Kultura

Festiwal Literacki ENDEMITY w CKiS - 18 października

2020-10-07 17:30:00 CKiS

Wydarzenie

Wydarzenie już się odbyło.

17 i 18 października Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu odbędzie się Festiwal Literacki ENDEMITY.

CKiS
CKiS

Endemity to pojęcie wywodzące się z nauk przyrodniczych. Oznacza gatunki unikatowe, występujące tylko i wyłącznie na konkretnym, niewielkim obszarze. Festiwal Endemity, dedykowany literaturze Europy Środkowo-Wschodniej, zadaje pytanie, czy twórczość pisarzy z tego regionu jest wyjątkowa. Czy kombinacja doświadczeń historycznych, niepewnej, połamanej, budowanej wciąż na nowo tożsamości, połączone z uwarunkowaniem geograficznym, są tworzącą specyficzną atmosferę osnową, na której wzrastają dzieła unikalne, obdarzone charakterystycznym kolorytem, niespotykane nigdzie indziej?

Podczas Festiwalu w Kaliszu zapraszamy na warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci, performance poetycki psię$winiő oraz spotkanie autorskie z Biancą Bellovą.

festiwal literacki

 

17.10 |Centrum Kultury i Sztuki Kalisz, ul. Łazienna 6

11:00 | Historie z niczego. Warsztaty literacko-kreacyjne dla dzieci.

Prowadzenie: Kuba Kapral
Warsztat dedykowany dzieciom w wieku od 6 do 9 roku życia. Zgłoszenia: Bożena Henczyca tel. 607 182 066, bhenczyca@ckis.kalisz.pl

Warsztat składać się będzie z dwóch części: w pierwszej wymyślamy wspólnie kilka bardzo krótkich historyjek, których punktem wyjścia są każdorazowo błahe wydarzenia, najzwyklejsze przedmioty, „nieciekawe” sytuacje, związane jednak z obszarami, w których pojawiają się tematy ekologiczne (woda, powietrze, śmieci). W części drugiej, za pomocą fabularnych łączników scalimy te historyjki w jedną, trochę dłuższą opowieść, którą zapiszemy w formie tekstu.
Na zakończenie rozrysujemy opowieści w krótki, kilkuplanszowy komiks, tak by nasza opowieść zyskała walor graficzny.

Warsztat ma na celu rozbudzenie w dzieciach zdolności opowiadania historii, poprzez ćwiczenie posiadanego przez każdego człowieka zmysłu fabularnego. Ma też pokazać, że ludzka wyobraźnia faktycznie nie ma granic i nawet na pozór nieciekawe obszary rzeczywistości mogą ulec magicznej przemianie, gdy puścić wodze fantazji. Uczy też pracy w grupie, dzięki czemu dziecko jest w stanie dostrzec walory nie tylko własnej wyobraźni, ale i tej, którą można nazwać zbiorową. Dodatkową warstwą merytoryczną warsztatu jest poruszenie tematu kryzysu ekologicznego, z którym mamy obecnie do czynienia.

Kuba Kapral/
twórca teatralny, dramaturg, prozaik, autor słuchowisk i scenariuszy filmowych, wykładowca Studia Aktorskiego STA.


18:00 | Performance poetycki psię$winiő.

Performance Marcina Czerwińskiego oparty na wierszach „zwierzęcych” Konrada Góry i Ilony Witkowskiej.

Kot niesie w pysku łożysko. Jest jego.
Moje są muchy w miejscu po łożysku.
Nie wydaję ci się podobny?
– pisze Konrad Góra

miłość, k*a! a mi się pies dzisiaj popłakał pod sklepem
i próbował umrzeć
– pisze Ilona Witkowska

Po performansie zapraszamy do rozmowy o zwierzętach. Punktem wyjścia będzie tekst Giorgio Agambena L’aperto. Może potrafimy sobie wyobrazić zwierzę nie z naszej perspektywy? Gdzie leży granica między nimi a nami? Na ile możemy stanąć po stronie zwierzęcia w czasach kryzysu, który płynnie przeszedł w katastrofę?

Marcin Czerwiński /
literaturoznawca, poeta, wydawca. Założyciel i przez dwie dekady szef pisma Rita Baum. Autor książek o literaturze: Smutek labiryntu (2013) oraz Maszyna przecząca (2014); redaktor zbioru Od antropozofii po Schulza (2016). Aktualnie zajmuje się projektem literackim i teatralnym plazaciemnia.pl. Jeszcze w tym roku ukaże się jego książka poetycka Miniaturzyści esperanto.

 


18.10 | Centrum Kultury i Sztuki Kalisz, ul. Łazienna 6

17:00 |Spotkanie autorskie z Biancą Bellovą.

Prowadzenie: Maria Czarnecka
Tłumaczenie: Anna Radwan-Żbikowska

Bianca Bellová /
prozaiczka, absolwentka praskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, tłumaczka symultaniczna z języka angielskiego. Książka Jezioro (2016) uczyniła z niej gwiazdę współczesnej literatury czeskiej. Otrzymała za nią Nagrodę Literacką Unii Europejskiej 2017, Magnesię Literę 2017 w kategorii Książka Roku oraz nagrodę studencką Česká kniha. W Polsce Jezioro w przekładzie Anny Radwan-Żbikowskiej znalazło się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus 2019. Prawa do książki zostały jak dotąd sprzedane do ponad dwudziestu krajów. W roku 2019 ukazała się najnowsza powieść autorki Mona, której polska premiera już w październiku 2020.
Maria Czarnecka – prezeska Stowarzyszenia Antropologów Kultury Etnosfera, dyrektorka i twórczyni Festiwalu Literackiego Endemity.

Po spotkaniu istnieje możliwość zakupu książek i zdobycia autografu Autorki.

Dziękujemy za przeczytanie tego artykułu.

Pomóż nam w rzetelnym informowaniu mieszkańców Kalisza i regionu. Wspieraj niezależne dziennikarstwo.

Naszą misją jest dostarczanie kaliszanom wszelkich informacji dotyczących życia społecznego, polityki, sportu i kultury. W dobie fake newsów oraz mediów zależnych od barw politycznych, dostarczamy informacje obiektywne, niezależne i rzetelne. Słuchamy głosu każdej strony, każdego środowiska, każdego mieszkańca. Wspieramy tych, którzy potrzebują pomocy i działają charytatywnie. Popieramy wszelkie akcje społeczne, relacjonujemy protesty, reprezentujemy interesy mieszkańców. Promujemy przedsiębiorców i firmy lokalne.

Jako medium internetowe stawiamy na szybkość i jakość przekazywania informacji. Podajemy tylko sprawdzone i potwierdzone wiadomości - weryfikowane u źródła. Nie szukamy tanich sensacji.

Od 2007 roku bezpłatnie udostępniamy Wam nasz portal. Jako jedyny portal lokalny umożliwiamy Wam samodzielne dodawanie własnych, niekomercyjnych artykułów. Jako jedyny portal lokalny oddajemy do Waszej dyspozycji archiwum artykułów z ostatnich 12 lat - jest ich prawie 40 tysięcy! Dostęp do wszystkich treści zawsze był, jest i będzie darmowy. Nie stoją za nami korporacje ani organizacje. Funkcjonujemy dzięki reklamodawcom i dzięki Wam - czytelnikom portalu Calisia.pl.

Na świecie coraz więcej tytułów wprowadza opłaty lub zachęca do dobrowolnego wspierania ( theguardian.com, Wikipedia ). W dobie koronawirusa, kiedy również i reklamodawcy przechodzą przez „turbulencje”, zachęcamy Was do dobrowolnego wsparcia Calisia.pl poprzez kliknięcie poniżej i wybranie jednej z opcji wsparcia (czyli dobrowolna wpłata). Nawet niewielka miesięczna kwota pomoże nam w rozwijaniu Calisia.pl. Wpłaty obsługuje bezpieczny i sprawdzony system PayPal. Z góry dziękujemy!

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ