Społeczne

Jakie są potrzeby kaliskiego schroniska dla zwierząt? Zagłosuj na projekt w Budżecie Obywatelskim [wywiad]

2020-10-18 11:00:00 BK

O sytuacji w kaliskim schronisku, inwestycjach, potrzebach oraz o projekcie w Budżecie Obywatelskim rozmawialiśmy z wolontariuszką - Karoliną Miko.

fot. FB Karolina Miko
fot. FB Karolina Miko

Jaki projekt zgłosiłaś w tym roku do Budżetu Obywatelskiego dotyczący kaliskiego
schroniska? Jak istotny jest dla placówki?

Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu - Ekologiczna Ścieżka kropli wody to mój projekt na budżet Obywatelski. Znajduje się na liście zadań ogólnomiejskich, pozycja nr 7. Wydaje mi się, że jest to ważne zadanie ponieważ pozwoli zgodnie z najnowszymi trendami ekologicznymi odzyskiwać znaczną część wody, którą schronisko będzie mogło wykorzystywać choćby do podlewania terenów zielonych. A wybiegów, drzew i krzewów mamy w schronisku ogrom. To przecież prawie taki kolejny mini park w Kaliszu. A jego utrzymywanie w okresie letnim wiąże się z ciągłą potrzeba podlewania. Biologiczna oczyszczalnia ścieków pozwoli więc odzyskać całą wodę, która jest używana do mycia boksów, chodników i pozwoli na oszczędzanie wody do podlewania.

Jakie inwestycje planuje w tym roku kaliskie schronisko?

Realizujemy BO a więc remontujemy sektor kwarantanny oraz szpitalik dla psów i kotów, powstaną piękne wybiegi dla kotów oraz basen gdzie zwierzaki będą mogły się ochłodzić w porze letniej. Rozbudowywany jest także sektor C o 12 nowych, dużych boksów a także sektor A zyska kolejne boksy. Zadbamy również o gości, powstaną nowe miejsca parkingowe na terenie schroniska i pojawi się altanka, w której każdy będzie mógł odpocząć i pomyśleć nad adopcją zwierzaka. W planach jest także remont nawierzchni, czyli jej utwardzenie. Dzięki temu pracownicy, wolontariusze, goście a przede wszystkim psiaki nie będą już brodzić w błocie. Środki na te inwestycje to prezent od Prezydenta Krystiana Kinastowskiego. Dużo się dzieje. Schronisko czeka dużo pracy bo to już nie tylko standardowe codzienne funkcjonowanie, ale także pracę organizacyjne związane z jego przebudową.

Jakie jeszcze priorytetowe zadania musiałoby zrealizować schronisko?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to chyba ostatnia rzecz, której brakuje w tym schronisku. Ja chciałabym, żeby taka oczyszczalnia miała charakter edukacyjny i pokazowy. Chodzi o to, żeby ludzie mogli przychodzić, patrzeć jak taka instalacja funkcjonuje w praktyce i realizować taki pomysł u siebie. Schronisko odwiedza wiele osób a więc jest to dobre miejsce do promowania oszczędzania wody i jej odzyskiwania.

Jak wygląda sytuacja w placówce? Jak poprawiły się warunki życia zwierząt? Ile jest psów i kotów?

Na ten moment mamy około 75 psów i około 25 kotów. Zwierząt jest dużo mniej niż w zeszłym roku. Wolontariat uczestniczy aktywnie w poszukiwaniu nowych domów. Konsultujemy adopcje. Warto w tym miejscu zauważyć, że przyjęliśmy także psy ze schroniska w Radysach, z której części z nich znaleźliśmy już domy. Źle się tam działo. Gdyby nie psiaki z Radys to mielibyśmy teraz mniej niż 60 psów w schronisku.

Jak wygląda kwestia adopcji? Czy jest sporo chętnych? Ile zwierząt jest adoptowanych?

Dzięki dobrej współpracy schroniska z wolontariatem liczba adopcji jest zadowalająca. Dbamy o to by nasi podopieczni trafiali do domów, w których zaznają szczęścia, spokoju i przede wszystkim miłości. Każdy zwierzak ma swojego opiekuna, a więc rodzina która jest nim zainteresowana jest zapraszana na spacer przedadopcyjny, podczas którego wzajemnie się poznają. Dzięki temu po adopcji stres dla zwierzaka jest mniejszy bo trafia do rodziny którą już trochę poznał, a my jesteśmy spokojniejsi o jego dalsze losy. Mimo pandemii chętnych na adopcje nie ubywa, średnio 3 z 4 zwierząt trafiających do schroniska je opuszcza. Myślę, że to dobry wynik.

Jak mieszkaniec Kalisza może na co dzień, nawet w symboliczny sposób wspierać schronisko?

Bardzo ważne i skuteczne jest promowanie adopcji w internecie na portalach społecznościowych. Nie raz przekonaliśmy się o tym, że internet ma olbrzymią moc. Udostępnienie postu przedstawiającego psa lub kota szukającego domu nic nie kosztuje a to właśnie w taki sposób wiele naszych podopiecznych zostało wypatrzonych i wiedzie teraz szczęśliwe życie w ciepłym, kochającym domu. Schronisko też chętnie przyjmuje dary. Staramy się nie narzucać mieszkańcom co mają przynosić. Nie wybrzydzamy w darach. W tym miejscu chciałabym jednak zauważyć, że nie ilość a jakość. Dla nas ważny jest każdy prezent. Jednak zamiast kupić kilka worków karmy gorszej jakości lepiej kupić jeden worek karmy specjalistycznej. Do niedawna przyjmowaliśmy także materiały ociepleniowe, ale teraz, z uwagi na pandemię zdecydowaliśmy ograniczyć się tylko do karmy.

https://bo.kalisz.pl/

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ