Społeczne

Ponad 3,5 mln zł na zbiorniki małej retencji

2021-06-16 13:05:35 Bartosz Zalas Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi/UMWW

20 maja 2021 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę dotycząca dofinansowania budowy 53 zbiorników wodnych małej retencji. Środki pochodzące z Budżetu Województwa Wielkopolskiego w wysokości ponad 3,5 mln zł pozwolą na powstanie lub renowację zbiorników o łącznej wielkości ponad 46 hektarów.

fot. UMWW
fot. UMWW

W czasach gdy okresy suche przeplatają się z gwałtownymi deszczami ważne jest wspieranie inicjatyw sprzyjających łagodzeniu tych niepożądanych zjawisk pogodowych. Budowa zbiorników małej retencji bardzo dobrze wpisuje się w te działania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat wspiera budowę i renowację zbiorników małej retencji w obszarze Wielkopolski w ramach prac związanych z ochroną, rekultywacją i poprawą jakości gruntów rolnych. Wsparcie obejmuje budowę lub renowację zbiorników wodnych o powierzchni od 0,3 ha – 2 ha. Dotacja w przypadku budowy zbiornika wynosi 75 000 zł/ha.

- Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera działania polegające na budowie i renowacji zbiorników wodnych małej retencji. Program cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Dowodzi to potrzeby wsparcia osób fizycznych w realizacji tego typu działań. Budowa nowych zbiorników wodnych nie tylko podnosi bioróżnorodność danego terenu, ale także zapewnia bezpieczeństwo okolicznym mieszkańcom zmniejszając ryzyko podtopienia. Wsparcie wynoszące ponad 3,5 mln zł to kolejny ważny krok by na terenach naszego województwa na stałe w krajobraz wpisały się małe zbiorniki wodne – mówi Krzysztof Grabowski Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego

Dzięki dotychczasowemu wsparciu blisko 700 ha zbiorników wodnych zostało zbudowanych lub przeprowadzona została ich renowacja. Za sprawą tych działań realizowanych przez wiele lat tereny Wielkopolski zyskują nowe zbiorniki, które pomagają zachować bezpieczeństwo niwelując ryzyko podtopień lub być rezerwuarem wody w okresach suchych zwiększając przy tym bioróżnorodność. Beneficjentami dotacji są osoby fizyczne z powiatów: złotowskiego, pilskiego, słupeckiego, ostrowskiego, kościańskiego, wrzesińskiego, wągrowieckiego, poznańskiego, rawickiego, leszczyńskiego, konińskiego, poznańskiego, szamotulskiego, śremskiego, gostyńskiego, kaliskiego, wągrowieckiego, średzkiego, gnieźnieńskiego. Ponadto gminy Sieroszewice, Lipka i Pyzdry otrzymały dofinansowanie na renowacje zbiorników na łączną kwotę 75 000 zł.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ