Polityka

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Senatu i Sejmu? [Wideo]

2019-10-08 07:00:00 red za PKW

Przed nami wielki wybór – 13 października dokonamy decyzji która nacechuje kolejne 4 lata w Polskiej Polityce. Zastanawialiście się kiedyś jak przeliczane są wasze głosy? Jak działa metoda D'Hondta? Tego wszystkiego dowiemy się z materiałów wideo Państwowej Komisji Wyborczej.

zdjęcie ilustracyjne/źródło. pixabay.com
zdjęcie ilustracyjne/źródło. pixabay.com

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Senatu?

Wybieramy 100 senatorów. Polska podzielona jest na 100 okręgów wyborczych. Z każdego okręgu wybrany zostanie tylko jeden senator. Po zakończeniu głosowania Obwodowa Komisja Wyborcza liczy głosy uzyskane przez poszczególnych kandydatów na senatora i sporządza protokół. Protokół wraz z protokołami ze wszystkich Obwodowych Komisji Wyborczych z danego okręgu trafia do Okręgowej Komisji Wyborczej, która sumuje głosy oddane na poszczególnych kandydatów.

Jeśli w danym okręgu wyborczym zostanie zarejestrowany więcej niż jeden kandydat na senatora mandat otrzymuje kandydat który uzyska najwięcej głosów w okręgu.

Jeżeli w danym okręgu wyborczym zostanie zarejestrowany tylko jeden kandydat to zostanie on wybrany o ile otrzyma więcej głosów na „TAK” niż na „NIE”.

Jak przeliczane są głosy na mandaty w wyborach do Sejmu?

Wybieramy 460 posłów. Polska jest podzielona na 41 okręgów wyborczych, z których wybieramy od 7 do 20 posłów. Po zakończeniu głosowania zliczane są wszystkie głosy zdobyte przez poszczególne komitety wyborcze. W podziale mandatów uczestniczą tylko te komitety, które w skali kraju otrzymały co najmniej 5 procent lub w przypadku koalicji 8 procent głosów. W podziale mandatów uczestniczą też komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w organizacjach mniejszości narodowych, których nie obowiązują progi wyborcze.

Przy przeliczaniu głosów na mandaty stosuje się metodę D'Hondta. Załóżmy, że w okręgu wybieranych jest 10 posłów spośród kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze „A”, „B”, „C” i „D”. Liczbę głosów otrzymanych przez komitet wyborczy „A” np. 100 tysięcy dzielimy przez kolejne liczby naturalne (1,2,3,…). Tak samo dzielimy głosy na komitety wyborcze „B”, „C” i „D”. Wyniki tego dzielenia porządkujemy w kolejności od największego do najmniejszego. Jeżeli w okręgu wybieramy 10 posłów to 10 najwyższych wyników daje mandaty posła. W naszym głosowaniu komitet „A” otrzymał 5 mandatów, komitet „B” 4 mandaty, komitet „C” jeden mandat, a komitet „D” nie otrzymał żadnego mandatu.

Mandaty otrzymują kandydaci z największą liczbą głosów. Ponieważ w naszym głosowaniu komitet „A” zdobył 5 mandatów to posłami zostaje 5 kandydatów z listy komitetu „A” z największą liczbą głosów.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ