Interwencja straży miejskiej i policji pod CKiS. Spór wokół autokarów dowożących dzieci

2018-03-14 17:30:00 BK

Grupę dzieci z nauczycielami na zajęcia kulturalne w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu przywiozły zwyczajowo autokary. Co roku wożą kilkuset uczestników koncertów i festiwali oraz parkują za specjalnym pozwoleniem Miasta na wydzielonym skrawku Parku Miejskiego. 13 marca stało się jednak inaczej, gdyż autokarami zainteresowała się policja i straż miejska.

street view
street view

Parkowanie w obrębie Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, zwłaszcza przed samym wydarzeniem kulturalnym jest problematyczne, gdyż miejsca jest jak na lekarstwo. Nie lada wyzwanie mają kierowcy autokarów, którzy dowożąc grupy dzieci z przedszkoli i szkół do placówki musza lawirować w ciasnej uliczce a później jeszcze gdzieś pozostawić duży pojazd. Takim miejscem do parkowania autokarów był mały fragment Parku Miejskiego, który mógł być użytkowany dzięki specjalnej przepustce od Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Kaliszu, obowiązującej przez rok. Przez 40 lat nie było więc żadnych problemów w tej kwestii, jednak pojawiły się dopiero 13 marca 2018 roku.

Policja i straż miejska interweniowała wczoraj w sprawie autokarów zaparkowanych jak dotychczas w obrębie Parku Miejskiego. Okazuje się, że został wydany zakaz wjazdu na plac przy CKiS przez krótki odcinek Parku. Centrum Kultury i Sztuki nie otrzymało w tym roku przepustki na tak wyjątkowe okazje jak transport dzieci, często z odległych miejscowości pod samą placówkę. Doszło do słownych przepychanek kierowców, nauczycieli i mieszkańców z funkcjonariuszami. Kierowcy zapłacili mandaty i dostali po 4 punkty karne. Jeden z autokarów został zastawiony przez samochód osobowy i małe dzieci czekały ponad półtorej godziny na sam wyjazd z ulicy Łaziennej.

Miasto uzasadnia swoją decyzję tym, że wjazd autokarów przyczyniał się do dewastacji alejki parkowej. CKiS przygotowało jednak pełną dokumentację fotograficzną, która pokazuje, że nic nie zostało zniszczone.

– Dla mnie to czyste polityczne złośliwości. Niestety coś prawdopodobnie wymierzonego we mnie, uderza głównie w dzieci i ich wychowawców. Urząd konserwatora zabytków wyraźnie napisał, że nie ma nic do tej sprawy, o ile nic nie ulega dewastacji. A nie ulega. Mamy dokumentację fotograficzną świetnego stanu alejek. Ta sytuacja jest paskudna. Miasto musi zmienić swoje stanowisko – komentuje Dariusz Grodziński, dyrektor CKiS.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ