Społeczne

Jak będzie wyglądała "Kolęda" w Kaliszu? Kościół znalazł rozwiązanie

2021-01-12 16:00:00 red.

Po świętach czas na Kolędę, czyli zgodnie z tradycją odwiedziny duszpasterskie. Niestety, w związku z pandemią, będzie ona miała w tym roku inną formę niż zwykle. 

zdjęcie ilustracyjne calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne calisia.pl

- Jak już informowaliśmy w Święta Bożego Narodzenia, w tym roku z powodu trwającej epidemii, wizyta duszpasterska zwana kolędą w tradycyjnej formie jest niemożliwa do przeprowadzenia. Dlatego począwszy od 18 stycznia w dni powszednie będziemy zapraszać przedstawicieli poszczególnych rodzin mieszkających przy wskazanej ulicy lub dzielnicy na Mszę św. o godz. 18.00. Będzie to dodatkowa intencja za osoby i rodziny mieszkające przy danej ulicy. Każdy otrzyma wodę święconą w specjalnym opakowaniu, książeczkę kolędową, okolicznościowy folder zawierający m.in. jak pobłogosławić dom pod nieobecność kapłana oraz o Roku Św. Józefa, a także osobisty list Ks. Proboszcza do Parafian. Plan, w które dni będą zapraszani przedstawiciele rodzin mieszkających przy poszczególnych ulicach podamy za tydzień - informuje Narodowe Sanktuarium św. Józefa.

- Zapraszamy naszych drogich Parafian na tzw. MSZĘ ŚW. KOLĘDOWĄ. Prosimy też obecnych na tej Mszy Świętej Parafian, za których będziemy modlić się w tym nowym tygodniu o poinformowanie swoich sąsiadów o tym wydarzeniu - informuje parafia św. Jana Pawła II.

Msze odbędą się:

12.01.2021r. wtorek godz. 18.30 -   Ulica: Ks. Kaczorowskiego 3, 5, 7, 9 i Armii Krajowej 21 i 23
15.01.2021r. piątek godz. 18.30 -  Ulica: Prymasa Wyszyńskiego 26, 28, 32, 34, 34A, 34B, 36

Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. W czasach, gdy katecheza nie odbywała się w szkołach, księża sprawdzali stan wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Zwyczajowo zostawia się pamiątkowe obrazki.

W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ