Jubileuszowy półmetek

2010-06-29 09:16:25 Karina Zachara, UM Kalisz

Obchody 1850-lecia Miasta dobiegły półmetka. Wiele z zaplanowanych imprez jubileuszowych już się odbyło, jak choćby widowiskowy Festiwal Historyczny. Na tym jednak nie koniec. Przed nami kolejne istotne wydarzenia.

Karina Zachara, UM Kalisz
Karina Zachara, UM Kalisz
Program obchodów roku jubileuszowego obfituje w szereg różnorodnych przedsięwzięć: naukowych, kulturalnych, sportowych. Nad ich realizacją czuwa komitet organizacyjny, który zbierał się do tej pory trzy razy. Podczas ostatniego posiedzenia w Villi Calisia dokonane zostało podsumowanie tego wszystkiego, co działo się w ciągu pierwszych sześciu miesięcy.
Podczas ostatnich miesięcy działo się naprawdę dużo. Zaczęło się od prezentacji repliki wozu kupców rzymskich już w grudniu ubiegłego roku, co było zapowiedzią wydarzeń jubileuszowych i okazją do przedstawienia programu Kalisia 18,5.
Obchody jubileuszu rozpoczęły się w styczniu od Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”. W festiwalu udział wzięło 27 zespołów z całego kraju.
Wiosna otwarte zostały dwie cenne ekspozycje.
- W marcu otwarta została wystawa „Gdańsk Światową Stolicą Bursztynu” w galerii im. T. Kulisiewicza, a kwiecień przyniósł bardzo ważne wydarzenie i osiągnięcie zarazem: wystawę „Od Kalisii do Kalisza. Skarby doliny Prosny”, która prezentowana była na Zamku Królewskim w Warszawie od 30 kwietnia do 30 maja. Po raz pierwszy w jednej ekspozycji pokazana została najdawniejsza historia miasta od czasów celtyckich przez rzymskie wpływy aż do wczesnośredniowiecznego ośrodka książęcego Piastów. Wystawie towarzyszył obszerny katalog, a właściwie publikacja książkowa po raz pierwszy ujmująca całościowo historię miasta widzianą poprzez historię pieniądza- podsumowuje Ryszard Bieniecki, dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta.
W kwietniu odbył się XXV Jubileuszowy Międzynarodowy Wyścig Kolarski Bursztynowym Szlakiem, w którym wzięli udział uczestnicy z Polski i zagranicy. Warto zwrócić uwagę na dobrą promocję miasta i jego jubileuszu poprzez transmisję w TVP Info, TVN Meteo i portal internetowy e-sport. Zakończenie w centrum miasta, duża oglądalność, tłumy widzów, znakomita atmosfera sprawiły, że wyścig ten można zaliczyć do znaczących wydarzeń.
Majowe, jubileuszowe 50 Kaliskie Spotkania Teatralne są festiwalem, który ma swoją znakomitą markę, a w tym roku festiwal sztuki aktorskiej zgromadził nie tylko znakomite postaci, ale też stanowił wielkie przedsięwzięcie kulturalne, co było widoczne także na ulicach miasta.
Czerwiec to Święto Miasta. Na ten czas ulice i place przybrały odświętne szaty. Pojawiły się maszty z flagami, pylony edukacyjno-informacyjne, scenografia na festiwal historyczny, banery „rzymskie”, drzewka oliwne i pomarańczowe, standy przed Villą Calisia, małe proporce na trasie, którą szła parada. Odświętna dekoracja towarzyszyła liczniejszej od dotychczasowych procesji „Od Wojciecha do Józefa”, która poprzedziła samo Święto.
- Samo Święto Miasta w tym roku miało wyjątkową, jubileuszową atmosferę, w której wielkie, podniosłe chwile przeplatały się z momentami radości i zabawy. Na pewno pozostanie w naszej pamięci uroczysta sesja Rady Miejskiej Kalisza odbyta w całkowicie nowej formule. Wzruszenie przeżywaliśmy podczas podniosłej mszy świętej za miasto celebrowanej przez księdza biskupa kaliskiego Stanisława Napierałę; z dużym zainteresowaniem uczestniczyliśmy w otwarciu wystaw „bursztynowych” w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej, żeby w tym samym dniu uczestniczyć w wieczornej odsłonie Villi Calisia. Następnego dnia czekała nas sesja naukowa poświęcona Szlakowi Bursztynowemu z liczną reprezentacją świata nauki z Polski i zagranicy. Wieczorem koncert „Pod niebem Kalisza”, w którym gwiazdą była „Budka Suflera”, zgromadził ponad 10 tys. widzów. Następnego dnia rozpoczął się III Światowy Zlot Absolwentów Szkół Kaliskich, no i oczekiwany przez wszystkich festiwal historyczny, największe pod względem frekwencyjnym przedsięwzięcie. Kalisz tętnił życiem przez wszystkie świąteczne dni, a ogródki kawiarniane przeżywały prawdziwe oblężenie - mówi Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza
- Obliczyliśmy, że w ciągu dwóch dni trwania Festiwalu Historycznego przewinęło się przez miasto i park oraz obejrzało widowisko ponad 20 tys. osób – dodaje Lechosław Ochocki, z-ca dyrektora Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej i jednocześnie koordynator europejskiego projektu „Wyprawa po Bursztyn”.
Z doskonałym przyjęciem spotkała się wystawa przed ratuszem - „Album de Kalisch. Fotografie miasta z lat 60. XIX wieku” oraz XI Kiermasz Książki Kaliskiej po raz pierwszy zorganizowany przy Villi Calisia. Zaprezentowane publikacje kaliskich twórców cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Młodzież i dorośli cierpliwie czekali w długich kolejkach po zaproponowane na kiermaszu publikacje.
Dopełnieniem gorących dni Święta Miasta był weekend, podczas którego mogliśmy oglądać spektakle XVII Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych „La Strada” oraz wysłuchać koncertu na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu „Bursztynowy Szlak”, w którym Orkiestra Filharmonii Kaliskiej pod dyrekcją Adama Klocka razem z Pawlik Trio i Randy’m Breckerem zagrała po raz pierwszy Suitę Bursztynową, specjalnie napisaną na nasze święto.
Jubileusz to doskonała okazja do promocji miasta. Działania w tym zakresie rozpoczęte zostały już w ubiegłym roku i są kontynuowane.
- Byliśmy obecni w Gdańsku na kilku imprezach: w marcu na 17 Międzynarodowych Targach Bursztynu „Amberif”, a w maju na II Forum Miast na Szlaku Bursztynowym i podczas parady z okazji otwarcia sezonu turystycznego i III Zlotu Gdańszczan. Ponad 10 tys. osób uczestniczyło w uroczystym przejeździe naszego wozu rzymskiego od Muzeum Bursztynu, przez Długi Targ aż do Zielonej Bramy. Paradę otwierała Monika Richardson. A wóz i nasze rzymianki stanowiły ważny element imprezy, wzbudzając wielkie zainteresowanie uczestników z całej Polski i zagranicy. Działania promocyjne realizowane wspólnie przez Biuro ds. Promocji Miasta i Współpracy Międzynarodowej i Biuro Jubileuszu prowadzone były wielotorowo: za pośrednictwem mediów ogólnopolskich i lokalnych, poprzez Internet, udział w targach i imprezach o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, kampanię outdoorową, spoty reklamowe, foldery, gadżety i inne różnego rodzaju przedsięwzięcia jak choćby „Happy Hour Kalisia 18,5” i „Kalisz tańszy o 18,5 proc.”- informuje Iwona Duda, kierownik Bura Promocji i Współpracy Międzynarodowej UM.
O tym, że jubileuszowe wydarzenia wzbudzają ogromne zainteresowanie mieszkańców świadczy frekwencja podczas imprez. Samo zaś zainteresowanie Kaliszem możemy zaobserwować po ilości wejść na strony internetowe zarówno Miasta www.kalisz.pl jak i jubileuszu www.1850.kalisz.pl . Otóż o ile w pierwszych miesiącach zainteresowanie było umiarkowane, to w następnych fala ciekawości narastała. I tak w styczniu, lutym i marcu zanotowaliśmy ponad tysiąc wejść, w kwietniu 2320, w maju już 9750, a w czerwcu już ok. 20 0000 przy 332 tysiącach odsłon, czyli ilości obejrzanych stron. Z takiej dynamiki możemy być tylko zadowoleni. A czeka nas jeszcze sporo istotnych wydarzeń w drugiej połowie roku. Już w lipcu na terenie Rezerwatu Archeologicznego Kalisz-Zawodzie odbędzie się Weekend Celtycko – Irlandzki.
Z kolei wrzesień w Kaliszu będzie należał do Fryderyka Chopina i jego twórczości. Koncerty z muzyką artysty zagoszczą w Grodzie nad Prosną w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NASZ CHOPIN 10/30.
- Festiwal rozpocznie się 3 września koncertem „Inspiracje” w sali koncertowej WPA UAM w Kaliszu. Zagrają znakomici, światowej sławy muzycy, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej. Kolejny dzień to kolejny koncert chopinowski – tym razem w Parku Dworskim w Sulisławicach. Na 5 września zaplanowano odsłonięcie płaskorzeźby autorstwa artysty rzeźbiarza Wiesława Andrzeja OŹMINY, upamiętniającej związki Fryderyka Chopina z Kaliszem, a także promocję okolicznościowego wydawnictwa albumowego autorstwa Ryszarda Bienieckiego pt. „Nasz Chopin”- informuje Marzena Ścisła, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM. W tym dniu odbędzie się także maraton chopinowski zatytułowany „Kapsuła Chopin”. Od 12.00 do 21.00 na Rynku Głównym w Kaliszu można będzie posłuchać utworów solowych, kameralnych oraz pieśni Fryderyka Chopina, zaprezentowana będzie też muzyka ludowa Mazowsza, Kujaw i południowej Wielkopolski. Wielki finał tej imprezy to mazur w wykonaniu uczestników oraz publiczności.
Interesujące wydarzenie zaplanowano też na przełomie października i listopada, kiedy do użytku oddany zostanie kolejny odcinek Trasy Bursztynowej. Na biegnących wzdłuż Trasy rondach staną rzeźby nawiązujące tematycznie do najstarszych dziejów miasta.
- Myślę, że takie oryginalne, nowatorskie, niespotykane w kraju potraktowanie rond na Trasie Bursztynowej będziemy mogli zaliczyć do trwałych śladów naszego jubileuszu. Przedstawiona przez artystę rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego koncepcja już wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców – dodaje Ryszard Bieniecki.
Zapowiedzi wszystkich zaplanowanych wydarzeń znajdują się na stronach: www.kalisz.pl www.1850.kalisz.pl.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować