Społeczne

Jaka pogoda czeka nas w tym tygodniu?

2020-08-03 08:32:27 Sieć Obserwatorów Burz

Rozpoczął się drugi miesiąc wakacji. Przed nami kolejny ciepły tydzień, który początkowo przyniesie opady deszczu. Pojawią się także kolejne burze, a na termometrach pojawią się temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza. Jak zatem wyglądać będą kolejne dni ? Zachęcamy do zapoznania się z naszą tygodniową prognozą pogody!

Sieć Obserwatorów Burz
Sieć Obserwatorów Burz

Pierwszy dzień tygodnia przywita kraj deszczem. Już w nocy na krańcach zachodnich i południowo – zachodnich spodziewamy się opadów deszczu. W ciągu dnia strefa opadów przemieszczać się będzie na wschód z lekkim odchyleniem na północ. Wieczorem strefa ta znajdzie się w pasie centralnym. Nad krajem znajdować się będzie front atmosferyczny, który podzieli Polską pod względem termicznym. Na wschodzie spodziewamy się temperatur rzędu 26-28 stopni Celsjusza. Na wschodzie i w centrum temperatura osiągnie 19-21 kresek powyżej zera. Przeważać będzie zachmurzenie, z wyjątkiem godzin porannych na wschodzie. W nocy opady utrzymają się głównie na południu. Ciepło – od 13 stopni na północnym – zachodzie do 18 na wschodzie kraju.

We wtorek dalszy ciąg opadów – tym razem na południu oraz w pasie od Małopolski przez Mazowsze po Warmię i Mazury. Strefa ta wieczorem przesuwać się będzie na wschód. Możliwe burze – na południu oraz południowym – wschodzie. Temperatury maksymalne od 28 stopni na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie, przez chłodniejsze centrum – około 16-18 kresek, po ponownie cieplejszy zachód w granicach 21-22 stopni Celsjusza. W nocy temperatura podzieli się podobnie – od 12 stopni na Pomorzu Zachodnim po 18 na Podkarpaciu. Opady przelotne na południu oraz na południowym – wschodzie gdzie może zagrzmieć.

W środę od rana przelotne opady deszczu pozostaną jeszcze na południu i Podkarpaciu. Temperatura w całym kraju od 21 do 25 stopni Celsjusza. Zachmurzenie utrzyma się w strefie opadów oraz na północny kraju. Noc ponownie dość ciepła – od 12 stopni na północy i zachodzie po 19 na południu kraju.

W czwartek pogodę w naszym kraju będzie kształtowała obecność ośrodka wyżowego, którego centrum w południe znajdzie się nad północnymi regionami naszego kraju. Z powodu niewielkiego gradientu barycznego będziemy mogli cieszyć się niemalże bezwietrzną aurą. Nieco silniejsze porywy wiatru mogą zdarzyć się na obszarach górskich. Temperatura na przeważającym terenie wyniesie od 21-23 stopni Celsjusza na północy i północnym-wschodzie, do 24-26 stopni na Pomorzu Zachodnim i w centrum kraju. Najcieplejsza aura będzie jednak panować na południowym-wschodzie Polski – tutaj termometry wskażą nawet 28-29 kresek powyżej zera. Na ogół będzie słonecznie, jednak większej ilości chmur mogą spodziewać się mieszkańcy południowych województw. Będą to głównie chmury piętra niskiego oraz wysokiego, które z biegiem czasu powinny ustąpić. Niewielka szansa na rozwój komórek konwekcyjnych będzie w południowo-wschodniej oraz częściowo wschodniej i centralnej Polsce, jednak potencjał będzie znacznie ograniczony przed niedobory wilgoci w środkowych warstwach troposfery. W nocy z czwartku na piątek nie odczujemy dużych spadków temperatury. W wielu miejscach kraju temperatura powietrza będzie oscylować wokół 14-17 stopni Celsjusza.

W piątek w dalszym ciągu będziemy pozostawać w obszarze podwyższonego ciśnienia. Podobnie jak w dniu poprzedzającym nie powinniśmy odczuwać silnych porywów wiatru. Według obecnie dostępnych wyliczeń modeli numerycznych najsilniejsze porywy nie przekroczą 30 km/h. Piątek będzie bardzo ciepłym dniem na obszarze niemal całego kraju. W wielu miejscach termometry wskażą wartości rzędu 27-30 stopni Celsjusza. Najcieplejszym regionem będzie województwa lubuskie oraz częściowo zachodniopomorskie, gdzie prawdopodobnie zaobserwujemy największe wzrosty temperatury. Na ogół będziemy mogli cieszyć bezchmurną aurą, lecz w godzinach popołudniowych należy liczyć się z możliwością rozwoju komórek konwekcyjnych. Jeśli dojdzie do rozwoju burz, będą one w większości przyjmowały charakter izolowany, a z powodu niewielkiej prędkości przemieszczania się, będą rodzić zagrożenie intensywnymi opadami deszczu. Noc będzie bardzo ciepła – termometry wskażą od 14-16 stopni na północnym-wschodzie kraju, do nawet 19-20 stopni Celsjusza w centralnej i zachodniej Polsce.

Początek weekendu będzie również ciepły i dość pogodny. Jedynie na północnym wschodzie oraz południowym – wschodzie i częściowo południu możliwe będą burze, które podobnie jak w piątek będą miały charakter izolowany. Najwyższą temperaturę zanotują termometry na zachodzie, gdzie zobaczymy nawet 28 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w górach – od 20 do 22 stopni. W centrum temperatura poszybuje do 26 stopni, a na wybrzeżu tradycyjnie nieco chłodniej – do 23, lokalnie 24 stopni z kolei na północnym wschodzie maksymalnie zobaczymy 24 stopnie Celsjusza. W nocy także będzie dość ciepło – 18 stopni na zachodzie i południowym zachodzie. Chłodniej na wschodzie, na północy i w górach – 14 – 16 stopni. W ciągu dnia wiatr będzie słaby, jedynie na północy możliwe są porywy, które nie powinny jednak przekraczać 60 km/h.

Niedziela także będzie dość ciepła. Ponownie na zachodzie będzie najcieplej. Na termometrach do 27, lokalnie 28 stopni. Na Wybrzeżu od 19 do 25 stopni Celsjusza, w centrum do 26 z kolei na wschodzie, południowym- wschodzie i na południu na termometrach zobaczymy do 24 stopni Celsjusza. Także w niedzielę możliwe będą lokalne, izolowane burze z krótkim ale intensywnym opadem deszczu. Zagrzmieć może w woj. wielkopolskim, dolnośląskim, łódzkim, a także kujawsko-pomorskim. Burz nie można wykluczyć także w woj. świętokrzyskim. W ciągu dnia pojawi się całkiem sporo chmur, jednak miejscami zza nich wyglądać będzie słońce. W czasie burz możliwe będą silniejsze porywy wiatru. Kolejna noc także powinna być ciepła z temperaturami kształtującymi się w przedziale od 17 do 23 stopni Celsjusza. We wszystkich miejscach, gdzie temperatura w nocy nie spadnie poniżej 20 kresek będziemy mogli mówić o nocy tropikalnej.

Przypominamy: z uwagi na odległy termin, prognoza może różnić się od faktycznego stanu pogody danego dnia. Zachęcamy do śledzenia profili w mediach społecznościowych, relacji na https://obserwatorzy.info oraz w Monitorze Burz.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ