Jak w Polsce narodziła się Pierwsza Dama? Jolanta Kwaśniewska i Dorota Wellman w Hotelu Kristoff [zdjęcia]

2019-03-23 12:10:00 BK

Po pierwszej edycji konferencji Być Kobietą, przyszedł czas na drugie kobiece spotkanie – projekt “BYĆ KOBIETĄ ON TOUR”, który odbywa się dziś w Hotelu Kristoff w Łaszkowie, w gminie Blizanów. Impreza przyciągnęła kobiety z różnych profesji i dziedzin.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Gośćmi specjalnymi wydarzenia są Jolanta Kwaśniewska, Pierwsza Dama RP oraz Dorota Wellman, polska dziennikarka, prezenterka, producentka programów radiowych i telewizyjnych. To właśnie od rozmowy/wywiadu tych niezwykłych kobiet rozpoczęło się spotkanie w Hotelu Kristoff – projekt “BYĆ KOBIETĄ ON TOUR”.

Kiedy Aleksander Kwaśniewski został prezydentem, Jolanta Kwaśniewska była określana po prostu mianem żony prezydenta, gdyż nie funkcjonowała jeszcze instytucja tzw. Pierwszej Damy. Prowadziła własną działalność gospodarczą, więc finansowo była niezależna. Zaczęła otrzymywać od obywateli z całej Polski listy z prośbą o pomoc w trudnej sytuacji, zwłaszcza zdrowotnej. Bardzo szybko zaangażowała się w życie społeczne, a nie mając instrumentów i możliwości pomocy jako żona prezydenta, postanowiła założyć własną fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Fundacja powstała w 1997 roku.

- W 1996 roku postanowiłam, że musi powstać fundacja, dokładnie określiłam jej cele statutowe wokół, których mieliśmy prowadzić działalność. Pierwszą rzecz, którą chciałam zrobić to budowa klinki przeszczepu szpiku kostnego w Warszawie. Wtedy 350 dzieci rocznie powinno doczekać się przeszczepu. W Polsce prowadzonych było ich wtedy 100 rocznie. Na to potrzebne było kilka milionów dolarów – mówiła Jolanta Kwaśniewska.

Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej zyskała w Polsce znaczenie, rosła jej popularność i ciekawość mediów. O ubiór Jolanty Kwaśniewskiej zaczęli dbać styliści. Dama nie miała wcześniej ani budżetu ani odpowiednich doradców w tej dziedzinie.

- Pierwszy kostium, w którym powitałam królową Elżbietę II był w rozmiarze S, który sięgał przed kolano. Do tego pożyczyłam dobrej marki płaszcz i torebkę – opowiadała Jolanta Kwaśniewska. - Poprosiła mnie kiedyś o spotkanie Sara Ferguson, synowa królowej, która przyjechała na spotkanie w pałacu prezydenckim w bardzo krótkiej spódnicy. Kiedy przyszły media poprosiła mnie o szal, by przykryć zbyt krótki strój.

Taki strój Pierwszej Damy RP wzbudził dyskusję. Szef protokołu dyplomatycznego pytany właśnie o tą sytuację, odpowiadał, że Dama zrobiła wiele nie tylko dla męża ale i dla Polski, bo gdyby nie ta krótka spódnica Kwaśniewskiej, nikt nie słyszałby o Polsce.

W wydarzeniu biorą udział również specjaliści i doradcy z różnych dziedzin. Swoje wystąpienia przygotowali: Anna Męczyńska, która przybliżyła zagadnienie mody i obowiązujących trendów, dr. Eryk Matuszkiewicz, który podejmie temat toksykologii, Justyna Habib, która opowie o kobiecej fizjoterapii. Bartek Jędrzejak przedstawi metody i techniki wystąpień publicznych a Paulina Smaszcz-Kurzajewska zdradzi kobiecą sztukę negocjacji.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ