Kultura

Józefiaki znad Prosny wracają

2020-02-12 08:49:45 WKST

Już niebawem na rynku ukaże się pierwsze wydawnictwo płytowe, poświęcone kapeli podwórkowej Józefiaki znad Prosny, „Chłopaki z Chmielnika”.

WKST
WKST

Zespół powstał przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kaliszu w 1976 roku. Motywacją ku temu był organizowany przez Wydział Kultury konkurs „Uchrońmy od zapomnienia folklor Kalisza”.

Przez prawie 30 lat Józefiaki umilali kaliszanom miejskie imprezy. Wszystkie oficjalne uroczystości w Kaliszu czy też tak popularne w owym czasie festyny ludowe a także uroczystości ślubne przy Alei Wolności odbywały się przy akompaniamencie kapeli. Do lat 90-tych XX wieku zespół wystąpił na wielu przeglądach artystycznych i koncertach w kraju i za granicą. Józefiaki uczestniczyli w festiwalach folklorystycznych oraz wystawach regionalnych, otrzymując znakomite recenzje. Polskie radio już na początku działalności kapeli zarejestrowało występ Józefiaków. Niestety prawdopodobnie materiał dźwiękowy zaginął. Tym bardziej cenne są odzyskane nieliczne nagrania, odnalezione w archiwach rodzinnych (na płycie znalazły się m.in. dwa takie utwory). W roku 2019, dzięki wsparciu Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, stowarzyszenie FANARIA wydało tę płytę, zawierającą piosenki skomponowane i wykonywane przez kapelę „Józefiaki znad Prosny” w nowych aranżacjach. W sesji nagraniowej wzięli udział artyści filharmonii kaliskiej oraz muzycy na co dzień związani zawodowo i amatorsko z życiem muzycznym Kalisza. Płyta jest pierwszą w tej serii, którą muzycy mają nadzieję kontynuować. Płyta wkrótce ukaże się na rynku.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ