Kultura

Jak wyglądała higiena osobista w starożytnym Rzymie? Uczniowie IV LO gościli profesora Pawła Sawińskiego

2022-06-01 15:00:00 IV LO

W IV LO im. Ignacego Jana Paderewskiego odbyło się spotkanie z Profesorem historii z Uniwersytetu Adama Mickiewicza Pawłem Sawińskim, który przedstawił uczniom liceum i zaproszonym uczniom z szkoły podstawowej Edukator historię higieny osobistej w starożytnym Rzymie.

IV LO
IV LO

Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu "Spotkania z nauką". Z wykładu dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat higieny, którą stosowali rzymianie oraz sposobu ubierania się. W związku z tym para młody szkolnych dziennikarzy  postanowiła zadać mu parę ciekawych pytań:

1. Skąd wzięła się u Pana pasja do ciągłego pogłębiania wiedzy na temat starożytności?

Moja pasja dotycząca antyku pojawiła się już w szkole podstawowej, kiedy zainteresowała mnie przede wszystkim historia wojskowości starożytnej. Później rozwijałem swoje zainteresowania w Liceum i na studiach historycznych. Po napisaniu pracy magisterskiej zacząłem się zajmować historią antyczną naukowo. Ważną rolę w rozwijaniu mojej pasji do starożytności odegrały na początku popularno-naukowe książki A. Krawczuka o starożytnym Rzymie, a później kolejni nauczyciele w szkole średniej i wykładowcy na studiach. To oni byli dla mnie inspiracją do pogłębiania mojej pasji historycznej.

 

2. Czy sposoby dbania o higienę Rzymian i Greków były również stosowane na innych kontynentach lub podbitych przez nich regionach?

Oczywiście. Dbałość o higienę była podobna w tych wszystkich regionach, które wchodziły w skład rzymskiego cesarstwa. Na terenie różnych prowincji rzymskich powstawały systemy toaletowe (latryny) oraz budowano publiczne łaźnie, w których mieszkańcy mogli zażywać różnych kąpieli.

 

 

3. Czy łaźnie były dostępne dla każdego niezależnie od jego położenia społecznego?

Generalnie tak. Z łaźni mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta, w którym znajdowały się termy, nawet niewolnicy, którzy często chodzili tam ze swoim panami. W niektórych łaźniach były wydzielone pomieszczenia wyłącznie dla kobiet lub mężczyzn. Niektóre termy można było odwiedzać za darmo, a niektóre za symboliczną opłatą. Trzeba jednak pamiętać, że Rzymianie nie stosowali środków dezynfekujących takich jak np. chlor. Dlatego niekiedy łaźnie mogły być siedliskiem bakterii. Rzymski encyklopedysta Celsus odradzał np. uczęszczanie do łaźni osobom, którzy mieli świeże rany, aby nie doszło do zakażenia.

 

4. Jak kobiety radziły sobie z miesiączką i czym pielęgnowały strefę intymną?

Na ten temat nie wiemy zbyt wiele, a to dlatego, że autorami większości źródeł byli mężczyźni, których ten temat niezbyt interesował. Wiadomo jedynie, że kobiety używały podczas menstruacji wełnianych tamponów, albo skórzanych szmatek, które były odpowiednikiem naszych podpasek higienicznych. Co ciekawe w starożytności kobieta, która miała menstruację była uważana za „tymczasowo” nieczystą i nie mogła brać w tym czasie udziału w uroczystościach religijnych.

 

5. Czy Rzymianie się depilowali oraz metody depilacji stosowali i czy powstały związane z tym zawody?

Starożytni stosowali zabiegi depilacyjne. Wiemy, że kobiety greckie i zapewne rzymskie usuwały sobie włosy łonowe za pomocą opalania płomieniem z lampek oliwnych, co musiało być bolesnym zabiegiem. Takie praktyki potwierdzają źródła ikonograficzne i literackie (np. Arystofanes – komediopisarz ateński). Nie istniał jednak odrębny zawód, który się tym zajmował.

 

6. Czy kąpiele Greków wyglądały tak jak to było przedstawione w Odysei? Czy jest to wartościowe źródło historyczne?

Kąpiele, o których pisze Homer w „Odysei” były zapewne bliskie rzeczywistości. Homer jest cennym źródłem historycznym, ale nie do czasów kultury mykeńskiej i wojny trojańskiej, której przede wszystkim dotyczą jego poematy, ale dla epoki w której najprawdopodobniej żył i tworzył, czyli VIII w. p.n.e.

Wywiad przeprowadzili: Jakub Pyziak i Mateusz Aleksandrzak.

 

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować