Kultura

Jak i na czym pisano w średniowieczu? Za nami kolejny weekend na Zawodziu

2019-07-16 10:30:00 BK

W miniony weekend przenieśliśmy się do średniowiecza i poznaliśmy sztukę dawnego pisania, za sprawą kolejnego Rodzinnego Weekendu na Zawodziu. Tomek Potemkowski zaprezentował przedmioty używane przez dawnych pisarzy podczas tworzenia dokumentów i opowiedział o tajemniczych księgach – kronikach, psałterzach, kodeksach, żywotach świętych. Była możliwość spróbowania swoich sił w kaligrafowaniu za pomocą gęsiego pióra i atramentu.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Pisanie nie było tak szybkie jak obecnie, kiedy mamy do dyspozycji długopisy czy komputery. Był to długi proces. Jedna litera powstawała przy pomocy 3 a nawet 4 ruchów ręką. Było to bardziej przerysowywanie tekstu niż przepisywanie wyuczonych słów. Często panowały rygorystyczne zasady, kiedy mnich za zapamiętanie przepisywanego tekstu mógł otrzymać pokutę. Zakonnicy często przepisywali księgi, które zawierały treści autorstwa starożytnych filozofów, które nie musiały być w zgodzie z nauką kościoła – opowiada Tomasz Potemkowski.

Przeciętnie mnich spędzał przy pisaniu 6 godzin dziennie. W ciągu życia mógł przepisać nawet 40 ksiąg. Księga powstawała dzięki pracy rąk wielu ludzi, którzy wnosili do niej różne elementy. Rubrykant odpowiedzialny był za zaznaczanie istotnych treści, przy pomocy czerwonych liter. Iluminator miał za zadanie upiększyć księgę. Tworzył wszelkie ozdoby, iluminacje nanosił płatki złota na fragmenty liter.

Jednym z materiałów, na których pisano w średniowieczu była kozia skóra. Pozbawiona sierści, mięsa, wysuszona i naciągnięta, była później polerowana pumeksem i nacierana kredą.

Najbardziej popularnym w średniowieczu materiałem był pergamin wyrabiany ze skóry zwierzęcej.

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować