Społeczne

Jak będzie rozwijał się Ośrodek Radioterapii w Kaliszu? Nowoczesna diagnostyka nowotworów w oparciu o PET

2021-11-08 19:00:00 BK

W filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu, 8 listopada odbyła się konferencja dotycząca dalszego rozwoju Ośrodka Radioterapii. 

fot. BK
fot. BK

Wielkopolskie Centrum Onkologii zaprosiło na konferencję „Dalszy rozwój Ośrodka Radioterapii w Kaliszu, filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii”. Udział w spotkaniu wzięli lekarze, parlamentarzyści, Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Paulina Stochniałek Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Tatiana Sokołowska, radna Sejmiku Województwa i przewodnicząca Komisji Zdrowia, Barbara Ulatowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Pacjentów leczonych metodą radioterapii, Tadeusz Włodarczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Mężczyzn z chorobami prostaty, pracownicy Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Krystyna Wechmann, przewodnicząca Koalicji Pacjentów Onkologicznych, organizacje pacjenckie.

Celem spotkania było przedstawienie planów dalszego rozwoju Ośrodka Radioterapii WCO, w tym planów rozpoczęcia świadczeń w dziedzinie diagnostyki nowotworów przy pomocy metod medycyny nuklearnej w oparciu o PET. Region Kaliski jest obecnie „białą plamą” na najnowszej mapie potrzeb zdrowotnych w tej dziedzinie. Chcielibyśmy dla tego przedsięwzięcia uzyskać częściowe wsparcie z Narodowej Strategii Onkologicznej.

- Chcemy zrealizować projekt, który będzie polegał na przeniesieniu do Kalisza, do Ośrodka WCO w Kaliszu, użytkowany aparat PET oraz użytkowaną gammakamerę. Będziemy musieli trochę przebudować pomieszczenia by stworzyć pracownię medycyny nuklearnej. Stosowane jest w niej promieniowanie jonizujące i musi spełniać określone warunki - mówił Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Inwestycja ta jest planowana na 2022 rok. Konieczne jest wyszkolenie kadry do uruchomienia pracowni. Wartość projektu to blisko 5 mln zł. 

- W południowo-wschodniej Wielkopolsce dostępność do badań diagnostycznych w zakresie medycyny nuklearnej jest znacznie gorsza niż w innych regionach. Pacjenci wybierają Łódź lub Wrocław. Staramy się o środki i wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego - mówi Julian Malicki.

- Jest to potrzebne, niezbędne i oby jak najszybciej powstało. Podoba mi się ten pomysł aby nowy PET  był w Poznaniu. Sprzęt obecnie działający jest oczywiście na co dzień wykorzystywany, jest wysokiej klasy sprzętem. Dzięki temu sprzęt ten trafi do kaliskiego Ośrodka. Z jednej strony w Ośrodku Klinicznym będzie najnowocześniejszy sprzęt a ten sprawny pomoże pacjentom południowej Wielkopolski. Jest to plan na najbliższe lata. Trzeba go wspierać - mówił Andrzej Dera.

- Urząd Marszałkowski od samego początku wspiera rozwój ośrodków onkologicznych zarówno w Poznaniu jak i w Pile oraz Kaliszu. Chcemy aby ten dostęp do leczenia był coraz lepszy dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski - mówiła Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Dobro pacjenta jest ponad wszelkimi podziałami. Ten projekt powinien być rzeczywistością. 

W Ośrodku Radioterapii w Kaliszu prowadzona jest radioterapia chorych z rozpoznaniem nowotworów złośliwych w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych. Leczenie w warunkach szpitalnych odbywa się przy współpracy z Oddziałem Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Prowadzi się tu zarówno leczenie samodzielną radioterapią, jak i skojarzone z chemioterapią w postaci radiochemioterapii. 

W Ośrodku działa Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologii oraz Poradnia Chemioterapii, gdzie prowadzone są badania diagnostyczne, kwalifikacja do leczenia, kontrole po leczeniu onkologicznym oraz prowadzone jest leczenie radioterapią i chemioterapią. Zakład wyposażony jest w dwa akceleratory, tomograf do planowania leczenia oraz symulator.

W Ośrodku prowadzone jest leczenie nowotworów układu nerwowego, gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego, chłoniaków złośliwych nieziarniczych i ziarniczych, nowotworów złośliwych głowy i szyi, tkanek miękkich i kości, płuca, skóry.

Leczenie onkologiczne wymaga zaangażowania wysokospecjalistycznego zespołu różnych specjalności.  W Ośrodku Radioterapii w Kaliszu Wielkopolskiego Centrum Onkologii pracuje zespół składający się z 6 lekarzy, 3 fizyków medycznych, 8 elektroradiologów, 2 osoby z obsługi pielęgniarskiej, pielęgniarki i pielęgniarza, oraz 9 pracowników obsługi administracyjno-technicznej i psychologa.

https://wco.pl/o-nas/struktura-szpitala/filie/filia-w-kaliszu/

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ