Sport

Julia Maik w krajowej czołówce podczas Mistrzostw Polski Seniorów w pływaniu.

2021-05-03 13:00:00 KKS Kalisz - Sekcja Pływacka

Przez pięć dni na 50-metrowym basenie Aqua Lublin 597 zawodników ze 111 klubów rywalizowało w Głównych Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu będących jednocześnie Zawodami kwalifikacyjnymi do XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2021. W imprezie wzięło udział czworo reprezentantów KKS Włókniarz 1925 Kalisz: Julia Maik, Michał Mikołajczyk, Łukasz Kardoliński oraz Daniel Wytwer.

MPS Julia
MPS Julia

Swoją przynależność do krajowej czołówki potwierdziła po raz kolejny Julia Maik. Podopieczna trenera Dominika Grudzińskiego starty w mistrzostwach rozpoczęła od występu w swojej koronnej konkurencji 50 m stylem dowolnym. W eliminacjach uzyskała czwarty czas 26.07 s i pewnie awansowała do finału. Wyścig finałowy najszybszych pływaczek w Polsce był pasjonujący i stał na bardzo wysokim poziomie. Zwyciężyła kaliszanka startująca od lat w barwach Juvenii Wrocław Alicja Tchórz uzyskując rezultat 25.23 s. Srebrny medal zdobyła inna pływaczka Juvenii, najszybsza w porannych eliminacjach Kornelia Fiedkiewicz z czasem 25.31 s. Po brąz sięgnęła doświadczona Anna Dowgiert z Warty Poznań z wynikiem 25.45 s. Julia Maik przepłynęła jedną długość olimpijskiego basenu w czasie 25.90 s i zajęła czwarte miejsce. Choć ambicje i marzenia Julii i trenera Dominika Grudzińskiego sięgały medalu należy podkreślić, że czwarte miejsce w mistrzostwach kraju seniorów niespełna 18-letniej zawodniczki jest ogromnym sukcesem.

W kolejnym dniu zawodów Julia Maik uplasowała się na ósmym miejscu w rywalizacji na 50 m stylem grzbietowym. W wyścigu finałowym reprezentantka KKS ustanowiła rekord życiowy wynikiem 29.72 s. Triumfowała podobnie jak na 50 m kraulem Alicja Tchórz uzyskując bardzo wartościowy wynik 28.12 s. 

Najbliżej upragnionego medalu mistrzostw Polski Julia Maik była w trzecim dniu zawodów w rywalizacji na 50 m delfinem. Finał zdecydowanie wygrała Anna Dowgiert (26.34s) wyprzedzając Kornelię Fiedkiewicz (26.83s), ale kilka kolejnych pływaczek wśród nich Julia Maik dopłynęły do ściany basenu niemal równo. Ostatecznie brązowy medal mistrzostw kraju przypadł Joannie Świątek z Gryfu Dębica (27,02s.). A kolejne miejsca w odstępie kilkunastu setnych sekundy zajęły: Karolina Jurczyk z Juvenii Wrocław (27,05s), Amelia Marek z Delfina Tarnów (27.13s) i Maik (27.16s). Zawodniczka KKS ustanowiła kapitalny rekord życiowy i była zaledwie czternaście setnych sekundy od medalu.

W przedostatnim dniu imprezy największe emocje towarzyszyły rywalizacji na 100 m stylem dowolnym, gdzie stawką były nie tylko medale mistrzostw kraju, ale także miejsca w reprezentacyjnych sztafetach na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. W rywalizacji kobiet szanse na olimpijską kwalifikację miała Julia Maik. Reprezentantka KKS Włókniarz 1925 Kalisz w porannych eliminacjach wywalczyła awans do finału A uzyskując dziesiąty czas zmagań – 57,38 s. W finale  finiszowała na dziewiątym miejscu z rezultatem – 57.58 s. Czołowe zawodniczki, które wywalczyły kwalifikacje do olimpijskiej sztafety płynęły o dwie sekundy szybciej. Zwyciężyła kolekcjonująca w Lublinie złote medale mistrzostw kraju Alicja Tchórz z wynikiem – 55.06 s przed Aleksandrą Polańską z UKS GOS Raszyn (55,21 s) i swą koleżanką klubową Kornelią Fiedkiewicz (55.38s).

Oprócz Julii Maik w finałach mistrzostw kraju wystąpił jeszcze powracający do pływania po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej kontuzją Michał Mikołajczyk. W eliminacjach konkurencji 50 m stylem dowolnym podopieczny trenera Dominika Grudzińskiego uzyskał czas 23.49s. Był to 17 wynik kwalifikacji dający prawo startu w finale B. W wieczornym finale zawodnik KKS popłynął nieco wolniej i z rezultatem 23.69 s uplasował się na 10 pozycji. Finał A wynikiem 21.77swygrał Paweł Juraszek z MKS Dziewiątki Dzierżoniów, który już w eliminacjach uzyskał minimum na Tokio rezultatem 21.72 s.

Swój debiut w Głównych Mistrzostwach Polski zaliczyli również dwaj młodzi kaliscy pływacy: Łukasz Kardolińskii Daniel Wytwer. Plonem ich startów były rekordy życiowe:

- Daniela Wytwera na 50 m - 26.87s, 100 m - 59.03 s i 200 m delfinem (2:13,91 min.)

- Łukasza Kardolińskiego na 50 m delfinem - 27.32 s oraz na 100 m – 54.88 si 200 m stylem dowolnym (2:04,89 min.).

Przygotowanie zawodników KKS Włókniarz 1925 Kalisz do zawodów było możliwe dzięki:

- dotacji z Urzędu Miasta w Kaliszu na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży,

- środkom pozyskanym z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

 

 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ