Galeria pod Dywanem

2012-09-21 10:32:00 e. za Archiwum Państwowe

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprasza na nową wystawę on-line „Galeria Pod Dywanem”.

Pismo w sprawie o wycug z 1923 r.,
Wycug – starsi ludzie przekazując gospodarstwo dzieciom zastrzegali sobie dożywotnie prawo do mieszkania i utrzymania. Często dochodziło do sporów na tym tle, nowi gospodarze nie wywiązywali się z obowiązku dostarczania pożywienia lub opału. Wielokrotnie sprawy znajdowały finał w sądach. Sąd Powiatowy w Krotoszynie, sygn. 1100, k. 5.
Pismo w sprawie o wycug z 1923 r., Wycug – starsi ludzie przekazując gospodarstwo dzieciom zastrzegali sobie dożywotnie prawo do mieszkania i utrzymania. Często dochodziło do sporów na tym tle, nowi gospodarze nie wywiązywali się z obowiązku dostarczania pożywienia lub opału. Wielokrotnie sprawy znajdowały finał w sądach. Sąd Powiatowy w Krotoszynie, sygn. 1100, k. 5.
Tym razem okazją do zaprezentowania ciekawych materiałów są Europejskie Dni Dziedzictwa, odbywające się pod hasłem „Tajemnice codzienności”.
Archiwum potraktowało „tajemnice” dosłownie i stąd na wystawie znalazły się dokumenty dotyczące spraw, którymi raczej nikt nie chciałby się chwalić... Procesy sądowe o pobicie, skargi na krewnych, którzy nie zapewniają utrzymania – to tylko niektóre ze spraw, które zwykle ludzie starają się „zamieść po dywan”, a o których możemy poczytać na nowej wystawie dzięki dokumentom sprzed prawie stu lat.
Galeria jest dostępna pod adresem: www.archiwum.kalisz.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować