Kultura

Iwa Kruczkowska-Król „Ogrody suchego krajobrazu” – wystawa

2022-01-18 11:00:00 CKiS

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprasza już 19 stycznia o godzinie 18:00 na wernisaż wystawy Iwy Kruczkowskiej-Król "Ogrody suchego krajobrazu".

Iwa Kruczkowska-Król „Ogrody suchego krajobrazu”
Iwa Kruczkowska-Król „Ogrody suchego krajobrazu”

wystawa czynna  19.01-20.02.2022

wernisaż 19.01.2022, godz.18.00

Iwa Kruczkowska-Król

Urodzona w Zabrzu. Absolwentka Krakowskiej ASP. Dyplom w 2004r. z malarstwa sztalugowego w pracowni prof. Jacka Waltosia z aneksem z tkaniny unikatowej u prof. Lilli Kulki. Dyplom z specjalności scenografia pod kierunkiem prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajda w 2004 r. W latach 2011-2012 studia podyplomowe na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od tego samego roku jest pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 2010 do 2014 członek Zarządu Okręgu Krakowskiego ZPAP, od 2014 do 2018 członek Zarządu Głównego ZPAP.Zorganizowała ponad 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyła ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, często będąc kuratorem tych wystaw. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana podczas konkursów malarskich i honorowana stypendiami twórczymi Miasta Krakowa oraz Marszałka Województwa Śląskiego. Brała udział w wielu pobytach rezydencjalnych, plenerach oraz wystawach (w Japonii, USA, Francji, Niemczech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Litwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Holandii, Belgii, Indiach, Rumunii, Gruzji, Szwajcarii). Zajmuje się malarstwem, scenografią, tkaniną unikatową i edukacją artystyczną. Jest jedną z laureatek konkursu „Twoja wystawa” zorganizowanego przez Galerię Operis.Artis w Antoninie.

„Interesuje mnie stosunek człowieka do natury, rozumianej tutaj, jako świat flory, fauny oraz przyrody nieożywionej. Projekt treściowo inspirowany jest filozofią zen i traktowaniem natury jako źródła inspiracji pozwalających zachować dystans wobec spraw uważanych zwykle (a więc najczęściej – pozornie) za najważniejsze, a także pozwalających zauważyć rzeczy drobne, pozornie nieistotne, wskazując na inne, niż materialne wartości istotne dla współczesnego człowieka. Obok fascynacji naturą i dostrzeganiem pozornie nieistotnych elementów, bardzo ważną rolę w mojej twórczości zajmuje człowiek.

Człowiek widziany poprzez pryzmat podróży w swojej codzienności, tak odmiennej z perspektywy kogoś, kto w nią wchodzi. Bezpośrednim bodźcem tych doświadczeń są spotkania z inną kulturą, inną naturą człowieka i przyrody, dające mi odczucie świeżości spojrzenia, taką  jakiej można doświadczyć tylko w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe inne i fascynujące. I to właśnie jest spójny element dla fascynacji naturą i podróżami, to możliwość trwania bez czasu w oderwaniu od rutyny, ale za to w świeżej czujności zachwytu”.

Wystawa została przygotowana przy współpracy z galerią Operis.Artis w Antoninie oraz GOK w Przygodzicach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować