Edukacja

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Mikołaja Kopernika III Liceum Ogólnokształcącemu w Kaliszu

2021-10-13 16:00:00 red

13 października III Liceum Ogólnokształcące obchodziło Jubileusz 50-lecia nadania imienia słynnego astronoma. Podczas uroczystości otwarta została nowa sala chemiczna, której nadano imię Eugenii Pastuszek - byłej dyrektor III LO, której szkoła zawdzięcza imię Mikołaja Kopernika.

fot. MW
fot. MW

Społeczność III LO w Kaliszu odrodziła w środę Jubileusz 50-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika - Gdyby być w zgodzie z poprawnością historyczną święto to powinno być obchodzone 19 lutego, ale covid niejedne plany zweryfikował. Z drugiej strony nie ma lepszej okazji niż zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej, tym bardziej, że równo trzy lata temu 13 października obchodziliśmy okrągły jubileusz 100-lecia szkoły dwojga imion – mówiła podczas uroczystości dyrektor III LO Anna Narewska, która następnie wspomniała genezę nadania szkole imienia słynnego astronoma.

 

Szkoła po wojnie – zgodnie z duchem ideologii władz tamtych czasów – nie mogła być „imienia Anny Jagiellonki”. Starania podjęte przez Komitet Rodzicielski w 1958 r. o przywrócenie imienia dotychczasowej patronki zakończyły się fiaskiem i dlatego Rada Pedagogiczna przyjęła jako obowiązującą nazwę III Liceum Ogólnokształcącego. Na nic się zdały kolejne późniejsze zabiegi o przywrócenie dawnego imienia szkole – bądź nadania nowego: Marii Dąbrowskiej. I tę propozycję odrzucono, a w 1971 r. – w 500-letnią rocznicę wielkiego, polskiego astronoma uczyniono patronem szkoły Mikołaja Kopernika.

- Jestem absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Miałem okazję spędzić tu cztery wspaniałe lata swojego życia – mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski – Wchodząc teraz do auli, w której byłem nie raz na różnych uroczystościach poczułem pierwszy raz wzruszenie – dodaje.

Bardzo ważnym elementem uroczystości było oficjalne otwarcie sali chemicznej i nadanie jej imienia Eugenii Pastuszek.

Eugenia Pastuszek urodziła się w Grodnie, mieście rodzinnym Elizy Orzeszkowej. Była córką legionisty z armii Hallera, a w prostej linii spadkobierczynią etosu pracy i patriotyzmu, ponieważ jej matka wywodzi się z rodu Bohaterowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolna Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika. N emeryturze oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła. Zmarła 7 stycznia 2020 roku

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować