Społeczne

Halloweenowe morsowanie w Szałe! Czy było strasznie... zimno? [zdjęcia]

2021-10-30 18:30:00 BK

30 października w Szałe Stowarzyszenie Morsy Kalisz rozpoczęło sezon morsowania! Było nie tylko strasznie zimno, ale również strasznie halloweenowo!

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Członkowie Stowarzyszenia Morsy Kalisz, sympatycy, miłośnicy lodowatych kąpieli rozpoczęli sezon. Morsowali w miejscowości Szałe, a motywem przewodnim wydarzenia było halloween. Uczestnicy zabrali więc ze sobą rekwizyty, przebrania i inne motywy charakterystyczne dla halloweenowej zabawy - maski, malowanie twarzy, strój wiedźmy, dynie.

Przed wejściem do wody obowiązkowa była rozgrzewka. Wszyscy wykonywali ćwiczenia w rytm muzyki. Przed morsowaniem jeszcze wspólne zdjęcie i można było przejść do gwoździa programu.

Do wody wchodzili starsi i młodsi, ewidentnie w dobrych humorach i ze sporą dawką endorfin.

Nie zabrakło ogniska, przy którym można się było ogrzać, dobrej zabawy oraz muzyki.

Coraz więcej osób decyduje się na zimowe kąpiele, które mogą być odskocznią od rutynowych obowiązków. Morsowanie to forma rekreacji, polegająca na krótkotrwałym zanurzaniu się w wodzie w niskich temperaturach (poniżej 5◦C) (np. w jeziorze, rzece, morzu), zwykle od jesieni do wiosny. Zimowe kąpiele to świetna rozrywka, dawka pozytywnej energii i według praktyków – moc zdrowia w jednym.

Zalety oddziaływania zimna na organizm ludzki, znane są od wieków. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności i dobrym przygotowaniu do morsowania minimalizuje się ryzyko, a zwiększa korzyści zdrowotne.

Morsowania nie można porównywać z zabiegami leczniczymi, wykorzystującymi efekty zimna (kriokomory, kriosauny), które zostały lepiej poznane w badaniach naukowych. Należy pamiętać, że oddziaływanie zimnego powietrza i wody może mieć odmienny efekt – zimna woda schładza szybciej i silniej niż powietrze. Jednak u osób praktykujących zauważa się pozytywny wpływ na ciało i umysł. Regularna ekspozycja na zimne temperatury może poprawiać ogólne samopoczucie.

https://www.facebook.com/Stowarzyszenie-Morsy-Kalisz-2211699845765002

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ