Społeczne

Huczne i radosne przywitanie pielgrzymów w Kaliszu! [dużo zdjeć, wideo]

2019-08-19 19:30:00 BK

19 sierpnia miało miejsce powitanie pielgrzymów w Kaliszu oraz Msza święta wieńcząca tegoroczne pielgrzymowanie – 382. Kaliską i 28. Diecezjalną Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. Pątnicy mają w nogach 320 kilometrów i świetny czas za sobą, a także wiele wspomnień.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Po czterech dniach i 320 km w nogach do Kalisza wrócili pielgrzymi, którzy od 9 sierpnia uczestniczyli w wędrówce na Jasną Górę. Jak zawsze zostali hucznie przywitani przez kaliszan. Były fanfary, race, radosna muzyka i kwiaty. Podsumowując – było głośno w centrum Kalisza. Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 23 grupach, w tym 8 kaliskich, 13 promienistych i 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi prawie 2400 osób, w tym 45 kapłanów, 5 diakonów, 14 kleryków, 16 sióstr zakonnych. Najliczniejszą grupą była różowo-niebieska z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu licząca 185 pielgrzymów. Najmłodszym pątnikiem był 6-miesięczny Eliasz z grupy bursztynowej z Liskowa, a najstarszą 83-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Sakramenty narzędziami Ducha Świętego”. Kierownikami pielgrzymki byli: ks. Rafał Grzęda i ks. Szymon Rybak, a ojcem duchownym – ks. Marcin Szymczak.

16 sierpnia 2019 roku, wczesnym rankiem, kaliscy pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną do Kalisza.

Mszy św. o godz. 6.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu Jasnogórskiej Pani przewodniczył Ksiądz Biskup Łukasz Buzun, który tego dnia przeżywał również 5-rocznicę przyjęcia Sakry Biskupiej. Na zakończenie Eucharystii, kierownik pielgrzymki ks. Rafał Grzęda w imieniu wszystkich pielgrzymów złożył życzenia.

W drugim dniu powrotu do Kalisza, pielgrzymi wędrowali z Krzepic do Wielunia. Pielgrzymowanie rozpoczęło się wcześnie rano. 

W trzecim dniu powrotu do Kalisza, kaliscy pielgrzymi wędrowali z Wielunia do Głuszyny.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ