Kultura

Już dziś częściowe zaćmienie Słońca!

2021-06-10 09:30:00 Radosław K. Pior, Fundacja Karola Malaperta

Fundacja Karola Malaperta zaprasza na obserwację częściowego zaćmienia Słońca w czwartek 10 czerwca, w godzinach 12:00-13:30. Spotkanie odbędzie się w plenerowym punkcie obserwacyjnym przy pomniku Marii Konopnickiej u zbiegu ulic Ułańskiej i Nowego Światu.

Malapert
Malapert
Wolontariusze Fundacji przedstawią historię zaćmień, związek zaćmień Słońca z zaćmieniami Księżyca oraz swoje własne historie związane z wyprawami na zaćmienia Słońca. Przez sprzęt do obserwacji Słońca każdy będzie miał możliwość ujrzenia tego zjawiska w bezpieczny sposób. Przy okazji poszukamy na Słońcu plam, których ilość w ostatnim czasie wzrasta wraz z okresowym wzrostem aktywności naszej dziennej gwiazdy.
 
Najbliższe zaćmienie Słońca należy do kategorii zaćmień obrączkowych i jako pełne obrączkowe będzie widoczne jedynie na dalekiej Syberii, w części Grenlandii oraz w niewielkiej części Kanady. W Polsce zaobserwujemy częściowe zjawisko, które do obserwacji wymaga sprzętu odcinającego bezpiecznie zasadniczą większość światła słonecznego. Zjawisko rozpocznie się w Kaliszu o godz. 11:48, a zakończy o 13:47, maksimum nastąpi o 12:47 i przesłonięte będzie wówczas 10% tarczy słonecznej.
 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ