Społeczne

Huczne i radosne przywitanie pielgrzymów w Kaliszu! [dużo zdjeć, wideo]

2019-08-19 19:30:00 BK

19 sierpnia miało miejsce powitanie pielgrzymów w Kaliszu oraz Msza święta wieńcząca tegoroczne pielgrzymowanie – 382. Kaliską i 28. Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy mają w nogach 320 kilometrów i świetny czas za sobą, a także wiele wspomnień.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Po czterech dniach i 320 km w nogach do Kalisza wrócili pielgrzymi, którzy od 9 sierpnia uczestniczyli w wędrówce na Jasną Górę. Jak zawsze zostali hucznie przywitani przez kaliszan. Były fanfary, race, radosna muzyka i kwiaty. Podsumowując – było głośno w centrum Kalisza. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 23 grupach, w tym 8 kaliskich, 13 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi prawie 2400 osób, w tym 45 kapłanów, 5 diakonów, 14 kleryków, 16 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu licząca 185 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był 6-miesięczny Eliasz z grupy bursztynowej z Liskowa, a najstarszą 83-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”. Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Marcin Szymczak.

16 sierpnia 2019 roku, wczesnym rankiem, kaliscy pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną do Kalisza.

Mszy św. o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani przewodniczył Ksiądz Biskup Łukasz Buzun, który tego dnia przeżywał również 5-rocznicę przyjęcia Sakry Biskupiej. Na zakończenie Eucharystii, kierownik pielgrzymki ks. Rafał Grzęda w imieniu wszystkich pielgrzymów złożył życzenia.

W drugim dniu powrotu do Kalisza, pielgrzymi wędrowali z Krzepic do Wielunia. Pielgrzymowanie rozpoczęło się wcześnie rano. 

W trzecim dniu powrotu do Kalisza, kaliscy pielgrzymi wędrowali z Wielunia do Głuszyny.

 

 

Przeglądaj zasoby calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ