Kultura

Finisaż "A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki"

2023-05-21 17:30:00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W czwartek 25 maja o godzinie 19.00 będzie miała miejsce uroczysta gala podsumowująca i zamykająca „A-Kumulacje 2023, Kaliskie Biennale Sztuki”, na której wręczymy nagrody i wyróżnienia dla artystów - laureatów konkursu tegorocznej edycji.

Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

W tegorocznej edycji przyznana będzie Nagroda Główna Galerii Sztuki im. Jana Tarasina (zakup pracy do kolekcji sztuki współczesnej), Nagroda Krystiana Kinastowskiego Prezydenta Miasta Kalisza (zakup pracy), Nagroda Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej (wystawa w MOZK) a także wyróżnienia honorowe oraz nagroda publiczności.

 „A-KUMULACJE 2023, Kaliskie Biennale Sztuki” to wydarzenie, którego głównym celem jest prezentacja najciekawszych twórczych postaw artystów związanych z Kaliszem. Biennale ma charakter otwartego konkursu, do którego mogli zgłaszać swoje prace artyści pochodzący z Kalisza lub mieszkający w Kaliszu a także pracownicy i studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza  w Poznaniu.

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina i w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej zaprezentowane zostały prace uczestników wystaw konkursowych, czyli Dominika Augustyniaka, Piotra Blajerskiego, Patryka Cannona, Michaliny Choroszczak-Tilgner, Natalii Czarcińskiej, Ziemowita Fincka, Macieja Garbowicza, Łukasza Glapki, Lidii Głazik, Agnieszki Godszling, Mariusza Hertmanna, Yunny Honchar, Marka Jakuszewskiego, Wiktora Jerzego Jędrzejaka, Adriana Kempy, Ewy Kopeć, Beaty Koteckiej, Ewy Kowalczyk-Wiśniewskiej, Janusza Lewandowskiego, Małgorzaty Łuczyny, Marty Marek, Michała Mąki, Eleny Ovcharovej z Paulą Wange-Burkietowicz, Sylwii Owczarek, Dominiki Pinczak, Piotra Piskozuba, Victtorii Plazy, Marii Podskarbi-Hebisz, Kingi Popieli, Bianki Rolando, Izabeli Rudzkiej, Zofii Szady- Borzyszkowskiej, Grzegorza Tomasiaka, Jolanty Wdowczyk, Marii Werbickiej, Tomasza Wolffa, Dawida Woźniaka, Adriana Wykroty i Shuaia Zhanga.

W skład jury oceniającego prace konkursowe wchodzili: Małgorzata Paszylka-Glaza, historyk sztuki, kustosz i kurator Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, dr Daniel Koniusz, Dziekan Wydziału Animacji i Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, prof. UAM dr hab. Maciej Guźniczak, Prodziekan ds. sztuki i współpracy międzynarodowej Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Sylwia Kucharska dyrektorka Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Joanna Dudek dyrektorka Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz Dagny i Daniel Szwed, kuratorzy biennale.

Duet kuratorski zaprosił do stworzenia wystaw i wydarzeń towarzyszących Biennale, osiem artystek, które w swoich pracach operują dźwiękiem. Pośrednio lub bezpośrednio posługują się nim do wyrażenia siebie. Ten dźwięk to w każdym przypadku odważna postawa artystyczna zawierająca się pomiędzy subtelnością wypowiedzi a krzykiem, osobistymi przeżyciami a kwestiami dotykającymi całe społeczeństwo, akceptacją i niezgodą, szukaniem wewnątrz i znajdywaniem poza nawiasem, pomiędzy niente a fortissimo possible. Od 20 kwietnia do 26 maja 2023 roku w Kaliszu zabrzmiały, brzmią lub dopiero będzie można usłyszeć: Justynę Banaszczyk, Dominikę Korzeniecką, Magdalenę Mellin, Karolinę Mełnicką, Dominikę Olszowy, Karolinę Rec, Izę Tarasewicz i Olę Winnicką.

Finisaż „A-Kumulacji 2023” będzie okazją do posłuchania na żywo Justyny Banaszczyk i Karoliny Rec.
Zapraszamy gorąco na ten wyjątkowy wieczór. Jeśli tylko aura będzie sprzyjająca publiczność ugościmy w Zielonej Strefie Galerii.

czwartek 25 maja 2023
Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu

  1. 19.00 uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień
    g. 21.00 koncert FOQL czyli Justyny Banaszczyk
    g. 22.00 koncert Resiny czyli Karoliny Rec z niespodzianką

……………………………………………………………………………………………………………………

Justyna Banaszczyk aka FOQL działa w obrębie eksperymentalnej muzyki elektronicznej i muzyki okołotanecznej. Włącza do swojej twórczości elementy IDM-u i industrialu, jednocześnie wciąż otwierając się na eksperymenty rytmiczne i brzmieniowe. FOQL współtworzyła grupę Ǫramics (2017–2019), która za cel obrała promowanie równości i działalność edukacyjną na scenie elektronicznej i klubowej. Jednym z największych sukcesów kolektywu było wydanie charytatywnej składanki „Total Solidarity”, która trafiła do mediów na całym świecie. Jest też współzałożycielką Radia Kapitał, współprowadzi wytwornię P̨ointless Geometry, która wydaje eksperymentalną muzykę elektroniczną z Europy Środkowej i Wschodniej. Artystka SHAPE Platform 2020 – międzynarodowej instytucji promującej wybranych artystów z Europy. Jej najnowszy album „Wehikuł” ukazał się w 2022 roku nakładem MAL Recordings / Boomkat i zdobył uznanie międzynarodowej prasy (The Wire Magazine, International Orange czy Resident Advisor). Został uznany za jeden z najlepszych albumów 2022 roku przez brytyjski DJ Mag. „To album o tożsamości i braku tożsamości. O mieście intensywnym i trudnym do zdefiniowania, trochę jak ta muzyka” – mówi FOQL o najnowszym albumie w rozmowie dla Krytyki Politycznej.

Karolina Rec jest kompozytorką i wiolonczelistką występującą pod pseudonimem Resina od 2016 roku. Po podpisaniu kontraktu z brytyjską wytwornią FatCat Records/130701 wydała pierwszy solowy album (wcześniej przez prawie dekadę współpracując z wieloma zespołami polskiej sceny niezależnej). Drugi album „Traces”, ukazał się w lipcu 2018 roku, a w 2019 pojawiała się EPka z remiksami utworów z „Traces” autorstwa Bena Frosta, Abula Mogarda, Lotic i Iana Williama Craiga. W 2020 roku Resina stworzyła ścieżkę dźwiękową do gry opartej na kultowej rozgrywce RPG „Vampire: The Masquerade – Shadows Of New York”. Ostatni album, „Speechless”,  zawierający kompozycje m. in. na 24-osobowy chór, ukazał się w listopadzie 2021 roku. „Speechless” ewoluuje wokół idei eksploracji napięcia pomiędzy tym co fizyczne/biologiczne a tym co elektroniczne, a także poszukiwania bardziej eksperymentalnych, intuicyjnych sposobów wydobywania dźwięku za pomocą głosu, mając na uwadze tych, którym prawa głosu się odmawia. Resina współpracuje z artystami rożnych gatunków: tworzy duet z Christiną Vantzou, z Aho Ssanem (pod nazwą Ego Death), występowała także m.in. z Emilie Levienaise-Farrouch, BNNT czy Hubertem Zemlerem. Komponuje muzykę filmową i teatralną. Swój dźwiękowy język buduje poprzez zacieranie granic między rożnymi, często skrajnymi gatunkami muzycznymi, eksperymentując z wiolonczelą i innymi klasycznymi instrumentami czy głosem (a nawet chórem) i sięgając jednocześnie po elektronikę i perkusję. Balansuje pomiędzy animalistycznymi aspektami występu a cyfrowo przetwarzanym dźwiękiem.

 

 

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować