Kultura
Finisaż „A-Kumulacji 2025 Kaliskiego Biennale Sztuki" - gala wręczenia nagród
2025-05-17 18:00:00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zaprasza 22 maja na wydarzenia wieńczące piątą edycję „A-Kumulacji 2025, Kaliskiego Biennale Sztuki”.

W czwartek 22 maja, w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu o godz. 19.00 rozpocznie się gala wręczenia nagród i wyróżnień przyznanych w tegorocznych „A-Kumulacjach”. Jury konkursu, w skład którego wchodzili: Małgorzata Paszylka-Glaza – Kuratorka Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz – Kierownik Zakładu Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Mię-dzynarodowej UAM, prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka – Prodziekan ds. sztuki i współpracy z otoczeniem WPA UAM, Robert Kuciński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Joanna Dudek – dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu oraz Adrian Wykrota – kurator biennale, obradowało 25 kwietnia 2025 roku i zde-cydowało o wyborze laureatów nagród i wyróżnień. W tegorocznej edycji przyznana będzie Nagroda Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, a jest nią zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej, Nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisz, nią także jest zakup pracy do kolekcji oraz Nagroda Centrum Kultury i Sztuki czyli współorganizatora Biennale, jaką jest możliwość prezentacji twórczości osoby nagrodzonej w przestrzeni wystawienniczej CKiS w Kaliszu. Na finisażu poznamy także laureatów wyróżnień honorowych i zdobywcę na-grody publiczności.
„A-Kumulacje 2025, Kaliskie Biennale Sztuki” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najcie-kawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu a także pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym prezentowane są prace uczestników wystaw konkursowych czyli Michała Bugzela, Natalii Czarcińskiej, Aleksandry Dunaj, Karoliny Figiel, Ziemowita Fincka, Macieja Garbowicza, Łukasza Glapki, Mariusza Hertmanna, Marka Jakuszewskiego, Agaty Jankowskiej, Michała Jankow-skiego, Adriana Kempy, Ewy Kopeć, Beaty Koteckiej, Agnieszki Lisiak „Skórki”, Michała Mąki, Ewy Piotrowskiej, Victtorii Plazy, Marii Podskarbi-Hebisz, Kingi Popieli, Małgorzaty Przekwas, Szymona Ratajczyka, Bianki Rolando, Izabeli Rudzkiej, Izabeli Symanowicz, Sary Świderskiej, Jolanty Wdowczyk, Anny Zdyb i Shuaia Zhanga.
Tegoroczne „A-Kumulacje”, to oprócz wystawy konkursowej także prezentacje twórczości zaproszonych przez kuratora Adriana Wykrotę, artystów i artystek. Ich prace wpisują się w program towarzyszący biennale, który oparty jest na fotografii i na szerokorozumianym konstrukcie MIEJSCA.
I tak oprócz wspomnianej wcześniej wystawy „Opawska Szkoła Fotografii”, oglądać można dwie ekspozycje w przemarzeniach Centrum kultury i Sztuki w Kaliszu, obie eksplorujące dwie zasadniczo różne definicje miejsca. Pierwsza to „Ujawnienie” Agnieszki Sadowskiej – fotografki i fotoreporterki, związanej z białostocką „Gazeta Wyborczą”, a druga to „Hometown” Krzysztofa Zielińskiego – fotografa i artysty wizualnego, absolwenta Katedry Fotografii w FAMU w Pradze.
Galeryjne Laboratorium Sztuki to miejsce prezentacji kolejnych dwóch wystawy. „Przeglądanie (się)” to wybór książek pochodzących z archiwum konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. Otwarciu tej wystawy towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie Joanny Kinowskiej, wieloletniej współorganizatorki wspomnianego konkursu. „Miejsca/Prywatne” to natomiast wybór zinów i książek fotograficznych z kolekcji Zinteki. Tę prezentację przy-gotował Krzysiek Orłowski, fotograf, edytor i wydawca, autor licznych publikacji self-publishingu.
Przez cały czas trwania Biennale, w wiatach 8 przystanków autobusowych, a także na placu przed Galerią Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, oglądać można wystawę „nie_KRAJOBRAZY”, czyli wybrane fotografie autorstwa Adriana Wykroty - fotografa i dokumentalisty zajmującego się m.in. edukacją wizualną, tegorocznego kuratora „A-Kumulacji”.
W programie Biennale znalazły się także: warsztaty fotograficzne „Dokumentowanie miejsca”, poprowadzone przez fotografów Mariusza Foreckiego i Dominika Kulaszewicza, warsztaty z robienia zinów, przygotowane przez Krzyśka Orłowskiego, a także introligatorskie z Martą Tomiak - ilustratorką i graficzką.
Galeryjnej publiczności zaproponowaliśmy także udział w pokazie filmu w ramach projektu „Kino (na) Sztuki”. Tym razem dokumentu przybliżającego twórczość fotografki Libuše Jarcovjákovej „I’m Not Everything I Want To Be” („Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” ) w reżyserii Kláry Tasovskiej.
Czwartkowy wieczór kończący „A-Kumulacje 2025” stanie się zatem okazją nie tylko do podsumowań i podziękowań ale także do ponownego spotkania i integracji środowiska artystycznego związanego z Kaliszem.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,
wrzuć nam coś do kapelusza :)


Wdzięczny Zespół Calisia.pl