Polityka

Czy miasto będzie wspierać mieszkańców w inwestycjach w fotowoltaikę? Panele słoneczne znajdą się też na miejskich obiektach?

2021-07-19 15:30:00 BK

Radni klubu Polska 2050 w Kaliszu walczą o zieloną energię w mieście. Planują, aby samorząd wspierał mieszkańców w inwestycjach w odnawialne źródła energii jak np. fotowoltaika. Złożyli projekt uchwały, zgodnie z którym osoby, które zamontują panele słoneczne, będą mogły odpisać podatek od nieruchomości. 

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Jako Ruch Polska 2050 od początku powstania głośno mówimy o zmianach klimatycznych, głośno mówimy o konieczności transformacji energetycznej i te postulatu traktujemy bardzo poważnie. Na wszystkich szczeblach administracji lobbujemy za tym aby w budżetach znalazły się konkretne sumy na te działania - mówiła radna Barbara Oliwiecka. - Transformacja energetyczna musi odbywać się przy dużym wsparciu rządu a także samorządu. Na początku czerwca resort klimatu przedstawił projekt, który wnosi spore zmiany w zakresie skupowania nadwyżki prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne. Dla wielu producentów, osób, które zainwestowały w odnawialne źródła energii, te zmiany są niekorzystne. Zakładają, że energia wyprodukowana z nadwyżką w dni słoneczne, będzie wykupywana po cenach znacznie niższych niż w tedy gdy będzie wyprodukowana w okresie jesiennym.

W lipcu br. klub radnych Polska 2050 złożył projekt uchwały ws. zwolnienia od podatku od nieruchomości mieszkańców i przedsiębiorców, którzy zainwestują w odnawialne źródła energii - fotowoltaikę. 

- Widzimy, że w takich działaniach konieczne jest wsparcie samorządu. Transformacje energetyczna, wymaga dobrego, stabilnego prawa i realnych form pomocy. My dzisiaj z taką propozycją formy pomocy wychodzimy i kierujemy pismo do prezydenta miasta i Rady Miasta Kalisza - mówi radna.

- Są to zwolnienia od podatków dla tych mieszkańców i przedsiębiorców, którzy inwestują w zieloną energię. Prosimy przewodniczącego Rady Miasta Kalisza Tadeusza Skarżyńskiego, by ten projekt trafił pod obrady już we wrześniu i liczymy na rzetelną konsultację. Jesteśmy otwarci na propozycje i sugestie w tym zakresie - mówił radny Eskan Darwich. 

Projekt miałby wejść w życie w styczniu 2022 i obowiązywałby przez 2 lata. - Prawo musi być stabilne, przewidywalne, musi mieć odpowiedni okres by przedsiębiorcy i mieszkańcy mogli zainwestować, zaplanować prace, zakończyć inwestycje i odliczyć podatek od nieruchomości - mówił radny.

Zapisy te nie dotyczą obiektów handlowych wielkopowierzchniowych jak np. marketów. Jednym z warunków jest wpisanie inwestycji do planu gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Kalisza.

- Kiedy ta ustawa obowiązywała krótko w 2020 roku, niektórzy nie zdążyli zainwestować, albo podjęli inwestycje zbyt późno, co spowodowało, że nie wpisali inwestycji w plan gospodarki niskoemisyjnej. A jest to warunek konieczny odpisania podatku od nieruchomości - wyjaśnia radny.

Projekt uchwały, która miałaby wejść w życie w 2022 roku został skierowany pod lupę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Otrzymaliśmy pismo od UOKiK, że nie zgłasza żadnych zastrzeżeń do projektu uchwały - informuje radny. 

Kolejnym tematem związanym z zieloną energią jest praca nowego wicedyrektora do spraw organizacyjnych  Kaliskiego Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu. Decyzja dotycząca wyboru zastępcy - była podyktowana potrzebą zapewnienia fachowych działań w zakresie planowania, współpracy przy projektowaniu oraz koordynacji przedsięwzięć związanych z planami termomodernizacji obiektów OSRiR, przy dużym nacisku na zastosowanie oszczędnościowych rozwiązań w zakresie energii odnawialnej (paneli fotowoltaicznych) - wyjaśniał wiceprezydent Grzegorz Kulawinek w styczniu br.

Radni ruchu Polska 2050 kierują zapytanie do prezydenta na jakim etapie są te inwestycje. 

- Czy są już gotowe wyliczenia? Ile energii trzeba by wyprodukować dla takiego OSRiRu i ile takich paneli trzeba zainstalować i jakie były by to oszczędności dla miasta. Kiedy OSRiR jaki pierwsza jednostka miejska będzie miała swoje panele słoneczne - wyjaśnia radna Barbara Oliwiecka. - Pytamy się też Pana prezydenta czy są planowane inwestycje w innych budynkach należących do miasta. Co roku składam do miasta wnioski by wygospodarować część pieniędzy w budżecie miasta na inwestycje w odnawialne źródła energii w szkołach, przedszkolach czy w urzędzie miasta.

 

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować