Godzina "W"

2010-08-01 00:50:02 Agnieszka

Syreny zawyją w całym kraju dziś o godz. 17:00, w rocznicę godziny “W”. Właśnie w tym dniu, 1. sierpnia obchodzimy 66 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mimo że walki prowadzone w Warszawie od 1 sierpnia do 3 października 1944 r. nie zakończyły się zwycięstwem wojskowym Polaków, Powstanie Warszawskie stało się symbolem męstwa i odwagi w walce o niepodległość.
Od strony militarnej było wymierzone przeciwko Niemcom. Stanowiło jednak także próbę ratowania powojennej suwerenności Polski. Było największą bitwą, którą stoczyło polskie wojsko w czasie II wojny światowej. W jego wyniku zginęło 10 tys. powstańców. 7 tys. zaginęło. Śmierć poniosło także około 150 tys. ludności cywilnej, około 520 tys. mieszkańców wypędzono z miasta. 17 tys. powstańców dostało się do niewoli. Warszawa była w dużej części zniszczona. Po stronie niemieckiej zginęło około 10 tys. żołnierzy, zaginęło około 6 tys. (źródło: www.ww2.pl)
Pragniemy, by 1 sierpnia na minutę zamarł ruch w całym kraju, by o godzinie 17.00 – w rocznicę godziny “W” – zawyły syreny. Apelujemy, aby dzień ten uczcić również wywieszeniem flag narodowych na budynkach urzędów samorządowych oraz w miejscach publicznych - zwracają się przedstawiciele IPN Oddział w Łodzi oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
W 66 rocznicę Powstania, 1 sierpnia o godz. 18.30 odbędzie się uroczystość złożenia kwiatów na terenie Ogrójca Klasztoru OO. Jezuitów w Kaliszu, po czym w kościele odprawiona zostanie msza w intencji bohaterów Powstania Warszawskiego.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli zakup "cegiełki"). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Od strony formalnej: każda wpłata dokonana za pośrednictwem bezpiecznego i sprawdzonego systemu PayPal łączy się z wystawieniem paragonu fiskalnego. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Awaryjne wyłączenie wody przy ul. Juliusza Słowackiego (od ul. Adama Mickiewicza do ul. Józefa Bema). Przewidywany czas usunięcia awarii godz. 12.00.