Motoryzacja

Jedna kolizja dwa zatrzymane prawa jazdy

2020-08-04 18:00:00 red za KMP Kalisz

Informacja o ponownym egzaminie zaskoczyła młodego kierowcę, który był uczestnikiem zdarzenia drogowego. 20-latek stracił swoje prawo jazdy ponieważ okazało się, że w obowiązującym go okresie próbnym przekroczył dopuszczalny limit przewinień na drodze. Dokumenty straciła też 47-latka która doprowadziła do kolizji.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Policjanci z kaliskiej drogówki zostali skierowani do zdarzenia drogowego, do którego doszło na ul. Wrocławskiej w Kaliszu - Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że 47-letnia kobieta kierująca pojazdem marki Nissan nie zastosowała się do sygnalizacji świetlnej, wjechała na skrzyżowanie i doprowadziła do zderzenia z kierującym osobowym fiatem. Na szczęście ani kobieta kierująca nissanem, ani 20-latek siedzący za kierownicą fiata nie doznali poważniejszych obrażeń – podaje kaliska policja.

Konsekwencją tego rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego, które skutkowało realnym i bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia innych osób, było zatrzymanie prawa jazdy 47-letniej mieszkance powiatu kaliskiego.

Policjanci zatrzymali również również uprawnienia do kierowania 20-letniemu kierowcy fiata. Jak wynikało z informacji zgromadzonych w bazach danych, młody kierowca w okresie próbnym popełnił już trzy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. 20-latek będzie musiał ponownie zdać egzamin na prawo jazdy.

Każdy „młody kierowca” powinien pamiętać, że jeśli w ciągu 2 lat od dnia wydania mu po raz pierwszy prawa jazdy, dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowodowanie wypadku drogowego, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości) lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowaniu w stanie po użyciu alkoholu lub przekroczeniu prędkości powyżej 30 km/h, to straci uprawnienia do kierowania samochodem.

Obowiązujące przepisy zakładają również, że jeżeli w ciągu okresu próbnego młody kierowca dopuści się dwóch wykroczeń, to starosta wydłuży okres specjalnego nadzoru nad początkującym kierowcą o kolejne dwa lata. Dodatkowo, jeżeli w tym czasie taki "młody kierowca" dopuści się trzeciego wykroczenia, to pożegna się ze swoim prawem jazdy.

Tylko w 2019 roku wielkopolska Policja skierowała 259 wniosków o cofnięcie prawnień młodym kierowcom w związku z popełnieniem przez nich przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub trzech wykroczeń.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ