Biznes

FB Antaczak - rok 2021 pod znakiem dalszego rozwoju rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych

2020-12-31 12:22:18 FB Antczak

Trwająca pandemia jest dodatkowym impulsem do rozwoju rynku hal przemysłowo-magazynowych w Polsce. – Jako generalny wykonawca przekroczyliśmy w 2020 roku próg 100 tys. m kw. oddanych do użytku powierzchni. W 2021 roku planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys. m kw. – deklaruje Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak.

fot. FB Antczak
fot. FB Antczak

W 2020 roku Firma Budowlana Antczak przekazała inwestorom ponad 111 tys. m kw. powierzchni magazynowej klasy A. Mimo spowodowanych przez pandemię wyzwań, w efekcie których część projektów inwestycyjnych uległa wstrzymaniu lub przesunięciu, mijający rok był dobry dla podmiotów zaangażowanych w rozwój rynku powierzchni magazynowych.

Jako generalny wykonawca w 2021 roku planujemy zbliżyć się do poziomu 200 tys. m kw. oddanych do użytku powierzchni magazynowych. Dynamicznie rosnący udział sektora e-commerce w handlu detalicznym wymaga profesjonalnej obsługi logistycznej i magazynowej, widzimy też coraz większy popyt na nowoczesne centra danych w sektorze IT. Równie istotna jest perspektywa strategiczna, związana z przebudową łańcuchów dostaw i przenoszeniem części produkcji bliżej końcowego odbiorcy w UE lub tworzeniem magazynów buforowych zapewniających większe bezpieczeństwo obrotu. Wszystkie te elementy będą wzmacniać dalszą dynamikę wzrostu na rynku powierzchni magazynowych i przemysłowych.

- Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak

Budowa oraz najem powierzchni magazynowych jest obecnie najszybciej rosnącym segmentem nieruchomości komercyjnych w Polsce. Wprawdzie kluczowymi rynkami dla rozwoju tego sektora niezmiennie pozostają okolice Warszawy, Górny Śląsk oraz Centralna Polska, w portfelu zamówień FB Antczak rośnie udział inwestycji zlokalizowanych także w mniejszych ośrodkach.

Rynek powierzchni magazynowych w Polsce staje się coraz bardziej zrównoważony. Cena i dostępność gruntów są tylko jednymi z czynników decydujących o wyborze lokalizacji przez inwestorów. Rosnący udział mniejszych ośrodków to także efekt ich coraz lepszej dostępności transportowej, pozwalającej na szeroko zakrojone inwestycje logistyczne i produkcyjne w ramach skomplikowanego łańcucha dostaw, a także podaży wykwalifikowanych pracowników. Nowe inwestycje komercyjne nie tylko korzystają z rezerw na lokalnych rynkach pracy, ale też istotnie je wzmacniają, zwiększając tym samym siłę nabywczą mieszkańców mniejszych ośrodków. To z kolei przekłada się na popyt na nowe inwestycje mieszkaniowe realizowane z dala od największych aglomeracji, dzięki czemu cały rynek nieruchomości staje się coraz bardziej zdywersyfikowany i ciekawy.

- Marcin Antczak, wiceprezes FB Antczak

Przeglądaj zasoby Calisia.pl

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ