Edukacja

Jest decyzja władz UAM ws. połączenia Akademii Kaliskiej z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym

2022-05-18 10:57:16 BK/UAM

Plan przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski i włączenia do nowej uczelni struktur filii Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu wywołało sporo kontrowersji. Trwała długa dyskusja, rozmowy z pracownikami i wykładowcami WPA UAM, swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiły instytucje kultury w Kaliszu. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska odpowiedziała rektorowi Akademii Kaliskiej na propozycję włączenia WP-A w struktury przyszłego uniwersytetu w mieście nad Prosną.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

UAM deklaruje powstającej uczelni kaliskiej życzliwe wsparcie i merytoryczną pomoc, jednak nie może wyrazić zgody na przejęcie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego – rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska odpowiedziała rektorowi Akademii Kaliskiej na propozycję włączenia WP-A w struktury przyszłego uniwersytetu w mieście nad Prosną.

W odpowiedzi przesłanej także do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka rektorka napisała, że władze UAM gorąco wspierają ideę powołania nowej uczelni akademickiej w Wielkopolsce. Wyraziła też przekonanie, że inicjatywa ta przyczyni się do dynamicznego rozwoju regionu i znacząco wzbogaci jego ofertę edukacyjną.

Rektorka UAM zadeklarowała pomoc merytoryczną i organizacyjną w działaniach rektora Akademii Kaliskiej. Napisała jednak, że po wielomiesięcznych dyskusjach w różnych gremiach – w tym ze związkami zawodowymi w UAM, Samorządem Studenckim, społecznością filii kaliskiej oraz innymi grupami zainteresowanych osób – idea włączenia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu do powstającego Uniwersytetu Kaliskiego nie uzyskała akceptacji. 

– Szczególnie istotne znaczenie miało stanowisko pracowników filii wyrażone jednomyślnym głosowaniem podczas spotkania ogólnego z władzami rektorskimi – czytamy w liście. – Podkreślano przede wszystkim fakt, iż Wydział nie posiada żadnej samodzielnej dyscypliny naukowej, a rozwój naukowy wszystkich pracowników odbywa się w ścisłym, symbiotycznym związku ze środowiskiem poznańskim. Pracownicy WP-A mają poczucie przynależności do UAM, a także żywią silne przekonanie, że zróżnicowanie oferty edukacyjnej Kalisza będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu – napisała w liście rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Przypomnijmy, że 22 lutego Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska spotkała się z pracownikami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. W spotkaniu uczestniczył także Prorektor ds. kadr i rozwoju UAM prof. Tadeusz Wallas oraz władze kaliskiego wydziału, m.in. Dziekan prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Rozmowy dotyczyły pomysłu Akademii Kaliskiej ws. przejęcia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. https://calisia.pl/rektor-uam-w-poznaniu-rozmawiala-z-pracownikami-kaliskiej-filii-stanowisko-zespolu-jest-jednoznaczne,55188

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować