Kultura

Finał II Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua w Opatówku

2023-11-20 08:00:00 Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku

Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku zaprasza serdecznie na finał II Międzynarodowego Festiwalu im. Kazimierza Flataua. Będzie to koncert "Viva l'Italia!", w którym wystąpi międzynarodowy duet muzyków - znakomita czeska flecistka, grająca na różnych rodzajach fletów historycznych - Michaela Koudelková oraz ceniony klawesynista młodego pokolenia - Maurycy Raczyński.

Organizatorzy
Organizatorzy
Duet ten wykona repertuar baroku włoskiego - usłyszymy takich kompozytorów jak Vivaldi, Corelli, Frescobaldi w oryginalnym brzmieniu dzięki wykorzystaniu kopii instrumentów historycznych. Koncert odbędzie się 8.12.2023 o godz. 18.00 w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Partnerem tego wydarzenia jest Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka" oraz Muzeum Historii Przemysłu. Wstęp wolny.
 
Międzynarodowy Festiwal im. Kazimierza Flataua jest wydarzeniem, którego główną ideę stanowi zachowanie pamięci oraz popularyzacja postaci Kazimierza Flataua - wybitnego artysty, naukowca i społecznika; ucznia Wandy Landowskiej; założyciela klasy klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (dziś: Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), która do dziś kształci kolejne pokolenia klawesynistów.
W ramach tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu, zaplanowano trzy wydarzenia - dwa koncerty oraz konferencję naukową.
 
Kazimierz Flatau był wybitną postacią związaną z Wielkopolską - muzykiem, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Fizyki UAM w Poznaniu, wykładowcą w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Poznaniu (dziś: Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu), erudytą i działaczem społecznym. Z racji pochodzenia identyfikował się ze społecznością żydowską i zajmował się nauczanie języka jidysz, tłumaczeniami oraz edukacją kulturową. Jako jeden z niewielu uczniów Wandy Landowskiej, otworzył w Poznaniu klasę klawesynu w Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu, a jego dzieło do dziś jest kontynuowane. Flatau był także jednym z założycieli Stowarzyszenia Astrologów w Poznaniu.

Festiwal dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Partnerzy:
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu
Muzeum w Lewkowie
Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku
Fundacja "Inicjatywa dla Opatówka"

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować