Polityka

Grzegorz Schetyna w Kaliszu: "Problem służby zdrowia jest ogromny".

2019-10-04 17:00:00 BK

Dziś w Kaliszu gościł prezes Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, który poparł oficjalnie kandydatów Koalicji Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych, w okręgu kalisko-leszczyńskim. Głównymi tematami spotkania były kwestia służby zdrowia oraz walka o prawa kobiet w życiu społecznym.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Największym problemem do rozwiązania jest kwestia służby zdrowia. W Kaliszu znajduje się największy szpital w Wielkopolsce. Sytuacja finansowa jest coraz trudniejsza przez politykę ostatniego 4-lecia i przez minione rządy Prawa i Sprawiedliwości - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej Mariusz Witczak. - Zaczyna brakować pieniędzy na profesjonalne wykonywanie procedur. Wszystko robione jest ogromnym wysiłkiem dyrekcji szpitala i całego białego personelu. Palącym problemem jest protest, który rozpoczął się z winy ministra Szumowskiego, który obiecywał podwyżki dla diagnostów i fizjoterapeutów. Nie dotrzymał słowa. Rząd nie poradził sobie z tym skandalicznym problemem niskich wynagrodzeń tych grup zawodowych.

Problem służby zdrowia i koniecznych zmian podkreślał prezes PO Grzegorz Schetyna.

- Problem służby zdrowia jest ogromny. Jest wiele miast i coraz więcej szpitali w miastach powiatowych i wojewódzkich, które zaczynają zamykać oddziały oraz mają kłopoty z przetrwaniem. Ten problem nie rozwiąże się z końcem kampanii wyborczej. Już mamy informacje, że przychodzą nowe planowane cenniki prądu, które będą obowiązywały od przyszłego roku. Te podwyżki są ogromne. Ci, którzy dzisiaj żądzą myślą, że wszystko jest tu i teraz, że można zaklinać rzeczywistość - mówił Grzegorz Schetyna. - 13 października jest kluczowy. Musimy być wszyscy przy urnach wyborczych, musimy pokazać, że mobilizacja, dobre programy, dobrzy ludzie reprezentujący nas w parlamencie mogą dać początek nowego czasu.

- Sieć szpitali nie dała nic. Przede wszystkim nie zbadano potencjału szpitali jak i zapotrzebowania na rynku. Nasze szpitale i szpitale specjalistyczne są na 3 stopniu referencyjności. Dostajemy 10 raz mniej niż szpitale powiatowe. Wysłałam pismo do Ministra Zdrowia i dyrektor NFZ z zapytaniem jak dalej funkcjonować - mówiła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, kandydatka do Sejmu. - Nie ma szpitali, które są energooszczędne. Wszystkie urządzenia łącznie z salami operacyjnymi to są kolokwialnie mówiąc żłopy energetyczne. Stoimy przed dużym wyzwaniem i dużym problemem. Jeżeli my będziemy musieli ograniczać dostęp mieszkańców Wielkopolski do służby zdrowia, to nie będzie rozwoju.

Prezes PO oficjalnie poparł kandydatów do parlamentu z listy okręgu kalisko-leszczyńskiego. Liczy na dobrą frekwencję wyborczą i zwycięstwo w tym okręgu.

- Jesteśmy dumni, że możemy reprezentować i wspierać dobrą listę kandydatów do Sejmu, dobrego kandydata do Senatu, dobrych samorządowców. Jest to dobra drużyna prowadzona przez Mariusza Witczaka. To są ludzie, którzy są gotowi podjąć wyzwanie, gotowi do ciężkiej pracy na rzecz miasta i regionu. Takich ludzi potrzebujemy w parlamencie - mówił Grzegorz Schetyna.

Wśród kandydatów byli Milena Kowalska, Magdalena Walczak, Alicja Łuczak, Janusz Pęcherz.

Przeglądaj zasoby calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ