Społeczne

Jeszcze dziś dziejowe wydarzenie - Wielka koniunkcja Jowisza i Saturna - Malapert zaprasza na obserwację

2020-12-19 08:00:00 Radosław K. Pior Fundacja Karola Malaperta

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Kalisza w niedzielę 20 grudnia o godz. 16:00 pod Galerię Amber (od strony dworca) i w poniedziałek 21 grudnia o godz. 15:30 na Pola Marsowe. Jeśli tylko dopisze pogoda zaprezentujemy Państwu Jowisza i Saturna świecących razem w polu widzenia teleskopu. Planety zbliżą się do siebie na odległość piątej części tarczy Księżyca, a więc bardzo blisko - informuje Radosław Pior z Fundacji Karola Malaperta.

Jowisz i Saturn
Jowisz i Saturn

Koniunkcje Jowisza i Saturna nie są astronomiczną rzadkością. Obliczenia wykonane przez uczestników Koła Astronomicznego Malapert wskazują, że regularnie co 60 lat te wielkie planety zbliżają się do siebie na odległość tarczy Księżyca, a na odległość dwóch tarcz nawet raz na 20 lat. Bardzo bliska koniunkcja - taka jak ta, którą podziwiać będziemy właśnie w poniedziałek, zdarza się jednak bardzo rzadko, raz na około 400 lat. Najbliższa taka koniunkcja dopiero w roku 2417.

W tym roku, zbiegiem okoliczności, koniunkcja planet zbiegła się z datą przesilenia zimowego, które przypada 21 grudnia. Zjawisko koniunkcji bez trudu zauważymy gołym okiem, lecz to przez teleskop ukaże nam się piękno obu złączonych planet.

Jowisz i Saturn to największe planety Układu Słonecznego. Są gazowymi olbrzymami, każda z nich jest około dziesięciokrotnie większa od Ziemi. Świecą jasnym światłem na niebie. Obserwując Jowisza przez teleskop lub większą lornetkę podejrzeć możemy 4 z jego księżyców oraz szczegóły układu chmur, a spoglądając na Saturna podziwiać możemy majestatyczne pierścienie.

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia, za każdym razem, przywodzą na myśl legendarną “gwiazdę betlejemską”, opisaną w Nowym Testamencie i w apokryfach. Jedną z hipotez dotyczących pojawienia się znaku na niebie w momencie narodzin Mesjasza jest właśnie odczytana przez ówczesnych astrologów koniunkcja Jowisza i Saturna.

W trakcie obserwacji planowanych poniedziałek spojrzymy nie tylko na złączonego Jowisza z Saturnem, ale spróbujemy wypatrzeć także Księżyc w okolicach pierwszej kwadry oraz gwiazdy, które tradycyjnie traktowane są jako “pierwsza gwiazdka” w wigilijny wieczór, a więc symbolizującą Wegę z gwiazdozbioru Lutni na zachodzie i Kapellę z Woźnicy na wschodzie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować