Kultura

„Granice barw” Marek Lapis - intermedialna wystawa fotograficzna i spotkanie autorskie.

2021-09-25 20:00:00 MBP Kalisz

Marek Lapis - Granice Barw
Marek Lapis - Granice Barw

Wernisaż: 28.09.2021, godz. 17.00, Galeria 66 – Biblioteka Główna, ul. Legionów 66. Ekspozycja do 14.10.2021.

Marek Lapis od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia z poznawania medium fotografii z niesłyszącymi i niewidomymi. Tym razem postanowił wniknąć w bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań i zobaczyć barwy „oczami” niewidomych. Na projekt „Granice barw” składa się kilka części: wielkoformatowe wydruki, wideo, obiekty fotograficzne i sensoryczne. Podczas jego tworzenia autor współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

- Podejmuję się refleksji nad różnicami i podobieństwami w postrzeganiu barw dwóch cywilizacji egzystujących obok siebie. Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą. U osób widzących, udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie: jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw. Oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne – mówi o swoim projekcie Marek Lapis.

Marek Lapis – absolwent Fotografii Intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Uczestnik warsztatów Agencji Magnum oraz Ryszard Horowitz Workshop. Prowadzi Pracownię Fotografii Dokumentalnej i Fotoreportażu w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który realizował w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Uczestnik Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L’Image Perpignan. Laureat konkursów fotograficznych m.in.: Leica Street Photo, IPA New York, PX3 Paris, B&W Spider Awards Los Angeles, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, BZ WBK PRESS FOTO. Do 1996 roku fotoreporter tygodnika WPROST, od 2000 roku współpraca z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf Organizacji Narodów Zjednoczonych na COP 14 w 2008 roku.

Projekt prezentowany w ramach I edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Patronatem objął go Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Wielkopolski. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania. #poznańwspiera.

 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ