Społeczne

„Frustracja wśród rolników rośnie”. W środę protest ciągnikami na trasie Kalisz-Ostrów Wielkopolski!

2022-02-07 12:07:39 red

9 lutego Agrounia zapowiada blokadę kilkunastu dróg na terenie całego kraju. O godz. 10.00 z Ociąża do Ostrowa Wielkopolskiego i z powrotem przejedzie kolumna ciągników prowadzonych przez rolników z południowej wielkopolski.

zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl
zdjęcie ilustracyjne/arch. Calisia.pl

Zbiórka ciągników odbędzie się w Ociązu, na wprost salonu Mercedesa w środę 9 lutego o godzinie 10:00. Następnie kolumna traktorów przejedzie drogą krajową w stronę Ostrowa Wielkopolskiego - Dojedziemy do ul. Krotoszyńskiej i wrócimy z powrotem do Ociąża – mówi koordynator protestu Karol Frąszczak.

Dlaczego rolnicy będą protestować? - Najważniejszym powodem naszego protestu jest ogromny wzrost kosztów produkcji. Ceny nawozów wzrosły kilkukrotnie. Mamy postulat, żeby wreszcie coś z tym robić, bo inflacja inflacją, ale ona nie jest czterocyfrowa, ale w tej chwili jest jedno albo dwucyfrowa, natomiast nawozy zdrożały bardzo mocno – argumentuje Karol Frąszczak, dodając że podobna sytuacja jest ze środkami ochrony roślin, których dodatkowo zaczyna brakować na rynku.

- Kolejny problem to dominacja marketów, które zdzierają z nas ile tylko można i bezpośredni dostęp rolnika do nich jest niemożliwe, tylko i wyłącznie przez pośredników. Cena jaką my dostajemy za produkty, a ta cena która widnieje w sklepie to kolosalna różnica. Trzeba coś z tym zrobić - dodaje Karol Frąszczak – Nawozy w Polsce produkują spółki Skarbu Państwa, gdzie większość udziałów ma państwo, więc można podjąć jakąś interwencję. Za każdą transformację w tym kraju płaci rolnik i konsument. Dobrze by było żeby wreszcie ktoś zauważył, że jeśli w sklepach jest coś drogiego to nie znaczy, że rolnik dostaje więcej pieniędzy – twierdzi koordynator protestu.

Na ten moment organizatorzy spodziewają się około 60 ciągników – Myślę, że w środę realnie może być nawet ponad 100 ciągników. Będzie wielu uczestników, ponieważ jest duże zainteresowanie i frustracja wśród rolników rośnie – mówi Karol Frąszczak.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców miasta i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować