Motoryzacja

Jak zadbać o lakier w swoim samochodzie?

2023-03-23 16:00:00 artykuł zewnętrzyny

Dzięki zadbanej, wypolerowanej powłoce lakierniczej pojazd wygląda, jak nowy. Jednocześnie pielęgnacja tego elementu to gwarancja skutecznej ochrony karoserii przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby wywoływać takie niekorzystne zjawiska, jak m.in.  korozja. 

Photo by Clarity Coat on Unsplash
Photo by Clarity Coat on Unsplash

 

Jakie produkty są wykorzystywane w pielęgnacji lakieru samochodowego?

Aby uzyskać pożądany efekt, warto inwestować w profesjonalne kosmetyki samochodowe. Wśród grup produktów, na które warto zwrócić uwagę, można wymienić:

  • kosmetyki przeznaczone do mycia karoserii — czyszczenie to podstawowy element pielęgnacji, dzięki niemu posiadacz samochodu minimalizuje ryzyko uszkodzeń karoserii, najczęściej wykorzystywane są w tym celu specjalne szampony, raz na sezon poleca się wykonanie tego zabiegu pielęgnacyjnego z wykorzystaniem specjalnej glinki, która pozbywa się brudu ze znakomitą precyzją, w przypadku bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń konieczne będzie wykorzystanie bardzo silnego środka,

  • preparaty służące do woskowania — czyli różnego rodzaju woski zarówno na mokro, jak i sucho, takie produkty pozwalają na utworzenie warstwy ochraniającej lakier,

  • kosmetyki pozwalające na wypolerowanie samochodu — czyli przede wszystkim pasty polerskie, to właśnie dzięki nim samochód będzie się błyszczał i wyglądał niczym prosto z salonu samochodowego.

Oprócz wyboru specjalistycznych preparatów niezbędne będzie również zainwestowanie w odpowiednie akcesoria do pielęgnacji karoserii. Samo czyszczenie może odbywać się z wykorzystaniem gąbki, szczotki z naturalnego włosia, czy rękawicy z mikrofibry. Do nakładania wosku wykorzystywane są aplikatory, a polerowanie odbywa się za pomocą ściereczki polerskiej. Warto wyposażyć się również w ręczniki przeznaczone do osuszania lakieru.

 

 

 Zdjęcie zestawu do polerowania samochodu z autodoc.pl

Autodetailing — czy warto skorzystać z takiej usługi w ramach dbania o lakier w swoim pojeździe?

Osoby, które cenią sobie komfort na najwyższym poziomie, mogą zlecić wykonanie usługi z zakresu wieloetapowego pielęgnowania lakieru samochodowego profesjonalnemu salonowi. Specjaliści posłużą się najlepszymi preparatami, które pozwolą w delikatny, a zarazem niezwykle skuteczny sposób zadbać o karoserię. Osoby, które skorzystały z autodetailingu, cienią korzystny stosunek jakości wykonania zabiegu do ceny. Efekt takiej usługi jest zachwycający, a jednocześnie utrzymuje się przez długi czas.

Taki zabieg jest idealnym wyborem dla osób, które pragną korzystać z atrakcyjnie prezentującego się pojazdu, a zarazem chcą skutecznie zabezpieczyć jego lakier. Uzyskany efekt pojazdu niczym z salonu może być również pomocny w przypadku sprzedaży używanego auta.

 
W jaki sposób usunąć za auta naklejkę tak, by nie uszkodzić lakieru?

W kontekście dbania o lakier samochodowy istotna jest również minimalizacja ryzyka powstania jego uszkodzeń, do których może dość w wyniku m.in. nieprawidłowego pozbywania się naklejki.

Usuwana naklejka powinna być na początku rozgrzana, co ma spowodować upłynnienie konsystencji kleju. Do tego celu najlepiej posłużyć się opalarką. Naklejka nie powinna zostać stopiona, a osoba wykonująca tę czynność powinna znajdować się w odległości około 30 centymetrów od pojazdu. W przypadku upalnych dni z uwagi na wysokie temperatury nie będzie takiej konieczności.

Kolejnym, potencjalnie najbardziej inwazyjnym krokiem będzie odklejenie naklejki. Wykonywanie tej czynności za pomocą ostrych nożyków, czy żyletki wymaga dużej ostrożności, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do zarysowań. Z tego względu w miarę możliwości warto się posłużyć do tego celu mniej inwazyjnymi narzędziami wykonanymi z plastiku. Warto na początku postarać się ją delikatnie podważyć.

Może się okazać, że po usunięciu naklejki na karoserii pozostał klej. Można się go pozbyć, korzystając z profesjonalnego środka przeznaczonego do usuwania naklejek lub benzyny ekstrakcyjnej. Wybrany środek należy nanosić za pomocą szmatki. W sytuacji, w której w dalszym ciągu widoczne są nieestetyczne pozostałości kleju, można dany obszar delikatnie wypolerować.

Informacje o autodetailingu i o tym jak prawidłowo dbać o lakier samochodowy z deepshine.pl zaczerpnięte ze strony salonu.

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować