Edukacja

Jubileusz 50-lecia nadania imienia Mikołaja Kopernika III Liceum Ogólnokształcącemu w Kaliszu

2021-10-13 16:00:00 red

13 października III Liceum Ogólnokształcące obchodziło Jubileusz 50-lecia nadania imienia słynnego astronoma. Podczas uroczystości otwarta została nowa sala chemiczna, której nadano imię Eugenii Pastuszek - byłej dyrektor III LO, której szkoła zawdzięcza imię Mikołaja Kopernika.

fot. MW
fot. MW

Społeczność III LO w Kaliszu odrodziła w środę Jubileusz 50-lecia nadania szkole imienia Mikołaja Kopernika - Gdyby być w zgodzie z poprawnością historyczną święto to powinno być obchodzone 19 lutego, ale covid niejedne plany zweryfikował. Z drugiej strony nie ma lepszej okazji niż zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej, tym bardziej, że równo trzy lata temu 13 października obchodziliśmy okrągły jubileusz 100-lecia szkoły dwojga imion – mówiła podczas uroczystości dyrektor III LO Anna Narewska, która następnie wspomniała genezę nadania szkole imienia słynnego astronoma.

 

Szkoła po wojnie – zgodnie z duchem ideologii władz tamtych czasów – nie mogła być „imienia Anny Jagiellonki”. Starania podjęte przez Komitet Rodzicielski w 1958 r. o przywrócenie imienia dotychczasowej patronki zakończyły się fiaskiem i dlatego Rada Pedagogiczna przyjęła jako obowiązującą nazwę III Liceum Ogólnokształcącego. Na nic się zdały kolejne późniejsze zabiegi o przywrócenie dawnego imienia szkole – bądź nadania nowego: Marii Dąbrowskiej. I tę propozycję odrzucono, a w 1971 r. – w 500-letnią rocznicę wielkiego, polskiego astronoma uczyniono patronem szkoły Mikołaja Kopernika.

- Jestem absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu. Miałem okazję spędzić tu cztery wspaniałe lata swojego życia – mówi prezydent Kalisza Krystian Kinastowski – Wchodząc teraz do auli, w której byłem nie raz na różnych uroczystościach poczułem pierwszy raz wzruszenie – dodaje.

Bardzo ważnym elementem uroczystości było oficjalne otwarcie sali chemicznej i nadanie jej imienia Eugenii Pastuszek.

Eugenia Pastuszek urodziła się w Grodnie, mieście rodzinnym Elizy Orzeszkowej. Była córką legionisty z armii Hallera, a w prostej linii spadkobierczynią etosu pracy i patriotyzmu, ponieważ jej matka wywodzi się z rodu Bohaterowiczów, których literacki wizerunek odnajdujemy w powieści „Nad Niemnem”. Właśnie za wierność honorowi i ojczyźnie rodzina Eugenii Pastuszek została deportowana przez Sowietów w głąb Rosji. Miała wówczas 11 lat. Wróciła, po wieloletniej tułaczce, wraz z rodzicami i ciężko rannym bratem, żołnierzem walczącym o wolna Polskę. Po wojnie ukończyła szkołę i studia i wraz z mężem oraz dwojgiem dzieci przyjechała do Kalisza. Podjęła tu pracę nauczyciela chemii w technikum samochodowym, a następnie, przez 14 lat, sprawowała funkcję dyrektora III LO w Kaliszu. To za czasów jej kierowania szkołą, placówka przyjęła imię Mikołaja Kopernika. N emeryturze oddała się bez reszty reaktywowanemu Związkowi Sybiraków, koordynując i kontynuując funkcjonowanie związku, któremu do końca przewodniczyła. Zmarła 7 stycznia 2020 roku

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ