Kultura

IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Śladami Tadeusza Kulisiewicza ˗ wędrówki ze szkicownikiem”

2019-12-02 14:20:26 Izabella Symanowicz

Poznaliśmy laureatów IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Śladami Tadeusza Kulisiewicza ˗ wędrówki ze szkicownikiem”, którego wernisaż odbył się 29 listopada 2019 roku w Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu przy ul. Nowy Świat 13.

fot. Magdalena Szuleta ˗ uczennica Liceum Plastycznego w Kaliszu
fot. Magdalena Szuleta ˗ uczennica Liceum Plastycznego w Kaliszu

W tym roku wpłynęło 359 zestawów prac oraz 31 szkicowników. Jury w składzie: prof. Maria Targońska (ASP Gdańsk), prof. Agnieszka Cieślińska (ASP Warszawa), prof. Maciej Guźniczak (UAM WPA Kalisz), 18 października 2019 roku, wyłoniło zwycięzców spośród 270 uczniów, reprezentujących 18 szkół artystycznych.

Grand Prix ufundowane przez Fundację Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza w kwocie tysiąc złotych otrzymała Weronika Tomaszewska z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. I miejsce (ex aequo) zajęły: Kamila Stanisz z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Weronika Bartoszewicz z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. II miejsce przypadło Natalii Kaftan z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, III miejsce ˗ Ninie Symanowicz z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Łodzi. Wyróżnienia odebrali: Sara Świderska (LSP Kalisz), Kinga Gancarz (ZSP Tarnów), Żaklina Nurnberg (ZSP Gdynia) oraz Dawid Chudy (PLSP Jarosław). Nagrodę Dyrektora Liceum Sztuk Plastycznych w Kaliszu otrzymała Oliwia Strzopa (PLSP Nowy Wiśnicz). Nagrodę Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjno-Artystycznych „TeKa” - Igor Kukliński (ZSP Tarnów).

Konkurs, którego organizatorem jest kaliskie liceum plastyczne, był skierowany do uczniów średnich szkół artystycznych z całej Polski. Jego myśl przewodnia to „Szkicowanie gdzie się tylko da i wszystkiego, co się da”. Tematem prac mogło być zatem wszystko: ludzie, zwierzęta, architektura, przedmioty codziennego użytku, zdarzenia, sytuacje, myśli i marzenia. Komisja konkursowa oceniała przede wszystkim artystyczną siłę przekazu, prostotę i prawdziwe emocje, które odnajdujemy w twórczości Tadeusza Kulisiewicza, patrona kaliskiego Liceum.

Przy tej okazji warto podkreślić, że wydarzenie z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży uzdolnionej artystycznie z całej Polski. Jak mówią organizatorzy dzieje się tak dzięki przychylności wielu ludzi i instytucji. Honorowy patronat nad konkursem objął Krystian Kinastowski, Prezydent Miasta Kalisza. Serdeczne podziękowania należą się Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Fundacji Stypendia i Nagrody im. Tadeusza Kulisiewicza, Wydziałowi Kultury, Sportu i Turystyki w Kaliszu, Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej, Przedsiębiorstwu Oczyszczania Miasta EKO, producentowi farb akwarelowych Aquarius ˗ Roman Szmal oraz producentowi naturalnych przekąsek - Crispy Natural Sp. z o.o. Sp.k.

Wystawę można oglądać w siedzibie Liceum, przy ul. Nowy Świat 13, od poniedziałku do piątku w godz. od 8 -16, do 7 stycznia 2020 roku.

Towarzyszy jej katalog z pracami zwycięzców oraz fragmentami rysunków Tadeusza Kulisiewicza ze zbiorów MOZK.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ