Edukacja

Jest decyzja władz UAM ws. połączenia Akademii Kaliskiej z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym

2022-05-18 10:57:16 BK/UAM

Plan przekształcenia Akademii Kaliskiej w Uniwersytet Kaliski i włączenia do nowej uczelni struktur filii Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu wywołało sporo kontrowersji. Trwała długa dyskusja, rozmowy z pracownikami i wykładowcami WPA UAM, swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiły instytucje kultury w Kaliszu. Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska odpowiedziała rektorowi Akademii Kaliskiej na propozycję włączenia WP-A w struktury przyszłego uniwersytetu w mieście nad Prosną.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

UAM deklaruje powstającej uczelni kaliskiej życzliwe wsparcie i merytoryczną pomoc, jednak nie może wyrazić zgody na przejęcie Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego – rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska odpowiedziała rektorowi Akademii Kaliskiej na propozycję włączenia WP-A w struktury przyszłego uniwersytetu w mieście nad Prosną.

W odpowiedzi przesłanej także do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka rektorka napisała, że władze UAM gorąco wspierają ideę powołania nowej uczelni akademickiej w Wielkopolsce. Wyraziła też przekonanie, że inicjatywa ta przyczyni się do dynamicznego rozwoju regionu i znacząco wzbogaci jego ofertę edukacyjną.

Rektorka UAM zadeklarowała pomoc merytoryczną i organizacyjną w działaniach rektora Akademii Kaliskiej. Napisała jednak, że po wielomiesięcznych dyskusjach w różnych gremiach – w tym ze związkami zawodowymi w UAM, Samorządem Studenckim, społecznością filii kaliskiej oraz innymi grupami zainteresowanych osób – idea włączenia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu do powstającego Uniwersytetu Kaliskiego nie uzyskała akceptacji. 

– Szczególnie istotne znaczenie miało stanowisko pracowników filii wyrażone jednomyślnym głosowaniem podczas spotkania ogólnego z władzami rektorskimi – czytamy w liście. – Podkreślano przede wszystkim fakt, iż Wydział nie posiada żadnej samodzielnej dyscypliny naukowej, a rozwój naukowy wszystkich pracowników odbywa się w ścisłym, symbiotycznym związku ze środowiskiem poznańskim. Pracownicy WP-A mają poczucie przynależności do UAM, a także żywią silne przekonanie, że zróżnicowanie oferty edukacyjnej Kalisza będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionu – napisała w liście rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.

Przypomnijmy, że 22 lutego Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska spotkała się z pracownikami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. W spotkaniu uczestniczył także Prorektor ds. kadr i rozwoju UAM prof. Tadeusz Wallas oraz władze kaliskiego wydziału, m.in. Dziekan prof. UAM dr hab. Piotr Łuszczykiewicz. Rozmowy dotyczyły pomysłu Akademii Kaliskiej ws. przejęcia Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. https://calisia.pl/rektor-uam-w-poznaniu-rozmawiala-z-pracownikami-kaliskiej-filii-stanowisko-zespolu-jest-jednoznaczne,55188

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować