Kultura

FOTOPLASTIKON. „Legioniści Feniksa: Militaryzacja pamięci w oficjalnych przestrzeniach publicznych Kalisza międzywojennego”.

2022-01-17 07:30:00 CKiS

30 stycznia o godzinie 17:00 odbędzie się wykład popularnonaukowy z cyklu „Fotoplastikon. Kalisz na fotografiach z XIX i XX wieku” zatytułowany „Legioniści Feniksa: Militaryzacja pamięci w oficjalnych przestrzeniach publicznych Kalisza międzywojennego”, który wygłosi Makary Górzyński. Wykład odbędzie się w sali studio CKiS w Kaliszu z zachowaniem reżimu sanitarnego (ilość miejsc ograniczona).

Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe

LEGIONIŚCI FENIKSA: MILITARYZACJA PAMIĘCI W OFICJALNYCH PRZESTRZENIACH PUBLICZNYCH KALISZA MIĘDZYWOJENNEGO

Tragiczne zniszczenie staromiejskiego centrum i śródmieścia szybko rozwijającego się, nadgranicznego i gubernialnego Kalisza – miasta przemysłowego o ponad 60-tysięcznej populacji – miało miejsce w sierpniu 1914 roku. Fantazmatyczne wizje odbudowy mnożyły się w czasie wojny i po jej zakończeniu, częściowo tkwiąc korzeniami jeszcze w przedwojennej rzeczywistości. Do przeprowadzenia programu odnowy miasta konieczne były nie tylko środki finansowe i projekty – ale i koncepcje, wypełniające przestrzeń nową polityką pamięciową. Co zapamiętać, a co zapomnieć z przeszłości miasta, regionu, kraju? Jak i w oparciu o co budować tożsamość narodową czy polityczną w niepodległym państwie? Jakie znaczenie ma w tym kontekście odbudowa Kalisza?

Odpowiadając na te pytania, dotyczące okresu międzywojennego i ówczesnej polityki w przestrzeni, postaram się uchwycić sposoby polonizacji i monumentalizacji dawnej stolicy gubernialnej. Szybkie anulowanie pamięci o doświadczeniu rosyjskiej dominacji oznaczało daleko idącą ingerencję w świadomość mieszkańców, także za pomocą materii budynków i pomników. Nazewnictwo, polityka komemoracyjna, wreszcie dyskurs monumentów narodowej chwały i dumy oręża, tworzony szczególnie w latach trzydziestych wokół idei legionowych i przewodniej roli wojska – to zjawiska, które będą tematem bogato ilustrowanego wykładu.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ