Edukacja

Gala rozdania Oskarów w IV LO! Tak świętowali Dzień Nauczyciela [zdjęcia]

2021-10-14 17:30:00 BK

Dzień Nauczyciela, a właściwie Dzień Edukacji Narodowej obchodzimy 14 października. Jest polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. W Polsce dzień ten obchodzony jest bardzo uroczyście. Nauczyciele otrzymują medale i nagrody oraz podziękowania od rodziców i uczniów. 

fot. Roksana Krawczyk
fot. Roksana Krawczyk

Tego dnia w szkołach często organizowane są apele oraz przedstawienia. Tak też było jak co roku w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu. 14 października IV LO przygotowało uroczystą Akademię... rozdania Oskarów! Poszczególni nauczyciele oraz pracownicy szkoły nominowani byli w danych kategoriach - m.in. choreografia, rola drugoplanowa, aktor komediowy, aktor dramatyczny, najlepszy kostium czy efekty specjalne, film krótkometrażowy. Pedagodzy oraz pracownicy otrzymali specjalne statuetki przygotowane przez uczniów.

- Drodzy uczniowie. Wielu światłych ludzi mówi, że wiedza jest wartością niezbędną, która stanowi o człowieku. Człowiek w naturalny sposób obdarzony jest rozumowaniem. Dlatego od samego początku zadaje pytanie dlaczego i po co? W pierwszych latach naszego życia na te pytania odpowiadają nasi rodzice, dziadkowie, krewni, rodzeństwo. W kolejnych latach na te pytania odpowiedzieć próbują nam ludzie, dla których wiedza również jest wartością nadrzędną, którzy wybrali zawód niełatwy, który chcą wykonywać aby nauczyć młodzież tego, czego sami zostali nauczeni. Chcą rozwijać ich horyzonty. Są to nauczyciele - mówiła dyrektor IV LO Izabela Kotkowska. - Dzień Edukacji Narodowej jest jednym z najważniejszych dni. Edukacja przechodziła różne koleje. Najpierw była tylko dla najbogatszych, później dla chłopców, później dla kobiet, aż w końcu rozszerzyła się na cały świat. Są rejony na świecie, które nie mają dostępy do edukacji. My mamy tą możliwość doświadczania edukacji.

Uroczystość była okazją do złożenia podziękowań nauczycielom oraz wręczenia wyróżnień.

Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.

Dzień Nauczyciela uroczyście obchodzą pedagodzy oraz uczniowie w Kaliszu. Z tej okazji podopieczni przygotowują dyplomy, upominki, kwiaty, poczęstunek, a nawet koncerty. Nie brakuje specjalnych wyróżnień i nagród dla nauczycieli, którzy cały swój wysiłek wkładają w jak najwyższą jakość nauczania oraz wychowania swoich uczniów. 

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ