Festiwal Stefana Szolc - Rogozińskiego - zobacz co nas jeszcze czeka w tym roku

2017-04-11 12:16:00 red za UM Kalisz

W najbliższy piątek, 14 kwietnia, przed tablicą upamiętniającą Stefana Rogozińskiego na ul. Niecałej w rocznicę urodzin podróżnika harcerze z kaliskiego Hufca ZHP im. ks. hm. Stanisława Piotrowskiego złożą kwiaty. Urząd Miasta zachęca do udziału w konkursach, spotkaniach, koncertach i wystawach w ramach trwającego w Kaliszu Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego.

W pierwszych tygodniach roku zostały zorganizowane:

- Konkurs na logo Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu – logo wykorzystywane jest na stronie kalisz.pl, umieszczane na wydawnictwach: płyta DVD, teczki, druki okolicznościowe;
- Spotkanie z prof. Jackiem Łapottem w III LO im. M. Kopernika zainaugurowało cykl prezentacji i prelekcji, które przedstawią badacze i podróżnicy;
- Wyprodukowano znaczek turystyczny – 29 kwietnia w Kaliszu odbędzie się regionalne spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych. Kaliski – z portretem Stefana Rogozińskiego – można kupić za 7 złotych w CIT przy ul. Zamkowej;
- Zakupiono książkę Michała Jarneckiego “Klemens Tomczek. Szkic biograficzny” wydanej przez Bibliotekę Miejską w Ostrowie Wielkopolskim – promocja książki odbędzie się podczas Nocy Kultury 3-4 czerwca w Filii nr 4 MBP im. A. Asnyka w Kaliszu;
- Na stronie internetowej kalisz.pl opublikowano film edukacyjny o Stefanie Rogozińskim -
Płyty DVD z filmem “Stefan Szolc-Rogoziński. Polski Kamerun” zostały przekazane – za pośrednictwem Wydziału Edukacji UM – do kaliskich szkół. Film jest także dostępny na stronie kalisz.pl
- Maciej Klósak, kierownik wyprawy śladami Stefana Rogozińskiego Vivat Polonia 2016 i zarazem członek Komitetu mówił o działaniach prowadzonych przez Miasto Kalisz podczas spotkania podróżników Kolosy Gdynia 2017.

Konkurs fotograficzny

Trwa konkurs fotograficzny. Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień i Miasto Kalisz są organizatorami konkursu fotograficznego “Podróże kaliszan – kolory, emocje, ludzie”, zorganizowanego w ramach obchodów roku badacza Afryki i podróżnika pochodzącego z naszego miasta – Stefana Szolc-Rogozińskiego – regulamin dostępny na stronach organizatorów. Konkurs zostanie podsumowany w maju 2017 roku. Nagrody zostaną wręczone laureatom podczas Festiwalu Kuchni i Podróży. Fotografie złożą się na wystawę pokonkursową, która stanie na Głównym Rynku.

Ad fontes!

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprosiło młodych kaliszan do udziału w kolejnej edycji edycji konkursu Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Jednym z pięciu tematów jest życie i dokonania Stefana Rogozińskiego – rozstrzygniecie konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych nastąpi podczas Święta Miasta w czerwcu.

Wystawa mobilna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała specjalną ofertę skierowaną do uczniów kaliskich i podkaliskich szkół. Składają się na nią wystawa Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896) – podróżnik, odkrywca, etnograf oraz prezentacja multimedialna Z Kalisza do Kamerunu. Stefana Szolca-Rogozińskiego podróż niezwykła…, które przybliżają sylwetkę i dokonania młodego badacza.

Ławeczka Stefana

Prowadzone są prace zmierzające do upamiętnienia podróżnika poprzez ustawienie w centrum Kalisza ławeczki Stefana Rogozińskiego (ul. Śródmiejska, w pobliżu Mostu Kamiennego).

Festiwal Rogozińskiego

Trwają przygotowania do Festiwalu Kuchni i Podróży 26-28 maja 2017
27 maja Afryka – Wielcy Odkrywcy – Stefan Szolc – Rogoziński
godz. 10.00 do 24.00 stoiska gastronomiczne – dania inspirowane kuchnią Afryki
godz. 15.00 panel z udziałem badaczy Afryki i podróżników:
17.00 – ogłoszenie werdyktu jury Konkursu Fotograficznego “Podróże kaliszan…” i wręczenie nagród,
17.00- 20.00 pokaz kulinarny inspirowany kuchnią afrykańską – Pascal Brodnicki, znany kucharz i bloger kulinarny, autor programów telewizyjnych poświęconych gotowaniu,
godz. 20.00 koncert zespołu Foliba oraz warsztaty gry na bębnach,
godz. 22.00 Kino plenerowe – projekcja klasycznego melodramatu “Pożegnanie z Afryką”

Podróż stanie się tematem przewodnim Noc Kultury zaplanowanej na 3-4 Czerwca połączonej z Nocą Bibliotek. W tym dniu z kaliszanami spotka się podróżnik Arkady Paweł Fiedler, który przejechał Czarny Ląd “maluchem” – spotkanie z podróżnikiem, Sala Recepcyjna, ratusz. W sobotni wieczór swe podwoje otworzy wiele instytucji kultury, dostępne będą świątynie. Planowane są spotkania, wystawy, koncerty i spektakle.

W ramach obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego rozegrane zostaną gry miejskie, podczas których trzeba będzie wykazać się wiedzą o życiu i działalności podróżnika; w czerwcu odbędą się regaty żeglarskie im. Stefana Rogozińskiego. Trwają prace nad wykonaniem modelu statku Łucja Małgorzata. Konkursy modelarskie organizuje także MDK. KTPN przygotowuje drugie, poszerzone wydanie książki Michała Jarneckiego “Stefan Szolc-Rogoziński”.

Po wakacjach w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej zostanie otwarta wystawa prezentująca dokonania polskich badaczy Afryki, w tym S. Rogozińskiego. Również Muzeum wspólnie z Miastem Kalisz czyni starania o upamiętnienie miejsca spoczynku Stefana Rogozińskiego na cmentarzu w Bagneux pod Paryżem. Specjalny koncert wieńczący obchody przygotuje Filharmonia Kaliska.

Ponadto wiele wydarzeń organizowanych jest i będzie przez szkoły, instytucje kultury oraz stowarzyszenia, jak PTH O. Kalisz, KTPN, PTTK. Aktywnie w działania włączyli się kaliscy harcerze, których celem jest stworzenie Izby Pamięci poświęconej Stefanowi Rogozińskiemu. Wszystkim wydarzeniom będą towarzyszyły spotkania z podróżnikami i badaczami Afryki.

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ