Społeczne

Zły stan powietrza w Kaliszu

2021-01-18 12:00:00 red.

Sezon grzewczy w pełni więc jakość powietrza w Kaliszu spadła. Stacja pomiarowa przy ul. Wyszyńskiego w Kaliszu wskazuje na zły stan powietrza.

zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne

Przekroczone zostały normy pyłów PM10 i PM2,5.

Kalisz, ul. Wyszyńskiego
Polski indeks jakości powietrza: Zły
O334,4 µg/m3
C6H62,2 µg/m3
PM10: 112,8 µg/m3
CO: 0,6 mg/m3
PM2,5: 109,1 µg/m3
SO212,6 µg/m3
NO222,3 µg/m3

Szczegółowa mapa pomiarowa: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii.

Dla pyłu PM10 jakość powietrza w Kaliszu – oceniana na podstawie pomiarów bieżących oraz zgodnie z Polskim indeksem jakości powietrza – dla czasu uśredniania 1 godzina – jest dostateczna. Zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko (starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy), które mogą odczuwać skutki zdrowotne, pozostałe osoby powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz zwłaszcza gdy doświadczą takich symptomów jak kaszel lub podrażnione gardło

Zalecenia po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu:

1) śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń,
2) unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
3) ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji publicznej.
Osoby podatne na zanieczyszczenia (kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia) powinny ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować