II Dni Księstwa Kaliskiego [Zdjęcia]

2021-09-11 16:00:00 red

Kalisz opanowali rycerze, a to wszystko przez Ogólnopolski Festiwal Plenerowy Widowisk Historycznych, czyli II Dni Księstwa Kaliskiego.

fot. MW
fot. MW

Geneza II Dni Księstwa Kaliskiego sięga 2014 roku, kiedy to kaliski oddział Stowarzyszenia KoLiber zorganizował obchody 735. rocznicy śmierci księcia Bolesława Pobożnego.Właśnie to wydarzenie stało się fundamentem, założonej przez Piotra Błaszczyka oraz Kamila Floriana Ratajczyka kilka lat później, Fundacji im. Bolesława Pobożnego – która jest organizatorem wydarzenia, a Dni Księstwa Kaliskiego jej sztandarowymi obchodami.

Książę Bolesław urodził się między 1224 a 1227 rokiem. Należał do wielkopolskiej linii dynastii Piastów, był synem księcia Władysława Odonica. Od 1239 r. sprawował rządy wspólnie ze swoim bratem, Przemysłem, a później samodzielnie w dzielnicy kalisko-gnieźnieńskiej. W 1264 r. wystawił pierwsze na ziemiach polskich przywileje dla żydów, nazwane„Statutem Kaliskim”, regulujące sprawy sądownictwa nad ludnością żydowską, zasady ich działalności kredytowej i handlowej oraz ich stosunki z chrześcijanami. Wraz z żoną błogosławioną Jolentą ufundował kaliską katedrę pw. św. Mikołaja oraz klasztor ojców franciszkanów w Kaliszu.

II Dni Księstwa Kaliskiego, odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Kulturowego „Smaki Dziedzictwa”. Imprezę otworzył przemarsz uroczystego pochodu rycerskiego, który ruszył spod liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu w kierunku ul. św. Stanisława. Po zakończeniu przemarszu odbył się symboliczny akt lokacji miasta, oficjalne otwierający wydarzenie.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ