Kultura

Józefiaki znad Prosny wracają

2020-02-12 08:49:45 WKST

Już niebawem na rynku ukaże się pierwsze wydawnictwo płytowe, poświęcone kapeli podwórkowej Józefiaki znad Prosny, „Chłopaki z Chmielnika”.

WKST
WKST

Zespół powstał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kaliszu w 1976 roku. Motywacją ku temu był organizowany przez Wydział Kultury konkurs „Uchrońmy od zapomnienia folklor Kalisza”.

Przez prawie 30 lat Józefiaki umilali kaliszanom miejskie imprezy. Wszystkie oficjalne uroczystości w Kaliszu czy też tak popularne w owym czasie festyny ludowe a także uroczystości ślubne przy Alei Wolności odbywały się przy akompaniamencie kapeli. Do lat 90-tych XX wieku zespół wystąpił na wielu przeglądach artystycznych i koncertach w kraju i za granicą. Józefiaki uczestniczyli w festiwalach folklorystycznych oraz wystawach regionalnych, otrzymując znakomite recenzje. Polskie radio już na początku działalności kapeli zarejestrowało występ Józefiaków. Niestety prawdopodobnie materiał dźwiękowy zaginął. Tym bardziej cenne są odzyskane nieliczne nagrania, odnalezione w archiwach rodzinnych (na płycie znalazły się m.in. dwa takie utwory). W roku 2019, dzięki wsparciu Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, stowarzyszenie FANARIA wydało tę płytę, zawierającą piosenki skomponowane i wykonywane przez kapelę „Józefiaki znad Prosny” w nowych aranżacjach. W sesji nagraniowej wzięli udział artyści filharmonii kaliskiej oraz muzycy na co dzień związani zawodowo i amatorsko z życiem muzycznym Kalisza. Płyta jest pierwszą w tej serii, którą muzycy mają nadzieję kontynuować. Płyta wkrótce ukaże się na rynku.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ