Społeczne

Jak będzie rozwijał się Ośrodek Radioterapii w Kaliszu? Nowoczesna diagnostyka nowotworów w oparciu o PET

2021-11-08 19:00:00 BK

W filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Kaliszu, 8 listopada odbyła się konferencja dotycząca dalszego rozwoju Ośrodka Radioterapii. 

fot. BK
fot. BK

Wielkopolskie Centrum Onkologii zaprosiło na konferencję „Dalszy rozwój Ośrodka Radioterapii w Kaliszu, filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii”. Udział w spotkaniu wzięli lekarze, parlamentarzyści, Andrzej Dera - sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Paulina Stochniałek Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Tatiana Sokołowska, radna Sejmiku Województwa i przewodnicząca Komisji Zdrowia, Barbara Ulatowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Pacjentów leczonych metodą radioterapii, Tadeusz Włodarczyk, prezes zarządu Stowarzyszenia Mężczyzn z chorobami prostaty, pracownicy Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Krystyna Wechmann, przewodnicząca Koalicji Pacjentów Onkologicznych, organizacje pacjenckie.

Celem spotkania było przedstawienie planów dalszego rozwoju Ośrodka Radioterapii WCO, w tym planów rozpoczęcia świadczeń w dziedzinie diagnostyki nowotworów przy pomocy metod medycyny nuklearnej w oparciu o PET. Region Kaliski jest obecnie „białą plamą” na najnowszej mapie potrzeb zdrowotnych w tej dziedzinie. Chcielibyśmy dla tego przedsięwzięcia uzyskać częściowe wsparcie z Narodowej Strategii Onkologicznej.

- Chcemy zrealizować projekt, który będzie polegał na przeniesieniu do Kalisza, do Ośrodka WCO w Kaliszu, użytkowany aparat PET oraz użytkowaną gammakamerę. Będziemy musieli trochę przebudować pomieszczenia by stworzyć pracownię medycyny nuklearnej. Stosowane jest w niej promieniowanie jonizujące i musi spełniać określone warunki - mówił Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

Inwestycja ta jest planowana na 2022 rok. Konieczne jest wyszkolenie kadry do uruchomienia pracowni. Wartość projektu to blisko 5 mln zł. 

- W południowo-wschodniej Wielkopolsce dostępność do badań diagnostycznych w zakresie medycyny nuklearnej jest znacznie gorsza niż w innych regionach. Pacjenci wybierają Łódź lub Wrocław. Staramy się o środki i wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego - mówi Julian Malicki.

- Jest to potrzebne, niezbędne i oby jak najszybciej powstało. Podoba mi się ten pomysł aby nowy PET  był w Poznaniu. Sprzęt obecnie działający jest oczywiście na co dzień wykorzystywany, jest wysokiej klasy sprzętem. Dzięki temu sprzęt ten trafi do kaliskiego Ośrodka. Z jednej strony w Ośrodku Klinicznym będzie najnowocześniejszy sprzęt a ten sprawny pomoże pacjentom południowej Wielkopolski. Jest to plan na najbliższe lata. Trzeba go wspierać - mówił Andrzej Dera.

- Urząd Marszałkowski od samego początku wspiera rozwój ośrodków onkologicznych zarówno w Poznaniu jak i w Pile oraz Kaliszu. Chcemy aby ten dostęp do leczenia był coraz lepszy dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski - mówiła Paulina Stochniałek, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. - Dobro pacjenta jest ponad wszelkimi podziałami. Ten projekt powinien być rzeczywistością. 

W Ośrodku Radioterapii w Kaliszu prowadzona jest radioterapia chorych z rozpoznaniem nowotworów złośliwych w warunkach ambulatoryjnych oraz szpitalnych. Leczenie w warunkach szpitalnych odbywa się przy współpracy z Oddziałem Onkologii Klinicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. Prowadzi się tu zarówno leczenie samodzielną radioterapią, jak i skojarzone z chemioterapią w postaci radiochemioterapii. 

W Ośrodku działa Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologii oraz Poradnia Chemioterapii, gdzie prowadzone są badania diagnostyczne, kwalifikacja do leczenia, kontrole po leczeniu onkologicznym oraz prowadzone jest leczenie radioterapią i chemioterapią. Zakład wyposażony jest w dwa akceleratory, tomograf do planowania leczenia oraz symulator.

W Ośrodku prowadzone jest leczenie nowotworów układu nerwowego, gruczołu piersiowego, przewodu pokarmowego, chłoniaków złośliwych nieziarniczych i ziarniczych, nowotworów złośliwych głowy i szyi, tkanek miękkich i kości, płuca, skóry.

Leczenie onkologiczne wymaga zaangażowania wysokospecjalistycznego zespołu różnych specjalności.  W Ośrodku Radioterapii w Kaliszu Wielkopolskiego Centrum Onkologii pracuje zespół składający się z 6 lekarzy, 3 fizyków medycznych, 8 elektroradiologów, 2 osoby z obsługi pielęgniarskiej, pielęgniarki i pielęgniarza, oraz 9 pracowników obsługi administracyjno-technicznej i psychologa.

https://wco.pl/o-nas/struktura-szpitala/filie/filia-w-kaliszu/

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować