Ekspres do kawy na kapsułki – fanaberia czy wygoda?

2018-12-03 15:43:00 reklama calisia.pl

Filiżanka aromatycznej kawy z rana na pobudzenie? Trudno sobie wyobrazić pobudkę bez kofeinowego napoju. Sięgamy po kawę nie tylko dlatego, że ją lubimy. Jej cenne właściwości, w tym przyspieszanie tempa metabolizmu, oferuje zbawienne działanie na organizm. Nie da się również ukryć, że smakosze kawy szukają tej najbardziej wyjątkowej pod względem smaków i aromatów, a za jakość są w stanie sporo zapłacić.

Spis treści:

 1. Ekspres do kawy na kapsułki – metoda działania

 2. Zalety ekspresu kapsułkowego

 3. Wady ekspresu kapsułkowego

 4. Na co zwracać uwagę podczas wybierania

 5. Dodatkowe funkcjonalności

Po drugiej stronie barykady pojawia się tempo życia i brak czasu, głównie z samego rana, by móc pozwolić sobie na wypicie w spokoju, ulubionego, kofeinowego napoju. Na rynku dostępne są jednak ekspresy, które odpowiadają na tak powstałe wymagania. Zamiast czekać na jedną filiżankę kawy, którą uraczy automatyczny ekspres do kawy lub przelewowy, można postawić na ekspres na kapsułki.

Czy to faktycznie dobra alternatywa, smaczna kawa i krótszy czas parzenia? Czy jakość kawy kapsułkowej jest w stanie zastąpić walory tej parzonej w sposób tradycyjny, ze świeżo zmielonych ziaren? I wreszcie, jak wybrać najlepszy ekspres do kawy na kapsułki? Przyglądamy się dostępnym propozycjom, możliwościom i podpowiadamy, w jaki sposób dokonywać ostatecznego zakupu.

Ekspres do kawy na kapsułki – metoda działania

Ekspres działający na kapsułki pozwala bardzo szybko uzyskać kawę, praktycznie dowolnego rodzaju. Producenci oferują bowiem ekspresy kapsułkowe i dedykowane kapsułki o różnych smakach. Metoda działania jest równie prosta, co sam mechanizm i sposób przygotowania kawy przez użytkownika. W miejsce przeznaczone na kapsułkę wrzuca się kapsułkę z wybraną kawą. Włącza przycisk i już za chwilę można cieszyć się filiżanką aromatycznego napoju.

Tutaj pojawia się pierwsze kryterium wyboru, czyli rodzaj ekspresu na kapsułki oraz dedykowane do nich kapsułki. Mechanizm zastosowany w danym ekspresie do kawy, odczytuje dane z kodu kreskowego konkretnej kapsułki, dzięki czemu automatycznie zostaje porcjowana ilość wody, niezbędnej do zaparzenia kawy. Kupno innych kapsułek nie sprawdzi się. Więcej o tym kryterium w kolejnych punktach.

Zalety ekspresu kapsułkowego

Expres do kawy na kapsułki posiada sporo zalet. Przede wszystkim to znacznie skrócony czas przygotowania filiżanki kawy. Wystarczy kilka chwil, by wziąć w dłoń filiżankę, szklankę lub kubek i delektować się wybranym napojem. Co więcej, nie musi to być kawa. W zależności od wybranego produktu, istnieje możliwość przyrządzania napojów gorących, ale i zimnych, w tym herbaty czy czekolady. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji użytkownika.

Nie trzeba odmierzać porcji kawy, mielić jej, a jeśli wybrany został ekspres do kawy na kapsułki, pośród których znajdują się te ze sproszkowanym mlekiem, uzyska się aromatyczny, subtelnie mleczny napój. Innym rozwiązaniem jest ekspres ze specjalną dyszą do spieniania mleka, dzięki czemu użytkownik samodzielnie decyduje o tym, czy chce kawę z mlekiem czy też bez.


Ważna dla wielu zaleta, to niski koszt zakupu takiego ekspresu. Najtańsze produkty można nabyć w kwocie już około 100-200 złotych, tym bardziej jeśli pojawiają się promocje, rabaty czy wyprzedaże. W porównaniu do ekspresów przelewowych lub ciśnieniowych, ale tradycyjnych, jest to bardzo atrakcyjna cena. Szybkość przygotowania aromatycznego naparu – dla tego atutu nie trzeba szukać dodatkowych argumentów „za”.


Ekspresy do kawy wykorzystujące kapsułki, pozwalają zasmakować w szerokiej palecie kaw – od espresso, przez klasyczne kawy białe lub czarne, cappuccino, latte, a skończywszy na przeróżnych smakach. Samodzielnie najczęściej nie potrafimy przyrządzić i odpowiednio zaparzyć takiej kawy, lub też brakuje nam czasu i składników, by uzyskać chociażby trójwarstwowe latte macchiato. Urządzenia same w sobie są bardzo proste w obsłudze. Niezależnie od wybranego produktu, nawet tego droższego, ale oferującego mnóstwo dodatkowych funkcjonalności, jak przykładowe propozycje dostępne pod adresem https://www.nespresso.com/pl/pl/order/machines, nie sprawiają najmniejszych problemów w obsłudze. Są wręcz dziecinnie proste w użytkowaniu.


Ekspresy do kawy na kapsułki łatwo utrzymać w czystości, bo wystarczy umyć pojemnik na wodę i pojemnik, do którego wpada zużyta kapsułka po kawie. To wszystko. Jeśli dodatkowo sprzęt jest opatrzony systemem odkamieniania i samoczyszczenia, proces przygotowania kawy oraz późniejszego czyszczenia ekspresu, staje się jeszcze łatwiejszy. Jednym słowem, nie marnuje się czasu.


Wady ekspresu kapsułkowego


Nie sposób pominąć pewnych minusów, które posiadają takie sprzęty. W końcu użytkownicy muszą być świadomi, co wybierają i w jaki sposób. Będzie to miało wpływ na ostateczną satysfakcję z zakupu, sposobu użytkowania, eksploatacji, utrzymania w czystości, nie wspominając o najważniejszym, czyli aromatycznej kawie.


Koszt w przeliczeniu na jedną kapsułkę/porcję kawy, jest stosunkowo wysoki. Jednak dla osób, które nie korzystają z urządzenia codziennie, a okazjonalnie bądź marzą o tym, by raz na jakiś czas spróbować smaków, których nie sposób uzyskać w domu, będzie to wciąż korzystne rozwiązanie.


Wadą może być konieczność związania się z jednym producentem i określonym gatunkiem kawy. Wynika to ze wspomnianej kwestii, że kapsułkowe ekspresy do kawy działają tylko przy zastosowaniu dedykowanych kapsułek. Sprawdzając ich dostępność, możliwość zakupu, i na tej podstawie decydując o konkretnym modelu, wada staje się cechą, która nie musi niwelować przyjemności odczuwanej z użytkowania.


Wysoka awaryjność – sama w sobie będąca wadą, ale ponownie zapoznając się z dostępnymi ofertami, wybierając wysokiej jakości expres do kawy, problemy i ewentualne naprawy nie muszą być uciążliwe.


Na co zwracać uwagę podczas wybierania urządzenia?


Podejmując decyzję, że w naszym domu znajdzie swoje miejsce najlepszy ekspres do kawy na kapsułki, trzeba przeanalizować własne potrzeby i wziąć pod uwagę parametry poszczególnych urządzeń, by użytkowanie było zgodne ze stawianymi ekspresowi wymaganiami.


Ekspres na kapsułki praktycznie za każdym razem oferuje prostą, intuicyjną obsługę, a dostępne urządzenia występują w różnych wersjach kolorystycznych. Uwagę zwraca się w pierwszej kolejności na pojemność zbiornika na wodę. Im większy, tym lepiej, o ile zależy nam na tym, by móc bez dolewania wody przygotować kawę dla całej rodziny. Ze względu na konstrukcję ekspresów kapsułkowych, największa pojemność może wynosić wciąż niewiele, bo do 1,3 litra.


Bardzo ważnie ciśnienie – od 3 do nawet 19 barów. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej aromatyczna, ale i przeważnie smaczniejsza kawa. Liczy się także możliwość spieniania mleka, ale to już kwestia indywidualnych preferencji. Można wybrać expres do kawy na kapsułki, do którego zostaną zakupione kapsułki z już sproszkowanym mlekiem. Inną opcją jest urządzenie z oddzielną dyszą do spieniania mleka lub kupno oddzielnego, ręcznego spieniacza.


Wygląd – kolejny element, który ma znaczenie tylko dla estetyki kuchni i jej wystroju. Warto jednak zwracać na niego uwagę, bo ekspresy kapsułkowe dostępne są w szerokiej palecie kolorystycznej, mogą oferować klasyczny design lub bardzo nowoczesny. Skoro już wybieramy taki sprzęt, dobrze jest, by komponował się z aranżacją kuchni, tym samym sprawiał radość zarówno z przyrządzanej kawy, ale i ze względu na swoją estetykę.


Nie obejdzie się bez wzięcia pod uwagę kapsułek, a właściwie ich dostępność. Warto sprawdzić oczywiście, jakie smaki, ale i inne napoje można przyrządzać dzięki konkretnym kapsułkom. Nie bez znaczenia pozostaje ich dostępność w sklepach stacjonarnych, a także internetowych. W końcu nikt z nas nie chce, by po zużyciu opakowania kapsułek, pojawił się problem z ich zakupem, a co za tym idzie, by ekspres stał bezczynnie.


Dodatkowe funkcjonalności


Skoro mowa o urządzeniach kuchennych, które mają ułatwiać i usprawniać wykonywanie codziennych czynności, w tym przyrządzanie ulubionej kawy, warto rozważyć znalezienie urządzenia oferującego dodatkowe funkcje.


Z tych najbardziej przydatnych przydaje się funkcja automatycznego odkamieniania oraz samoczyszczenia. Może to być również automatyczny alarm informujący, kiedy należy zadbać o ekspres do kawy, ale i na przykład napełnić zbiornik z wodą.


Dla zachowania porządku podczas przyrządzania kawy, przydaje się regulowana dysza, z której wypływa kawa. Tym samym można ją podwyższyć lub obniżyć, w zależności od wysokości podstawionej filiżanki, kubka czy szklanki, dzięki czemu nie dochodzi do zachlapania podczas dozowania kawy pod ciśnieniem.


Z czasem, gdy już uda się spróbować wszystkich dostępnych smaków kaw, jakie oferują kapsułki konkretnego producenta i ekspresu, przychodzi chęć, by sięgnąć po czekoladę lub herbatę, a także inne gorące i zimne napoje. Pod tym względem można szukać ekspresów, które dają szansę na przygotowanie różnych napojów, nie tylko naparów kawowych.


Filtrowanie wody, ale i regulacja mocy kawy, mają znaczenie dla uzyskiwanego smaku. Jedni lubią słabszą, inni mocniejszą kawę. Do tego woda filtrowana jest po prostu zdrowsza, a i znajdują się osoby, które zauważają odmienne jej walory smakowe – lepsze.


Czy warto wybrać ekspres do kawy na kapsułki?


Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli jednak w grę wchodzi szybkie przyrządzanie, wygodny, niewielkich rozmiarów ekspres w atrakcyjnej cenie, a do tego możliwość próbowania różnych smaków, kapsułkowy expres do kawy spełni oczekiwania użytkowników.


Źródła: • http://ladnydom.pl/inspiracje/1,153170,22525951,ekspres-kapsulkowy-czy-warto.html

 • https://www.przyjacielekawy.pl/blog/jaki-ekspres-kawy-kupic-jaki-jest-najlepszy/

 • https://kawa.pl/artykuly/ekspresy-kapsulkowe-wszystko-co-musisz-wiedziec-zanim-kupisz/

 • https://www.komputronik.pl/informacje/jaki-ekspres-na-kapsulki/

 • https://wartomiec.pl/ekspresy-do-kawy/kapsulkowe/ekspresy-na-kapsulki.html

 • http://www.magazyn-hamag.pl/galeria/jaki-ekspres-na-kapsulki-kupic-5459.html

 • https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ekspres-na-kapsulki-czy-warto-jaki-najlepszy/873/

OPINIE UŻYTKOWNIKÓW:

TE ARTYKUŁY MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ