Edukacja

Już 2 czerwca zaczynają się Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców!

2023-05-30 12:00:00 red

W dniach od 2 do 4 czerwca w Kaliszu odbywać się będą Kaliskie Dni Klubów Młodych Odkrywców – święto uczenia się i nauczania przez eksperymentowanie. Akcję propagowania nauczania przez eksperymentowanie zainicjowało na terenie Wielkopolski Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu - Partner Regionalny Centrum Nauki Kopernik.

fot. MW
fot. MW

Dla wszystkich zainteresowanych kaliskie CWRKDiZ przygotowano wiele bezpłatnych atrakcji. - Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego z przyjemnością włączyło się w obchody Dni Miasta Kalisza. Zorganizowaliśmy między 2 a 4 czerwca aktywności w ramach Kaliskich Dni Klubów Młodych Odkrywców. Z uwagi na to, że od czterech lat pełnimy funkcję regionalnego partnera Centrum Nauki Kopernik z Warszawy w zakresie Klubów Młodych Odkrywców organizujemy w tym czasie spotkanie wszystkich partnerów regionalnych z całej Polski, którzy na co dzień podejmują działania związane z promowaniem idei nauczania przez eksperymentowanie i doświadczanie. Oprócz działań merytorycznych przygotowaliśmy aktywności dedykowane mieszkańcom Kalisza – będą to trzy główne atrakcje: Planetobus przy Szkole Podstawowej nr 18, Miniphanomenta czyli małe centrum nauki które będzie znajdowało się przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Rzemieślniczej 6, dodatkowo zaprosiliśmy do współpracy firmę która podstawi polski autobus wodorowy – NesoBus – mówi Magdalena Sekura-Nowicka dyrektor CWRKDiZ w Kaliszu.

 

PLANETOBUS z Centrum Nauki Kopernik ma na celu zachęcić uczniów do zainteresowania się kosmosem i astronomią. Planetarium z dachem w kształcie kopuły o średnicy ponad 5 metrów będzie czekać na odwiedzających w Szkole Podstawowej nr 18 w Kaliszu, przy ulicy Podmiejskiej 9a. Planetobus umożliwia zainteresowanym obejrzenie na półokrągłym sklepieniu pokazów astronomicznych. Uczestnicy oglądać będą mogli obrazy nieba, poznają najciekawsze konstelacje, planety i inne obiekty astronomiczne, a także „odwiedzą” Międzynarodową Stację Kosmiczną, by dowiedzieć się, co robią na niej astronauci. Wszystkie zajęcia i doświadczenia nadzorować i koordynować będą doświadczeni edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

MINIPHANOMENTA czekać będzie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych przy ulicy Rzemieślniczej 6 w Kaliszu. Miniphanomenta to małe centrum nauki, składające się z kilkudziesięciu stacji do samodzielnego eksperymentowania. Pomysłodawcą i twórcą miniphanomenty jest prof. Lutz Fiesser z Niemiec. Miniphanomenta  to eksperymenty bez opisów jak „prawidłowo” wykonać dane doświadczenie. To program, który stwarza zainteresowanym dogodną przestrzeń do samodzielnego poznawania i badania, stawiania hipotez i znajdowania kreatywnych rozwiązań.

Kolejną atrakcją będzie POLSKI AUTOBUS WODOROWY – NesoBus. To autobus, który nie emituje spalin a jedynie oczyszcza powietrze. Każdy będzie mógł bezpłatnie pojechać na krótką wycieczkę ulicami Kalisza nowiutkim NesoBusem, by dowiedzieć się jak przyjemna może być podróż pojazdem, który posiada własną „mini-elektrownię” i napędzany jest zielonym wodorem. Przejażdżka takim autobusem to z pewnością gratka dla fanów motoryzacji. NesoBus będzie czekał 2 czerwca na chętnych przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych, ul. Rzemieślnicza 6 w Kaliszu, a 3. czerwca na placu przy UAM w Kaliszu (ul. Nowy Świat 28-30). Godziny odjazdów znajdują się poniżej.

Ponadto 3 czerwca z różnych wielkopolskich miast przyjadą do Kalisza najlepsze KLUBY MŁODYCH ODKRYWCÓW (KMO) z Wielkopolski wraz ze swoimi opiekunami. Klubowicze podczas forum inspiracji zaprezentują różne eksperymenty, umożliwią także części odwiedzających udział w badaniach. Na wspólne eksperymentowanie zapraszamy od 12:00-16:00 do sali A 326 (Stara Aula) na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, przy ul. Nowy Świat 28-30 w Kaliszu.

Nauka przez eksperymentowanie rozwija wiele kompetencji i zdolności. Pozwala na przekraczanie granic między dyscyplinami naukowymi i przedmiotami szkolnymi. Pokazuje, że nawet popełnianie błędów jest cenne, bo uczy rozwiązywania problemów. Przedmiotem takich badań – zależnie od wieku – mogą być doświadczenia z magnesami, obserwacje kosmosu czy analiza czystości wody.

Mobilne minicenta nauki i stoiska Klubów Młodych Odkrywców będą czekać na dzieci, młodzież i dorosłych zainteresowanych udziałem w doświadczeniach i nowatorskim spojrzeniem na nauczanie i uczenie się. Eksperymentowanie w mobilnych centrach nauki i udział w imprezach towarzyszących jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować