora" reż. Radosław Rychcik

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Bilet normalny 90 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 80 zł

Poniedziałek 20.09.2021

 • 17.00 Scena Kameralna

Marek Modzelewski „Wstyd" (poza konkursem) 

reż. Wojciech Malajkat

Teatr Współczesny w Warszawie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

 • 18.00 Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

Pokaz filmu (poza konkursem) 

Biały potok"

reż. Michał Grzybowski

Bilet normalny 10 zł

 

 • 20.00 Scena Kameralna

Marek Modzelewski „Wstyd" reż. Wojciech Malajkat

Teatr Współczesny w Warszawie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

 

Wtorek 21.09.2021

 • 18.00 Scena Kameralna

Piotr Rowicki „Ginczanka. Przepis na prostotę życia" reż. Anna Gryszkówna

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

 • 20.00 Duża Scena

Ingmar Bergman „Sonata jesienna" reż. Grzegorz Wiśniewski

Teatr Narodowy w Warszawie

Bilet normalny 140 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 130 zł

Środa 22.09.2021

 • 18.00 Scena Kameralna

Mick Gordon „Bea" reż. Andrzej Bubień

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

 • 20.45 Scena Kameralna

Kryminał improwizowany" reż. Jacek Stefanik

Teatr Komedii Impro, Łódź

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

Czwartek 23.09.2021

 • 17.30 Duża Scena

Tennessee Williams „Tramwaj zwany pożądaniem" reż. Kuba Kowalski

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

 • 20. 30 Scena Kameralna

Dług" reż. Jan Klata

Teatr Nowy Proxima w Krakowie

Bilet normalny 130 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 120 zł

Piątek  24.09.2021

 • 18.00 Duża Scena

William Shakespeare „Król Lear" reż. Anna Augustynowicz

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy  / Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

 • 20.15 Scena Kameralna

Czytanie ścian" wg Mariusza Szczygła reż. Rudolf Zioło

Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

Bilet normalny 35 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 30 zł

 

Sobota 25.09.2021

 • 17.00 Scena Kameralna

Timur Vermes „On wrócił" reż. Robert Talarczyk

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Bilet normalny 60 zł/ Bilet z certyfikatem szczepienia 50 zł

 

 • 19.00 Duża Scena

 Jarosław Murawski „Planeta małp" reż. Marcin Liber

Teatr Polski w Podziemiu, Wrocław

 

IMPRO BANG!" (poza konkursem)  reż. Jacek Stefanik

Teatr Komedii Impro, Łódź

Bilet łączony, dostępny tylko w kasie Teatru: normalny 140 zł/ z certyfikatem szczepienia 130 zł

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ