Społeczne

Grant dla Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w programie MEiN

2022-01-17 17:30:00 KTPN

Pracownia Encyklopedii i Słowników KTPN uzyskała dofinansowanie w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Nauka dla Społeczeństwa” w obszarze „Humanistyka-Społeczeństwo-Tożsamość”. Dofinansowanie otrzymał dwuletni projekt pt. „Biografistyka w perspektywie regionalnej”.

fot. KTPN
fot. KTPN

Rezultatami projektu będą:

• przygotowanie i wydanie IV tomu „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej” (honoraria autorskie, redakcja, skład i druk tomu; 2022-2023)
• organizacja dwóch konferencji naukowych: „Spuścizny w zbiorach archiwalnych, bibliotecznych i muzealnych bazą źródłową w badaniach biografistycznych” (2022) i „Biografistyka w perspektywie regionalnej” (2023)
• wydanie materiałów z konferencji (publikacja pokonferencyjna)

„Słownik biograficzny Wielkopolski południowo-wschodniej” (t. 1 wyd. 1998, t. 2. wyd. 2003, t. 3. wyd. 2007) zawiera biogramy osób nieżyjących, wydawany jest w systemie holenderskim (układ alfabetyczny od A do Z, w każdym kolejnym tomie). Do przygotowywanego tomu IV słownika dotychczas zgłoszonych zostało już ponad 400 haseł biograficznych opracowywanych przez zespół autorski liczący ponad 60 osób.

- Będziemy zobowiązani za nawiązanie z nami współpracy w tym zakresie. Prosimy o przesyłanie propozycji haseł biograficznych osób, które zdaniem Państwa zasługują na zamieszczenie w słowniku. Informacja ta pozwoli wyeliminować sytuację, w której dwie osoby podjęłyby się opracowania tego samego biogramu - informuje Prof. AK dr hab. Krzysztof Walczak, Prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Systematycznie na stronie internetowej słownika (https://ktpnkalisz.wixsite.com/slownik) zamieszczane będą zgłaszane nazwiska.

Wszystkich zainteresowanych chcących przekazać uzupełnienia lub sprostowania do biogramów opublikowanych w poprzednich tomach prosimy również o kontakt.

Gotowe biogramy prosimy nadsyłać na adres kierownika projektu i przewodniczącej Pracowni Encyklopedii i Słowników KTPN dr Bogumiły Celer: b.celer@interia.pl

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ