Kultura

#ZostańWDomu – Maciej Obara Quartet – koncert online

2020-05-25 18:00:00 CKiS

W sobotę, 30 maja zapraszamy na kolejne spotkanie z jazzem online. Tym razem przed internetową publicznością zaprezentuje się Maciej Obara Ouartet. Będzie to retransmisja koncertu, który został zarejestrowany podczas Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu, 25 listopada 2017 roku, a zostanie odtworzony w tę sobotę, o godz. 21:00 na kanałach społecznościowych Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Dołącz do nas! W 100% on-line. Zapraszamy!

fot. Jakub Seydak
fot. Jakub Seydak
 

MACIEJ OBARA QUARTET (Polska/Norwegia)
Maciej Obara – saksofon altowy
Dominik Wania – fortepian
Ole Morten Vaagan – kontrabas
Gard Nilssen – perkusja

Polsko – norweski kwartet alcisty Macieja Obary zaprezentował na festiwalu w Kaliszu premierowy program z wydanej wówczas płyty „Unloved”. Albumem tym kwartet zapoczątkował swoją ekskluzywną współpracę z  prestiżową monachijską wytwórnię płytową ECM. Kwartet Macieja Obary tworzą Maciej Obara – saksofon altowy, Dominik Wania  – fortepian oraz norweska sekcja rytmiczna Ole Morten Vaagan – kontrabas i Gard Nilssen – perkusja. Pierwsza studyjna płyta Kwartetu w tym składzie – album „Unloved” to współczesny  w formie i bardzo żywiołowy  jazz, zawierający przestrzenne, skandynawskie brzmienia połączone  z liryką muzyki Krzysztofa Komedy, a Intuicyjne porozumienie członków kwartetu pozwala muzykom na bardzo swobodną grę, opartą na kolektywnej improwizacji. To obecnie jedna z czołowych grup polskiego jazzu zapraszana na największe światowe festiwale jazzowe (Londyn, Tokyo, Vancouver, Molde, Izmir). W roku 2018 album „Unloved” otrzymał nagrodę Fryderyka w kategorii „Jazzowy album roku”, a lider Kwartetu Maciej Obara został uhonorowany tytułem „Jazzowy Muzyk roku”. W roku 2019 Kwartet zdobył pierwszą nagrodę podczas BMW Jazz Awards w Monachium, a w październiku została wydana ich druga płyta pn. „Three Crowns”.


Maciej Obara, foto Jakub Seydak

Maciej Obara, foto Jakub Seydak

Maciej Obara
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własne trio z Maciejem Garbowskim na basie i Krzysztofem Gradziukiem na perkusji. Z ta grupą w 2007 r. zwyciężył w konkursie Bielskiej Zadymki Jazzowej. Główną nagrodą było wydanie debiutanckiego albumu. Płyta „Message From Ohayo” zebrała znakomite recenzje. Wskazywano na bezkompromisowość i oryginalność młodego saksofonisty. Kolejny krążek Tria „I Can Do It” (2008, Jaz Zabrze) potwierdził talent saksofonisty.
Ważnym wydarzeniem w jego karierze była złożona w 2008 r. propozycja współpracy z trębaczem Tomaszem Stańką. Jej owocem stał się album nagrany z kwartetem Stańki zawierający muzykę do spektaklu „Terminal 7”, a także występ w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej w międzynarodowym składzie (Joey Baron, Anders Jormin, Alexi Tuomarila, Jakob Bro, Sławomir Kurkiewicz). Podczas występów w zespole Stańki poznał swojego najbliższego muzycznego partnera – pianistę Dominika Wanię.
Kolejnym krokiem w karierze Obary był wyjazd do Nowego Jorku, gdzie brał czynny udział w tamtejszym życiu muzycznym. Podczas pobytu w USA nagrał materiał na dwie płyty z czołówką muzyków sceny nowojorskiej – „Four” (Ralph Alessi – tp, Mark Helias – b i Nasheet Waits – dr) oraz „Three” (John Lindberg – b i Harvey Sorgen – dr). Oba albumy ukazały się w r. 2010 nakładem wydawnictwa Ars Cameralis.
W 2012 r. został zakwalifikowany do programu Take Five Europe, podczas którego dziesiątka wybranych muzyków z całej Europy koncertowała na festiwalach we Francji, Holandii, Norwegii, Anglii i w Polsce. W trakcie tego programu rozpoczął współpracę z norweskimi muzykami Ole Mortenem Vaaganem – b i Gardem Nilssenem – dr. Po powrocie do Polski zaprosił ich oraz Dominika Wanię do swojego Kwartetu, z którym współpracuje do dziś. Obara to trzeci polski muzyk, po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim, który nagrał autorski album dla firmy ECM.


Dominik Wania, foto Jakub Seydak

Dominik Wania, foto Jakub Seydak

Dominik Wania
Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Andrzeja Pikula. Studiował również w New England Conservatory of Music w Bostonie pod kierunkiem Danilo Pereza i Jerry’ego Bergonziego. Współpracował z wieloma muzykami zagranicznymi oraz z czołówką polskich jazzmanów. Koncertował i nagrywał z takimi artystami jak Tomasz Stańko, Piotr Baron, Jacek Kochan, Maciej Sikała, Adam Pierończyk, Piotr Wojtasik, Grzegorz Nagórski, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Bronisław Suchanek, Zbigniew Wegehaupt, Marcus Miller, Joey Baron, Anders Jormin, Lee Konitz, David Liebman, George Garzone, Eddie Henderson, Nguyen Le, Gary Thomas, czy Marilyn Mazur. Współtworzy Noise Trio, w którym gra m.in. na instrumentach elektronicznych.
Wraz ze swoim triem (Max Mucha – b, Dawid Fortuna – dr) wydał w 2013 r. nakładem wydawnictwa For Tune swoją debiutancką płytę „Ravel”. Płytę wypełniła erudycyjna, jazzowa interpretacja suity na fortepian solo „Miroirs” Maurice’a Ravela. Pomimo młodego wieku zadziwia dojrzałością w grze, wyważoną pianistyką – kiedy trzeba wirtuozowską, ale gdy sytuacja tego wymaga oszczędną, skoncentrowaną na wydobyciu piękna brzmienia fortepianu. Album został nagrodzony Fryderykiem w 2014 r., a sam Wania otrzymał wówczas Fryderyka jako Debiutant Roku.


Ole Morten Vaagan, foto Jakub Seydak

Ole Morten Vaagan, foto Jakub Seydak

Ole Morten Vaagan
Norweski kontrabasista zajmuje ważne miejsce na scenie muzycznej swojego kraju. Jest absolwentem Konserwatorium w Trondheim. Oprócz gry w wielu zespołach pełni obowiązki dyrektora artystycznego Trondheim Jazz Orchestra.
W 1999 r. założył bardzo ceniony w Skandynawii kwintet Motif z takimi muzykami jak Atle Nymo – ts, Mathias Eick – tp, David Thor Jonsson – p i Håkon Mjåset Johansen – dr. W 2000 r. otrzymał nagrodę NOPA’s Composer Prize, a rok później Young Nordic Jazzcomets na Copenhagen Jazz Festival. W jego zespołach grali znani artyści europejskiej sceny muzyki improwizowanej jak Axel Dörner, Rudi Mahall, Fredrik Ljungkvist, czy Jon Fält. Współpracuje również z twórcą elektronicznego, klubowego jazzu Bugge Wesseltoftem w jego projekcie New Conception of Jazz.


Gard Nilssen, foto Jakub Seydak

Gard Nilssen, foto Jakub Seydak

Gard Nilssen
Studiował na Konserwatorium w Trondheim. Jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych perkusistów w Norwegii. W 2006 r. został uznany za Młodego Muzyka Roku w swoim kraju. Dysponuje znakomitym, potężnym brzmieniem, które łączy z żywiołowością i nieposkromioną energią. Jest założycielem tria Puma (Stian Westerhus – g, electronics, Øystein Moen – keys, electronics), w którym spotyka się agresywny free jazz z innowacyjną elektroniką, a także grupy Bushman’s Revenge grającej muzykę na pograniczu awangardowego jazzu i rocka.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować