Społeczne

Jest projekt budżetu Kalisza na przyszły rok. Ile wyniosą dochody i jakie inwestycje są planowane?

2022-11-24 11:30:00 redakcja

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski zaprezentował projekt budżetu Miasta Kalisza. Według dokumentu, nad którym już w piątek ruszą prace w komisjach, dochody miasta kształtują się na poziomie 696,5 mln zł.

fot. MW
fot. MW

- Projekt budżetu ten został przekazany radnym i od jutra rozpoczynają się prace nad tym dokumentem. Rada ma pierwszą komisję, na której ten dokument będzie dyskutowany - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. - W przyszłym roku dochody miasta kształtują się na poziomie 696,5 mln zł. To poziom jak mieliśmy do tej pory. Rekordowym rokiem był rok 2021, gdzie dochody kształtowały się na poziomie 718 mln zł. W tych trudnych czasach uważam, ze jest to bardzo dobry wynik. W tym budżecie nie ma 500 plus, które jest dystrybuowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wydatki według projektu wyniosą blisko 730 mln, z czego prawie 90 mln to wydatki majątkowe. Deficyt wyniesie 33 mln. W zeszłym roku był na poziomie 30 mln zł. 

- Deficyt będziemy pokrywać głównie z obligacji, tj. 20 mln zł i wolnymi środkami, które ujawnią się w połowie przyszłego roku - mówił prezydent Kalisza.

Największy udział w dochodach przyszłego budżetu miasta mają subwencję, które wyniosą 216 mln zł.

- Będą one rekompensować wpływy z podatku PIT i CIT, które maleją w samorządach od zeszłego roku przez wprowadzone przez rząd regulacje. Kolejnym składnikiem są opłaty lokalne, dotacje celowe i dochody z mienia - mówił prezydent.

Największą kwotę w ramach podatków lokalnych stanowi podatek od nieruchomości, z którego wpływy mają wynieść 80 mln zł. Będą więc wyższe od 17 procent w stosunku do 2022 roku. Dochody z Unii Europejskiej wyniosą 1,2 mln zł. 

- Opłata z tytułu gospodarowania odpadów jest zaplanowana w kwocie 30,6 mln zł. Różni się więc o 60 tys. zł w stosunku do tego co było w 2022 roku. Realizacja jest już na poziomie 80 procent, a został jeszcze listopad i grudzień. W 100 procentach te dochody będą rekompensowały wydatki z tytułu opłaty za odpady - mówi Aneta Ochocka skarbnik miasta Kalisza.

- Te pieniądze musza pozostać w systemie. Ludzie utożsamiają opłaty za śmieci z opłatami lokalnymi. Jest to nieprawdą, ponieważ opłata za śmieci jest zbierana w systemy gospodarowania odpadami i może być przekazana wyłącznie w tym zakresie. W tym roku prawdopodobnie uda się domknąć ten system bez dopłat z Urzędu Miasta. Mimo rosnących kosztów system się samobilansuje - mówił prezydent. 

Pod znakiem zapytania w przyszłorocznym budżecie Kalisza był Budżet Obywatelski.

- Było ryzyko, że w tym roku nie uda się wprowadzić Budżetu Obywatelskiego. Wiele samorządów ze względu na trudną sytuację finansową zawiesza realizację Budżetu Obywatelskiego. Nam ten budżet udało się utrzymać mimo, że koszty rosną - mówił Krystian Kinastowski. 

Jedną z kluczowych inwestycji w przyszłym roku będzie realizacja drugiego etapu przedłużenia Szlaku Bursztynowego. - Niebawem przeprowadzony zostanie przetarg na wykonanie kolejnego etapu jakim jest połączenie ulicy Żwirki i Wigury z ulicą Moniuszki do ulicy Warszawskiej. Kwota przeznaczona na ten cel w budżecie to 13 mln zł. Udało nam się pozyskać dofinansowanie w kwocie 6 mln zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych - mówił prezydent Kalisza. 

Kontynuowane będą również inwestycje na drogach osiedlowych w ramach programu Budowy i Przebudowy Dróg Osiedlowych. Na remont czekają wciąż ulice Mariańska i Łazienna. Do tej pory nie udało się rozstrzygnąć przetargów. Zadanie zostało przeniesione na przyszły rok. W 2023 roku modernizacji doczeka się ulica Czaszkowska a także drogi i place manewrowe przy ulicy 3 Maja. Na to zadanie ma zostać zabezpieczone 7,5 mln zł. 

- Nazwa zadania nie oddaje istoty tego przedsięwzięcia. Będzie to nowe targowisko z dużym parkingiem wokół placu. Mam nadzieje, że powstanie miejsce wielofunkcyjne. Dofinansowanie wyniesie 5 mln zł z Polskiego Ładu. Niebawem będziemy ogłaszać przetarg - mówił włodarz miasta. - Pojawią się nowe nasadzenia zieleni, infrastruktura podziemna, oświetlenie. Rozwiązujemy również problem właścicieli pawilonów. Nie mają wody, kanalizacji. W ramach inwestycji wykonane zostaną podłączenia. 

Kolejne zadanie inwestycyjne na przyszły rok to budowa nowej drogi w Kaliszu - połączenie ul. Ks. Jolanty (od ul. Częstochowskiej) z ul. Budowlanych (WPF). W ramach inwestycji powstaną drogi główne o nawierzchni bitumicznej, drogi serwisowe z elementów betonowych, trzy skrzyżowania w formie rond jednopasowych (w tym rondo na połączeniu planowanej drogi z ul. Budowlanych
i Polną), chodniki o nawierzchni z płyt betonowych, dwukierunkowa ścieżka rowerowa o nawierzchni bitumicznej oraz zjazdy indywidualne i publiczne. Kwota przeznaczona na ten cel w przyszłorocznym budżecie to ponad 10 mln zł. 


Kontynuowana jest przebudowa Głównego Rynku. Na przyszły rok w budżecie zaplanowano na tę inwestycję 12,5 mln zł. 

Kolejnym zadaniem będzie zmiana sposobu użytkowania budynku biurowego na budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Noskowskiej 9 (WPF). Blisko 2,5 mln zł to kwota zaplanowana w projekcie budżetu na 2023 rok.

Zadanie obejmuje kompleksową przebudowę budynku wraz ze wszystkimi instalacjami oraz zagospodarowanie terenu. Istniejący budynek zostanie rozebrany, fundamenty zostaną wzmocnione i wybudowany zostanie nowy obiekt.

Trwa Rewaloryzacja Parku Miejskiego. Prace obejmują zagospodarowanie terenu (obszar ograniczony alejkami od KTW do ul. Kazimierzowskiej i wzdłuż ul. Kazimierzowskiej do ul. Łaziennej, a następnie od Łaziennej do KTW). Kwota zabezpieczona na przyszły rok według projektu budżetu to blisko 1,9 mln zł.

W najbliższych tygodniach radni, podczas komisji budżetowych, będą analizować zaproponowany przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego plan finansowy dla miasta na przyszły rok. Nad wprowadzeniem uchwały budżetowej radni będą głosować podczas sesji Rady Miasta Kalisza 28 grudnia 2022 roku. Projekt budżetu dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej - https://bip.kalisz.pl//bud2023/727zarz2022.pdf

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować